صدها ماجرای دفاع مقدس توانایی فیلم دارند

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “صدها ماجرای دفاع مقدس توانایی فیلم دارند” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، نشست خبری فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» با حضور عوامل فیلم در سینما ملت، کاخ رسانه با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

«بهرام توکلی» کارگردان این اثر سینمایی اظهار داشت: اصلی ترین مبنع برای بازسازی صحنه های جنگی، مستند است. ما نیز برای بازسازی صحنه های جنگی بر این تصویرهای مستند تکیه کردیم با اینحال دفاع مقدس بخاطر ویژه بودن برای کشورمان ویژه و ویژه است.

وی پیرامون حرکت سریع در فیلمبرداری گفت: ما برای نزدیک شدن به محیط اصلی از مستندهای دفاع مقدس استفاده کردیم و چون خصوصیت این عکس ها روایت سریع بود حرکت دوربین را تند کردیم.

این کارگردان عنوان کرد: در پی بررسی که برای این فیلم انجام دادیم متوجه شدیم جوانب فراوانی در این موضوع می باشد که یک فیلم نمی تواند به همه آن پرداخت کند. بخاطر همین ما به مسئله گردان عمار ظرف یک روز و نیم پرداختیم.

توکلی گفت: فیلم از یک آرامش شروع می شود و به یک آشوب ختم می شود به همین خاطر نوع فیلمبرداری مخصوصی انجام شد. 

وی گفت: نگاه شخصی من به انسان نهیلیستی نیست، چنین نقدی بر من بی پایه و اساس است. حضور تهیه کننده در سینمای ایران نمایشی است با اینحال حضور آقای ملکان در این فیلم وجهه های دیگری داشت چون ایشان آرتیس هستند و خودشان موقعیت دراماتیک این واقعه را برای من شرح دادند. به دفعات بازخوانی فیلمنامه صورت گرفت و تمام مراحل چیدمان به وسیله ایشان چک می شد. سینمای ایران به تهیه کنندگان آرتیسی مانند ملکان احتیاج دارد که دلش برای کار بتپد. 

حتما بخوانید   مجلس تعزیه «شهادت امام حسین (ع)» و «مارکت شام» اجرا خواهد شد

این کارگردان پیرامون دلیل ورود به عرصه دفاع مقدس گفت: من در بیشتر مواقع در جستجوی تجربه کردن ژانرهای مختلف سینما بودم و این کار نیز تجربه خوبی بود.

«سعید ملکان» تهیه کننده این اثر اظهار داشت: ماجرای بچه های گردان عمار مانند خیلی از اتفاقات هشت سال دفاع مقدس پنهان شده بود که می شود صداهای فیلم پیرامون آن ها با کیفیت بالاتر تولید. 

وی گفت: ماجرای این فیلم چند سال در فکر ما بود. بچه های گردان بررسی ها این فیلم را انجام دادند. مهمترین چیزی که دلیل شد که این فیلم سخت در یک تایم خوب تولید شود همراهی یک تیم خوب بود. 

تهیه کننده این اثر تصریح کرد: اعتماد سازمان اوج به من دلیل تولید این کار شد. ما به عشق بچه های عمار کار ساختیم و انگیزه ما این بود که این موضوع که امروز کارکرد دارد که چنین تنگه ای در حال رخ دادن است که با اتحاد و وحدت ملی باید آن را حفظ کنیم.

ملکان گفت: هزینه این فیلم کمی بیشتر از پنج میلیارد بوده است و اینکه مطرح می شود این فیلم ۲۰ میلیارد هزینه داشته، شوخی است. این هشت سال در دست به گروه مخصوصی نیست و وقتی فیلمی تولید می گردد باید برای همه تولید شود و نشانه گیری ما بر نسل جوان است.

«جواد عزتی» برای بار نخست بود در فیلمی آرزو کردم کاش من بیرون فیلم بودم و برای این بچه ها گریه می کردم. دوستان عوامل ادای دین کردند به رزمندگان به روزی که در تاریخ دفاع مقدس گم شده است.

حتما بخوانید   اسلام در عرصه کتابخوانی بالاترین تعالیم را دارد

«محسن روزبهانی» مدیر جلوه های بصری میدانی این فیلم گفت: تنها فیلمی که من خیلی سختی کشیدم «تنگه ابوقریب» بود با اینحال به توجه به اینکه ۱۵۰ فیلم جنگی تلاش نموده ام شرایط خوب فیلم به ما کمک کرد.

«حمیدرضا آذرنگ» گفت: در این فیلم مخصوصا همزمان با اینکه در همه جنگ ها بی نظمی می باشد در این فیلم نظم وجود داشت. چندین ساعت کار گریم طول می کشید که کار را سخت کرده بود.

«مهدی پاکدل»گفت: محیط این فیلم خیلی حقیقی بود و اصلا شبیه به به بازی نبود. من روز قبلی در سینما فرهنگ وقتی فیلم را کنار مردم دیدم دختر کوچکی را دیدم که شدیدا گریه کرده بود و به من  گفت «من بعد از دیدن این فیلم، جنگ هشت ساله را با اسم بخشی از هویتم پذیرفتم!».

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “صدها ماجرای دفاع مقدس توانایی فیلم دارند” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : بهمن ۱۹, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران