فرانسه دومین کشور فروشنده تسلیحات به صدام

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “فرانسه دومین کشور فروشنده تسلیحات به صدام” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه دفاعی ایمنی دفاعی دفاع پرس ـ رحیم محمدی؛ مدتی قبل بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال با قهرمانی تیم فرانسه به انتهای رسید؛ جام جهانی که بین ۳۲ تیم راه‌یافته به این مسابقات برگزار شد و در انتهای تیم قهرمان این دوره از رقابت‌ها معرفی شد.

 

قهرمانی فرانسه در بیست و یکمین جام جهانی فوتبال ما را یاد جام جهانی دیگری انداخت که در آن فرانسه مقام دوم را کسب کرد؛ آن جام جهانی برخلاف جام بیست و یکم که یک ماه به طول انجامید، هشت سال ادامه پیدا کرد و لقب طولانی‌ترین جام را در جهان به خود اختصاص داد.

 

با این وجود آن جام، اختلاف دیگری هم داشت و آن اینکه ۸۰ کشور دنیا در مقابل یک کشور یعنی ایران وارد میدان شده بودند تا حتی قادر باشند آن را با شکست مواجه سازند؛ در چنین موقعیتی تلاش فراوانی هم کردند، با اینحال در انتهای ایران بود که موفق شد قهرمان آن جام شود.

 

با این مقدمه، خبرگزاری دفاع مقدس تصمیم گرفته است تا در اینجا به بخش‌هایی از نقش فرانسه در طولانی‌ترین جام جهانی اشاره کند.

 

شروع کمک‌های نظامی و اطلاعاتی

 

بیشترین میزان کمک نظامی به عراق در طول جنگ تحمیلی به اشتراک کشور‌های غربی در دست به فرانسوی‌ها بود که در مقایسه با دیگر کشور‌های غربی بیشترین تسلیحات ضروری عراق را به این کشور ارسال کرد.

 

فرانسوی‌ها منابع استراتژیک و خصوصیات مالی ضروری را برای تقویت عراق در دست داشتند بدین جهت از شهریور سال ۱۳۵۹، فروش تسلیحات نظامی فرانسه به عراق شروع شد که به تدریج تا انتهای جنگ تحمیلی این رقم به ۶٫۵ میلیارد دلار رسید و ۷٫۴ میلیارد دلار نیز در شکل پیمان‌های بازرگانی و غیرنظامی میان دو کشور منعقد شد که دست کم هفت میلیارد دلار از کل این معاملات به روش وام و اعتبارات بود.

حتما بخوانید   ماجرای ارسال نامه‌های جعلی به مادر

 

در سال ۱۳۶۰ حدود ۴۰ درصد از صادرات تسلیحاتی فرانسه به عراق ارسال می‌شد که عده ای از آن‌ها شامل میراژ اف‌ـ۱، موشک‌های هوا به هوای مجیک ـ۱‌، اگزوست AM-39 و هواپیما‌های سوپراتاندارد بود. به علاوه از طرف دیگر عراقی‌ها یک پیمان ۵٫۶ میلیارد دلاری تحت عنوان «برنامه فاو» با سه کمپانی خصوصی فرانسوی به امضا رساندند.

 

عراقی‌ها با گرفتن این کمک‌ها پیش بینی کرده‌ بودند که طی سه مرحله از تولید هواپیما و صنعت فضایی دارا خواهند شد و بجای آن اعمال تغییر و ارایه خدمات به میراژ‌های اف-۱ در فرانسه، در کشور خود به این کار اقدام کنند. غیر از این عراقی‌ها امیدوار بودند که با احداث کارخانه هواپیماسازی «سعد ۲۵» و با انتقال فن‌آوری تازه، هواپیمای آموزشی آلفا جت ۱۳۴، کالا مشترک آلمان و فرانسه را تولید کنند و در مرحله پایانی می‌توانستند هواپیمای میراژ s2000 را با اسم بمب‌افکنی تازه که در ارتفاع پایین پرواز می‌کرد و ابزار رادار آن می‌موفق شد دفاع هوایی را گمراه کند، بسازند.

ارسال کمک‌های فرانسه از فرودگاه پیشین ناتو

 

یکی از فرودگاه‌های پیشین ناتو در فرانسه محل بارگیری هواپیما‌های نیروی هوایی عراق بود و این هواپیما‌های غول‌پیکر باری، هر روز به این فرودگاه می‌آمدند و موشک‌های تولید فرانسه، بمب‌های خوشه‌ای، فیوز، ابزارهای راداری و الکترونیکی هواپیما‌ها را با خود به عراق می‌بردند. محموله‌های تسلیحاتی فرانسه به عراق آن قدر زیاد بود که حدودا از اواسط سال ۱۳۶۵ حتی هواپیما‌های غیرنظامی خطوط هوایی بغداد ـ پاریس نیز به حمل جنگ افزار می‌پرداختند.

 

در چنین شرایطی فرانسه ۱۳ سامانه موشک‌انداز متحرک، غیر از سکو‌های ثابت به عراق تحویل داد، بازسازی راکتور هسته‌ای «ازیراک» که در سال ۱۹۸۱ میلادی به دست اسراییلی‌ها منهدم شده بود، امضای قرار داد فروش ۱۳۳ فروند «داسو میراژ اف۱» که ۶۰ فروند آن‌ها تحویل داده شد، اجاره دادن پنج فروند هواپیمای «سوپراتاندارد» تجهیز به موشک‌های «اگزوست»، تجهیز ارتش صدام با بالگرد‌های «سوپر فرلون»، فروش بمب‌های لیزری که از تازه ترین دستاورد‌های صنعت نظامی فرانسه بود را می‌توان با اسم بخشی از کمک‌های نظامی فرانسه به ارتش بعث عراق عنوان کرد.

حتما بخوانید   نشست شهدای معلومات سال 97 برگزار می‌شود

 

هدف عراق از خرید پنج فروند هواپیمای سوپراستاندارد حمله به تأسیسات نفتی ایران در عرصه خلیج فارس به ویژه خارک و حمله به نفت کش‌ها بود به این دلیل دولت فرانسه اجازه داد تا خلبان‌های عراقی به طرز محرمانه در یک پایگاه هوایی فرانسه در حوالی شهر «برنت» آموزش ببینند.

 

به علاوه از طرف دیگر فروش ۸۵ ابزار توپ ۱۵۵ میلیمتری به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار، جنگنده بمب افکن میراژ ۲۰۰۰، خودرو‌های زرهی سبک، سیستم‌های اختلال الکترونیکی هوایی، بمب‌های Durandel و هزاران موشک «اگزوسه» و انواع دیگر موشک‌ها، فعالیت یک هزار نفر از تکنسین‌های فرانسوی برای استقرار موشک‌های اگزوست بر روی شناور‌های رزمی عراق، بخش دیگری از این کمک‌های دولت فرانسه به صدام است.

 

غیر از این، معامله ۶٫۱ میلیارد دلاری برنامه «ولکان» نیز یکی از شیرین‌ترین معاملات فرانسه با عراق شمرده می‌شود، از آنجاییکه ۸۳ توپی که مسئله پیمان «ولکان» بود برای طیف وسیعی از مقاطعه کاران تسلیحاتی فرانسه سود تولید می‌کرد. پیرامون همین مسئله عراق از کمپانی فرانسوی TRT نیز فیوز محشر پیشرفته و پیچیده‌ای خرید که با نصب آن بر روی دماغه خمپاره دلیل می‌شد تا خمپاره درست قبل از رسیدن به زمین منفجر شود.

فرانسه دومین کشور فروشنده تسلیحات به صدامکمک ۹ میلیاردی فرانسه به عراق

 

از اینرو کمک‌های تسلیحاتی فرانسه به عراق که بالغ بر ۹ میلیارد دلار را شامل می‌شد به نقطه ای رسید که فرستاده حکومت فرانسه در لحظه ریاست جمهوری «والری ژیسکاردستن» به عراق آمد و با وزیر دفاع وقت «عدنان خیرالله» ملاقات کرد و به ایشان اطلاع داد که فرانسه به طرز جدی عرصه‌‏های اعطای یک بمب اتمی به عراق را بررسی می‏‌کند.

حتما بخوانید   سردار سلیمانی سمبل مقاومت و ایستادگی است/ تا امروز در اسلام چنین صحنه‌ای از اتحاد برای جهاد با کفار ندیده بودیم

 

کمک‌های فرانسه به صدام اگر چه گفته می‌شود قبل از شروع جنگ عراق علیه ایران شروع شده، با اینحال با شروع جنگ ۸ ساله این کمک‌ها شدت گرفت به نحوی که حجم کمک‌های نظامی و فروش ابزارهای فرانسه به عراق در طول جنگ تحمیلی تا حدی بود که فرانسه در رده دوم فروشندگان تسلیحات به عراق بعد از شوروی قرار گرفت به طوری که بعضاً ۴۰ تا ۵۰ درصد تولیدات کمپانی‌های فرانسوی تولید کننده موشک، تنها به عراق اختصاص داشت.

 

فرانسه دومین کشور فروشنده تسلیحات به صدام

 

اعطای پناهندگی سیاسی به رجوی و بنی صدر

 

فرانسه با وجود این در ابتدای شروع جنگ عراق علیه ایران مطرح بی‌طرفی کرد، با اینحال خدمات‌های ایمنی فرانسه در نیمه دوم سال ۱۳۶۵ گزارش دادند که اگر فرانسه تنها سه هفته از ارسال سلاح به عراق خودداری کند صدام شکست خواهد خورد.

 

ولی باید گفت فرانسه پیشتر تلاش‌های خود بر ضد انقلاب اسلامی ایران، بنی صدر و مسعود رجوی را با اسم پناهنده سیاسی پذیرفت و با این پذیرش، رجوی پاریس را به ستاد اپوزیسیون ایران مبدل کرد.

 

سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد فرانکی در جنوب عراق

 

فرانسه نیز دوشادوش دیگر کشور‌ها در جستجوی سود وری از سرمایه گذاری خود در نفت عراق بود به عبارت دیگر سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد فرانکی در جنوب عراق، به ویژه در طلاییه و جزایر مجنون، می‌موفق شد عامل قانع کننده‌ای برای خدمات رسانی از عراق در جنگ با ایران باشد.

 

همزمان با این اعمال، پاریس پیوسته از پرداخت بدهی یک میلیارد دلاری خود به ایران طفره رفت و در تمام سال‏‌های جنگ از فروش کالا‌ها و سلاح‏‌هایی که توازن جنگ را به نفع ایران تغییر دهد، خودداری ورزید.

 

انتهای پیغام/ ۲۳۱

امیدواریم نوشته “فرانسه دومین کشور فروشنده تسلیحات به صدام” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۳۱, ۱۳۹۷
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران