شکارچی ریزپرنده‌های متخاصم را بیشتر بشناسیم

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “شکارچی ریزپرنده‌های متخاصم را بیشتر بشناسیم” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، اولین نمونه از سامانه موشکی «تلاش» در سال ۱۳۹۴ به همت کارکنان خدوم و کارشناسان فنی جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) و  وزارت دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح دیزاین و ساخته شده و در طول سالهای قبلی ضمن پیشرفت توان عملیاتی، موشک‌های مختلف پدافندی داخلی و عده ای موشک‌های خارجی را نیز مورد تست قرار داده است.

تا اینجای کار چهار نمونه از سامانه موشکی تلاش دیزاین و ساخته شده است که هر یک به نحوی از نوع قبلی تکمیل تر و با قابلیت عملیاتی بیشتر بوده است، سامانه پدافندی تلاش ۱ با سود‌گیری از موشک پدافندی صیاد ۲ توانایی انهدام اهداف مختلف را در ارتفاع پست و متوسط دارد و به علاوه از طرف دیگر سامانه پدافندی تلاش ۲ نیز با بهره برداری از سامانه‌های راداری داخلی و بکار گیری موشک زمین به هوا صیاد ۲ قادر به رهگیری و انهدام اهداف متخاصم در ارتفاع متوسط و بالا می باشد.

 صیاد ۲، موشک پدافندی است که از سیستم هدایت ترکیبی استفاده کرده و به علاوه از طرف دیگر از موتور سوخت جامد نیز سود ‌می‌برد.

براساس این خبر سامانه پدافندی تلاش ۳ که نوع پیشرفت یافته سامانه موشکی تلاش ۲ است، می‌تواند با سود‌گیری از موشک صیاد ۲ و موشک پدافندی اس ۲۰۰ اهداف مورد نظر را در ارتفاع متوسط و بالا مورد اصابت قرار دهد. بدین ترتیب سری جنگنده‌ها، بالگردها، هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین اهداف مورد نظر این سامانه موشکی است.

حتما بخوانید   حریق‌افروزی در خلیج فارس؛ راهبرد تازه آمریکا در دوران پسا داعش

 

تازه ترین نمونه از سامانه موشکی تلاش که به لحاظ راداری و سیستم موشکی و به علاوه از طرف دیگر سامانه‌های کنترل حریق و کنترل و فرماندهی، سامانه‌ای بطور کلی ایرانی است با سود گیری از موشک زمین به هوا صیاد ۳ قادر به انهدام اهداف متخاصم بویژه ریز پرنده‌ها در ارتفاع متوسط و بالا می‌باشد. این سامانه به علاوه از طرف دیگر از موشک صیاد ۲ نیز در انهدام اهداف در ارتفاع متوسط استفاده می کند.

با استناد به گسترش توانایی‌های موشک صیاد ۳ درمقایسه با مدلهای قبلی گفته می‌شود که این موشک قادر به انهدام موشک های شبه بالستیک و بالستیک تا فاصله‌ای بیش از ۲۰۰ کیلومتری نیز می باشد.

به گفته فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، از توانایی‌های فنی و پیچیده این سامانه «رهگیری و درگیری» با اهداف در ارتفاع های مختلف متوسط و بالا به طرز توأمان است. به علاوه از طرف دیگر لانچرهای این سامانه موشکی به لحاظ شکل ظاهری به سامانه پاتریوت مشابهت دارد.

شکارچی ریزپرندهای متخاصم بیشتر بشناسیم

موشک صیاد ۳ برای بار نخست در سومین مرحله از رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت ۷، از سامانه موشکی تلاش بهمراه «رادار کنترل حریق افق» مورد تست عملیاتی قرار گرفت و موفق شد ضمن ره‌گیری هدف در کمترین لحظه ممکن پهپاد متخاصم را در آسمان جنوب کشور مورد اصابت قرار دهد.

با جایگزینی موشک صیاد ۳ به جای موشک اس ۲۰۰ بر قابلیت های سامانه موشکی تلاش جهت جلوگیری از اهدافی که نیاز به دقت بیشتری برای درگیری دارند (انواع ریزپرنده‌‌ها) اضافه شده است.

انتهای پیغام/ ۲۲۱

حتما بخوانید   تا شهید حججی‌ها هستند نهضت حسینی (ع) با جوش و خروش ادامه دارد

امیدواریم نوشته “شکارچی ریزپرنده‌های متخاصم را بیشتر بشناسیم” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران