«صادق رحمانی» در شب شاعر اوج تجلیل شد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “«صادق رحمانی» در شب شاعر اوج تجلیل شد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، سی و هشتمین شب شاعر ویژه گرامی‌داشت «صادق رحمانی» شاعر انقلاب، عصر امروز (یکشنبه ۲۷ شهریور) با حضور حسین قرایی، محمدرضا تقی‌دخت، جواد محقق، عباس براتی‌پور، مرتضی امیری اسفندقه، مهدی سیار و مصطفی علیپور در سازمان اوج برگزار شد.

«محمدرضا تقی‌دخت» استاد دانشگاه در این مراسم با بیان اینکه جهان امروز جهان ماشینی بودن و دغدغه و شلوغی است، اظهار داشت: چیزی که به چشم ما می‌آید، ظاهر دنیاست و باطن آن را کم می‌بینیم و درک باطن جهان که عرفا از آن سراغ می‌دریافت کردند به ندرت رخ می‌دهد.

وی گفت: تعداد شاعران و کتاب‌هایی که چاپ می‌کنند، کم است. امروز خیلی‌ها در جستجوی چاپ کردن کتاب‌هایی هستند، تا قادر باشند خودشان را مطرح کنند؛ با اینحال این کارهای از جهان حقیقی شعر به دور است.

این استاد دانشگاه با برنامه این پرسش که چقدر از شعرهای ما پرسش بنیادی از هستی و جهان دارند، تصریح کرد: بخش فراوانی از شعر امروز درازگویی است و می‌تواند گفته نشود. ۲ نگرش از قدیم در سرودن شعر می باشد که یک نگاه حافظانه و دیگری نگاه خیام وار است. همه عنصر های شعر حافظ از حقیقت بیرونی گرفته شده است و با زیبایی تمام مبدل به بی واقعیتی می‌شود. اعجاز شعر حافظ حقیقت را به غیر حقیقت مبدل می‌کند و نقشی آرامش‌بخش برای انسان دارد.

تقی‌دخت اضافه کرد: شعر خیام در بیشتر مواقع مخاطب را با زهر و تلخی حقیقت روبه‌رو می‌کند، تا به سوی سوالات هستی روبه‌رو شود. مخاطب احساس می کند وجود انسان چیست و به کجا می‌رود. با این سوالات انسان به سوی تزکیه می‌رود.

حتما بخوانید   شهیدی که علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می‌کرد

وی ادامه داد: شعر صادق رحمانی گرایش به خیام دارد. اگر شعری ماندگار می‌شود به خاطر مسئله و سوالی است که مطرح می‌کند و از اتفاقاتی که همراه با ما رخ می‌دهد، پرسش بیرون می‌آورد. شعر صادق رحمانی همراه با همه زیبایی‌هایی که دارد، شعری پرسشگر است. هنوز مسئله و پرسش درست کردن در شعر درست بوجود نیامده است.

«محمدمهدی سیار» نیز در این مراسم اظهار داشت: به خاطر لذات و لحظاتی که بخاطر مواجهه با کتاب «ربایی نیمایی‌ها» داشتم از صادق رحمانی تشکر می‌کنم. خصلتی که می‌توان سری ایشان را اسم گذاری کرد شعر اینجا و اکنون است. افلاطون حقیقت را اموری پایدار می‌دانست و شاعر نیز از لحاظ ایشان این بود که رونوشتی از رونوشت تکرار می‌کرد.

وی گفت: شاعر با نظر به اینجا و اکنون مخاطب خود را از اینجا و اکنون فراتر می‌برد. صادق رحمانی با نگاه شاعرانه و با ثبت یک لحظه، مخاطب را از اینجا و اکنون فراتر می‌برَد. شعر روحانی شعر فرهنگ است و پربار از المان‌های فرهنگی زادگاهش است که پر اجر است.

در قسمت دیگر این مراسم «یوسف نیا» اظهار داشت: شعر و شخصیت یک شاعر اگر مثل هم نباشند، شعر ایشان نیز کارساز نمی‌شود. صادق رحمانی مثل شعرهایش بی‌تکلف، ساده، صادق و صمیمی است؛ ایشان اهل ریا نیست. مدال شاعر بر سینه زدن ارزش ندارد؛ مهم این است که شعر در جان انسان نفوذ کرده باشد.

وی گفت: صادق رحمانی شخصیت متفاوتی است که برایش مهم نیست شعر بگوید؛ مهم شاعران زیستن و شاعرانه به دنیا نگاه کردن است که ایشان این خصوصیت‌ها را دارد.

حتما بخوانید   برنامه فرهنگسرای گلستان ویژه دهه فجر مطرح شد

«نورالدین جعفری» قائم مقام معاونت صدا نیز در این مراسم گفت: اعتبار، مانایی و ارزش شعر به شاعر است. ضرورت جامعه هنر، وجوهی است که صادق رحمانی با گفتمان انقلاب آن را پیش می‌برند. رهبر انقلاب با کمتر قشری ۲ بار دیدار دارند؛ با اینحال با شاعران به دلیل ارزش مسئله در سال چندین بار دیدار دارند.

وی اضافه کرد: تلاش های رحمانی در عرصه دفاع مقدس و شعر آئینی ستودنی است. ایشان در بین همکاران به دلیل تواضعی که دارد، هیچ‌گاه تلاش نکرد وجوه شاعری خود را نشان دهد.

در انتهای این مراسم نیز «مرتضی امیری اسفندقه» گفت: صادق رحمانی روحانی زاده است و ما هرگاه همراه با ایشان هستیم عطر خانه پدری ایشان را استشمام می‌کنیم. صادق رحمانی آرامش قبل و بعد از طوفان نیست؛ حتی آرامش طوفانی است. صادق رحمانی نگهبان فرهنگ پارسی بوده هست و طبعش گرایش به کراش دارد.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “«صادق رحمانی» در شب شاعر اوج تجلیل شد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : شهریور ۲۷, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران