شهید «مظفرعلی ذوالقدر» و دفاعیه با صلابتش در نشست دادگاه

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “شهید «مظفرعلی ذوالقدر» و دفاعیه با صلابتش در نشست دادگاه” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، «مظفرعلی ذوالقدر» روستازاده‌ای بود از ده خمسه‌ی زنجان؛ مقدمات مذهبی را در روستای زادگاهش از روحانی ده آموخت، به دلیل بیکاری و هجوم نیرو‌های متجاسر به آذربایجان، مجبور به مهاجرت شد و به آبادان رفت. در آنجا با برادران فدائیان اسلام آشنا شد. شرایط نابسامان آبادان و وجود کار در کویت ایشان را وادار کرد برای کار به کویت سفر کند. در آنجا سرگرم کار‌های ساختمانی شد، به علاوه از طرف دیگر ارتباطش را با فدائیان اسلام حفظ کرد.

بعد از مدتی پول اندوخته خود را برای شهید نواب صفوی فرستاد. در نامه‌ای که برای نواب نوشت آرزوی شهادت کرد. بعد از چندی بی‌صبرانه به دیدار نواب شتافت. نفس گرم شهید نواب ایشان را منقلب کرد. به این جهت تصمیم گرفت در خدمت نواب بماند، تا این که قرار شد علاء – در ابتدا‌وزیر – به بغداد برود و با انعقاد پیمان نظامی بغداد، پیمان اسارت ملت ما را به امضاء برساند. در این موقع شهید نواب مظفر را احضار کرد و از وی خواسا برای فداکاری تکمیل شود. مظفر با دل و جان پذیرفت. در نشست‌ای که برای اعدام علاء تشکیل شده بود، چنان صحبت کرد که همه برادران انتخاب ایشان را ستایش کردند.

۲۵ آبان ماه ۱۳۳۴، علاء در مراسم ترحیم سید مصطفی کاشانی کمپانی کرد. مظفر علی ذوالقدر که مامور ترور علاء بود، وارد مسجد شاه شد و علاء را مجروح کرد. در پی این رفتار، مظفر دستگیر شد. چند روز بعد تمام عضو های فداییان اسلام دستگیر و مورد شکنجه قرار دریافت کردند.

حتما بخوانید   «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» بازشناسی نظام فکری جمهوری اسلامی ایران است

مظفر بعد از دستگیری در مقابل علی امینی، اسدالله علم، آزموده و سپهبد بختیار گفت: «شما جنایتکاران کشور را تحویل اجانب داده‌اید و می‌خواهید با انعقاد پیمان ننگین مملکت را به باد فنا دهید. در کشوری که مغازه عرق فروشی آن از نانوایی بیش‌تر باشد، به چه نحو پادشاهش مدعی شده است که مروج مذهب جعفری است.»

وی همراه شهید نواب، سید محمد واحدی و خلیل طهماسبی محاکمه و در دادگاه بدوی و تجدید نظر محکوم به اعدام شد و در سپیده‌دم ۲۷ دی ماه ۱۳۳۴ شهید شد.

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “شهید «مظفرعلی ذوالقدر» و دفاعیه با صلابتش در نشست دادگاه” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : دی ۲۸, ۱۳۹۶
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران