عملیاتی ضد ایران که در آن رژیم بعث از عراقی‌ها شکست خورد

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “عملیاتی ضد ایران که در آن رژیم بعث از عراقی‌ها شکست خورد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، عملیات قدس۴، در ساعت ۲۴ بامداد اولین روز مردادماه سال ۱۳۶۴ هجری شمسی، به وسیله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در شمال غربی منطقه عمومی هور الهویزه واقع در دریاچه أم النعاج عراق برنامه‌ریزی و اجرا شد.

بعد از اجرای عملیات گسترده بدر به وسیله رزمندگان اسلام در منطقه عمومی شرق دجله، سپاه ششم ارتش بعثی عراق بر آن شد تا با گسترش کمی و کیفی استعداد قوای خود به شکل کمین آن  منطقه را تقویت کند و آنجا را از هجوم ممکن قوای ایران در امان نگاه دارد؛ بنا بر این، تیپ ۱۱۷ گارد مرزی از لشکر ۲۹ خود را مأمور پدافند از منطقه کرد.

مدت کوتاهی بعد از خاتمه عملیات بدر، یگانی از مجاهدین عراقی به اسم تیپ ۹ بدر به وسیله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، به فرماندهی اسماعیل دقایقی تشکیل و مأموریت پدافند از دریاچه أم النعاج و اطراف آن منطقه، به آن یگان واگذار شد. تیپ ۹ بدر نیز مثل یگانهای دشمن، خط پدافندی خویش را از روش تشکیل کمینهای برنامه‌ریزی شده تأمین می کردند.

یکی از اعمال این تیپ در جهت تهاجمی‌تر شدن نیروهای خود، اجرای عملیات گشتی ـ رزمی در تمامی منطقه مسئولیت آن یگان بود. با دستگیری چند نفر از عوامل اطلاعاتی عراق در منطقه و معلومات نسبتاً موثق اسرا به علاوه از طرف دیگر با کنار رفتن برخی از تله‌های متحرک دریاچه، عرصه جهت متقاعد کردن فرماندهان ارشد سپاه برای اجرای عملیات در دریاچه و اطراف آن ممکن آمد.

حتما بخوانید   برنامه‌های گلزار شهدای بهشت زهرا (س) برای مهمانان نوروزی

در این عملیات نیز مثل عملیات خیبر تصمیم بر این شد که مدتی قبل از شروع درگیری نیروها به دشمن نزدیک شوند تا در موعد مقرر در اجرای عملیات تسریع شود؛ بنا بر این، ۴۸ ساعت قبل از درگیری قطعی با دشمن، نیروها در کمال اختفا و استتار به منطقه منتقل شدند و در نزدیکی قوای دشمن موضع دریافت کردند.

سر انجام از ساعت ۱۷:۳۰ عصر روز اول مردادماه سال ۱۳۶۴ هجری شمسی حرکت غواصها در آب شروع شد؛ دلیل شروع زودهنگام حرکت نیروها اختلاف مسافتی بود که تا هدف وجود داشت؛ این مسافت از ۱٫۵ تا ۵ کیلومتر بود و تأخیر زیاد نیروها مطابق آزمایشات بدست آورده در نبردهای پیشین، می موفق شد سرنوشت کل عملیات را به مخاطره اندازد.

عملیات قدس۴ با اهدافی تاکتیکی و نیز مثل چند عملیات قبل قوای اسلام بعد از عملیات گسترده بدر، در چارچوب استراتژی اجرای عملیات محدود و با نیت گرفتن آرامش و آسایش از دشمن در خاک خودش در دو محور شرقی و غربی برنامه‌ریزی و اجرا شد؛ از نمونه اهداف تاکتیکی این عملیات می توان به انهدام قوای موجود دشمن در منطقه، گرفتن سر پل جهت پیشرفت موقعیت و آمادگی برای اجرای عملیات آتی در هور اشاره نمود.

با قرار گرفتن عقربه های ساعت بر روی ساعت ۲۴ بامداد روز اول مردادماه سال ۱۳۶۴ هجری شمسی، رمز عملیات با اسم مبارک «یا رسول الله ـ الله اکبر» به وسیله برادر دقایقی مطرح و درگیری در محور غربی شروع شد؛ حدود نیم ساعت بعد، محور شرقی نیز درگیری را با دشمن شروع کرد.

حتما بخوانید   خاطره یک رزمنده از اولین حضور نیروهای ایمنی در سیستان و بلوچستان/ شهادت 11 نفر از 12 نیروی حاضر در منطقه

در جریان کسب آمادگی نیروهای خودی تا شروع نبرد، دشمن به وسیله هواپیماهای «PC 7» اقدام به بمباران ایذایی منطقه کرد با این وجود به هیچکس آسیبی وارد نیامد.

در این عملیات که یک هفته به طول انجامید، چند پاسگاه ارتش بعثی صدام در منطقه منهدم شد؛ به علاوه از طرف دیگر بیش از ۸۰ تن از نظامیان دشمن کشته و ۵۳ نفر اسیر شدند؛ به علاوه از طرف دیگر مقادیری قابلیت ها ترابری دریایی از نمونه چند قایق و بلم، مقداری مهمات سبک و نیمه سنگین و چند ابزار بی‌سیم رمز کننده راکال به دست رزم‌آوران تیپ ۹ بدر افتاد.

از مهمترین دلایل موفقیت عملیات قدس۴ می توان شناسایی قوی منطقه به وسیله معلومات ـ رزمی تیپ ۹ بدر، به کارگیری خوب ابزار‌های شنود، رابطه مؤثر نیروهای رفتار کننده با فرماندهی و توجیه دقیق نیروها می توان اسم برد.

به علاوه از طرف دیگر قادریم بگوییم در این عملیات رژیم بعثی صدام از ملت و نظامیان خود شکست خورد.

انتهای پیغام/ ۱۷۱

امیدواریم نوشته “عملیاتی ضد ایران که در آن رژیم بعث از عراقی‌ها شکست خورد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۶
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران