علی(ع) جمع اضداد و برپا کننده توفان‌های سهمگین در راه حق

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “علی(ع) جمع اضداد و برپا کننده توفان‌های سهمگین در راه حق” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، عبدالله انصاری در کتاب «انسان» به شرح و بیان شخصیت امام علی (ع) از دیدگاه علامه جعفری پرداخته است.

نویسنده در ۱۴ بخش سعی کرده دیدگاه علامه جعفری پیرامون ابعاد مختلف امام علی (ع) بیان کند. نگاهی به ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه، شیوه بیان مطالب در نهج‌البلاغه، شناخت علی(ع)، علی (ع) و بعثت پیامبر (ص)، رابطه علی (ع) با خدا، انسان‌شناسی علی (ع)، علی (ع) و راه‌های تکامل انسان، عرفان علی(ع)، دنیا در نگاه علی (ع)، علی (ع) و مسأله مرگ، علی (ع) و مسأله قدرت، زمامداری علی(ع)، دردهای علی (ع) و دشمنان علی (ع) موضوعات پرداخته شده در این کتاب است.

در بخشی از این کتاب که به وسیله انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی و در ۴۰۵ صفحه به چاپ رسیده، آمده است: عامه جعفری سیمای حقیقی علی (ع) را این گونه تصویر می‌کند «آری، بسیار حیرت‌آور است: اجتماع عدل محض با قدرت فوق‌العاده؛ عواطف انسانی در محشر‌ترین حد و تعقل و تفکر در بالاترین درجه آن‌ها، عواطف و احساسات در بالاترین درجه ممکن، شجاعت و سلحشوری و دلاوری بی‌مانند!

جان‌شناسی و دریافت کننده عظمت و ارزش حیات، در نابود ساختن انسان‌های ضد بشر، اگر چه حاوی میلیون‌ها جان باشند، بسیار جدی، با هویت شخصیتی مشرف به عالم هستی و همه انسان‌ها و تاریخ بشری، مساوی با گمنام‌ترین اشخاص و طواف دور خانه‌های بیوه‌زنان و یتیمان.

حتما بخوانید   دوره پیشرفته کارگردانی با حضور اساتید مطرح سینما

صبور و شکیبا و حاوی تحمل بی‌مانند، جسور و اقدام‌کننده و برپا کننده توفان‌های سهمگین در راحت حق! در حقیقت علی (ع) جمع اضداد بود؛ چرا که در وجود ایشان عدل بارقدرت؛ احساس با تعقل؛ صبوری و تحمل بهمراه مبارزه بی‌امان با باطل جمع شده بود.

عظمت حقیقی علی را تنها شخصیت‌هایی چون سلمان فارسی، ابوذر غفاری، صاحب اشتر، عماربن یاسر و اویس قرنی درک می‌کردند؛ با اینحال توده مردم راه به شناسایی ابعاد متعالی وجود ایشان نداشتند. با این همه علی شناخت خود را به درک و دریافت مردم متوسط از جاهای می‌دهد؛ چراکه بسیاری از این مردم از افراط و تفریط در باب شخصیت علی خودداری می‌کردند.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “علی(ع) جمع اضداد و برپا کننده توفان‌های سهمگین در راه حق” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۱۷, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران