ضرورت بهره برداری از کلیه ظرفیت‌های پدافند هوایی برای خنثی‌سازی تهدیدات/ تاکید بر تقویت سامانه‌های پدافندی

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “ضرورت بهره برداری از کلیه ظرفیت‌های پدافند هوایی برای خنثی‌سازی تهدیدات/ تاکید بر تقویت سامانه‌های پدافندی” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، هفته قبلی در حالی گذشت که قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا وارد دهمین سال تاسیس و تشکیل خود شد.

در در هفته جاری سرلشکر پاسدار «محمد باقری» مدیرکل ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر «سیدعبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش، امیر «حاتمی» وزیر دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح با حضور در سازمان بررسی ها و جهادخودکفایی قرارگاه پدافند هوایی در جریان تازه ترین دستاوردهای این قرارگاه در عرصه‌های مختلف راداری، موشکی، اطلاعاتی و شنودی و به علاوه از طرف دیگر توان پهپادی این قرارگاه قرار دریافت کردند.

مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه بازدید از کنفرانس دستاوردهای قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ارتش در جمع خبرنگاران گفت: با استناد به تغییر و تحولی که در سطح تهدیدات فرامنطقه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده و هنوز تهاجمات هوایی و موشکی جزو احتمالات با وجود این اندک تجاوز به جمهوری اسلامی شمرده می‌شود؛ از در سالهای قبلی بود که «پدافند هوایی» با اسم اولویت اول نیروهای مسلح قرار گرفته است.
 
وی ادامه داد: دیزاین و برنامه ریزی‌های فراوانی جهت تولید سامانه‌های آپدیت انجام شده است تا بتوان با انواع تهدیدات منطقه‌ای مقابله کرد و برای جلوگیری از غافلگیری، مقابله و پیش‌دستی در مقابل تهدیدات تا اینجای کار هرگونه اقدام و برنامه‌ریزی انجام شده است.
 
سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: اینکه پدافند هوایی حاوی اهمیت قرار دارد، کارکرد خود را در اعتبارات، آموزش، نیروی انسانی، ساختار، سازمان و به علاوه از طرف دیگر در سطح مدیران نیروهای مسلح یافته است.
 
مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بحمدالله قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) توانسته با در دست گرفتن خصوصیات بالای پدافند هوایی در ارتش و سپاه، وحدت، هم کاری و هم‌افزایی را به نمایش بگذارد.

حتما بخوانید   همه‌پرسی در شمال عراق مورد قبول ایران و عراق نیست

امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح در حاشیه بازدید از کنفرانس دستاوردهای قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که عصر روز (سه‌شنبه ۷ اردیبهشت) صورت گرفت، اظهار داشت: با استناد به ارزش پدافند که به فرمایش فرمانده معظم کل قوا اولویت نیروهای مسلح است، تقویت پدافند هوایی جزو برنامه‌های وزارت دفاع در دوره تازه است.
 
وی اضافه کرد: ارتقای کمی و کیفی سامانه‌های پدافندی را در هر سه سطح ارتفاع پست، متوسط و بالا،  مدنظر قرار خواهیم داد.
 
امیر حاتمی تاکید کرد: با استناد به حجم نیازی که در ارتفاع پست می باشد، ان‌شاالله با تمرکز جدی‌تری در این عرصه اقدام خواهیم کرد.
 
وی به علاوه از طرف دیگر در خصوص پرداخت بخشی از هزینه ترانزیتی هواپیماهای مسافربری که از آسمان ایران عبور می‌کنند به قرارگاه پدافند هوایی و مطرح شدن این مسئله در مجلس شورای اسلامی و اینکه به وسیله عده ای از نهادها جلوی این پرداخت گرفته شده است، گفت: این مسئله بطور کلی درست است. کاری که پدافند هوایی برای تامین امنیت محیط کشور انجام می‌دهد، کار پرحجم و فراوانی است که باید مورد مساعدت قرار گیرد؛ بنده نیز به نوبه خودم پیگیر این مسئله خواهم بود.

امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش نیز دیگر فرمانده بازدید کننده از قرارگاه پدافند هوایی و تازه ترین دستاوردهای آن بود که ایشان نیز بر اولویت اول بودن و لزوم تقویت قرارگاه تاکید کردند.

سرلشکر باقری به علاوه از طرف دیگر در جمع کارکنان قرارگاه پدافند هوایی اظهار داشت: مرزداری امروز معنای فراتری از قبلی داشته و تلاشگران عرصه پدافند هوایی جزو مهمترین مرزداران ایران هستند که هر روز به گونه‌ای با دشمن سر و کار دارند.

حتما بخوانید   وزیران دفاع و صنایع و معادن ایران و عراق یادداشت تفاهم هم کاری صنعتی امضا کردند

وی شبکه پدافند هوایی کشور را نماد وحدت، یکپارچگی، هماهنگی و هم افزایی ارتش و سپاه و مظهر بازدارندگی کشور قلمداد و تصریح کرد: عجز دشمن از تهاجم به دلیل قدرت بازدارندگی کشور است، در حقیقت با قاطعیت می‌توان گفت که سپر دفاعی ایران اسلامی، هم اینک در نقطه‌ای از پیشرفت، استحکام و توانایی برای واکنش‌های سریع، به موقع و موفق قرار دارد که امکان هرگونه تجاوز و تعرض جبهه دشمن را سلب کرده است.

 

به علاوه از طرف دیگر این قرارگاه با بهره برداری از توان کارشناسان داخلی و بکارگیری ظرفیت‌های داخلی موفق شده است در عرصه جلوگیری از تهدیدات ناشی از موشک‌های بالستیک که نیازمند مدرنترین ابزارهای پدافندی روز دنیا است، توفیقات بزرگی دست یابد.

امیر سرتیپ «فرزاد اسماعیلی» فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) پیرامون این مسئله در گفت‌و‌گویی ویژه به خبرنگار ما گفت در رزمایش «دماوند» موشک برد بلند و با سرعت بالا را با موشک پدافندی مورد اصابت قرار دادیم که نمایش دهنده توانمندی ما در انهدام موشک‌های بالستیک و برد بلند است.

وی اضافه کرد: ما هم اینک با رادارهای رزونانس قدرت کشف موشک‌های بالستیک را داریم و بعد از کشف می‌توانیم به سادگی موشک‌ها را منهدم سازیم.
 
امیر اسماعیلی ادامه داد: اگر کسی بخواهد با موشک برد بلند بالستیک علیه ما اقدام کند، طبعا اعمال بازدارنده با تمام ظرفیت علیه آن دشمن متجاوز صورت خواهد گرفت.

این قرارگاه که بعد از نیروی زمینی مهمترین مکان سازمانی را در ارتش جمهوری اسلامی دارد تا اینجای کار موفق شده است افتخارات مهمی را در عرصه امنیت آسمان و تامین محیط کشور بدست آورد.

حتما بخوانید   عملیات موشکی سپاه ضد تروریست‌های تکفیری در سلسله مراتب نظامی و تحت امر فرماندهی معظم کل قوا انجام پذیرفت

امیر اسماعیلی پیرامون این مسئله بیان میکند در عرصه ترانزیت هوایی امروز بیش از ۱۴۰۰ فروند هواپیما در طول روز از فراز ایران اسلامی عبور می‌کنند، که مدیریت عبور و مرور مسالمت آمیز و رصدشان به وسیله قرارگاه پدافند هوایی و سازمان هواپیمایی کشوری صورت می گیرد، که امنیت اقتصادی را نیز برای ما در پی دارد.

آنچه که از لسان فرماندهان ارشد نیروهای مسلح در جریان بازدید از قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا جاری شده است، تاکید بر اولویت اول بودن قرارگاه و لزوم تقویت و بروز رسانی سامانه‌های پدافندی جهت جلوگیری از تهدیدات هوایی از جانب دشمن است.

به بیان فرماندهان ارشد نیروهای مسلح، احتمال نبرد زمینی دشمن با جمهوری اسلامی اندک و با استناد به سرمایه‌گذاری دشمنان فرامنطقه‌ای در عرصه تجهیزاتی احتمال نبرد هوایی در صورت اشتباه محاسباتی دشمن در حمله به ایران اسلامی بیشتر است. لذا پدافند هوایی باید بطور دایمی تهدیدات را رصد کرده و سامانه‌های خود را متناسب با نوع تهدیدات پیشرفت بخشد.

فرماندهان ارشد نیروهای مسلح به علاوه از طرف دیگر عملکرد حال حاضر قرارگاه پدافند هوایی را در خنثی سازی تهدیدات و عدم تهاجم هوایی دشمن را ناشی از توان پدافندی کشور و قدرت پاسخگویی دیگر نیروهای مسلح عنوان کردند و به علاوه از طرف دیگر بر ضرورت بهره برداری از تمامی ظرفیت‌ها پیرامون این مسئله تاکید کردند. 

 

انتهای پیغام/ ۲۲۱

امیدواریم نوشته “ضرورت بهره برداری از کلیه ظرفیت‌های پدافند هوایی برای خنثی‌سازی تهدیدات/ تاکید بر تقویت سامانه‌های پدافندی” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : شهریور ۱۹, ۱۳۹۶
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران