«لبخند گمشده» به کنفرانس بین المللی کتاب می رود

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “«لبخند گمشده» به کنفرانس بین المللی کتاب می رود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، کتاب «لبخند گمشده» خاطرات آزاده و جانباز ۷۰ درصد «اسدالله گرامی» است. زادگاه این آزاده جانباز با اینکه در آبادان است با اینحال از آنجایی که از سن پنج سالگی بهمراه خانواده خود به اصفهان آمد و در آن جا ساکن شد ایشان را با اسم یک آزاده اصفهانی می شناسند.

اسدالله گرامی در سال ۱۳۵۹ در نفت شهر به اسارت نیروهای عراقی سود و به مدت ۱۰ سال از بهترین سال های جوانی خود را در اردوگاه های عراق سپری کرد. اکنون این آزاده صبور و شجاع غیر از اینکه جانباز اعصاب و روان است به دلیل تبعات ناشی از دوران اسارت از بیماری های گوناگون از نمونه بیماری گوارشی رنج می برد.

اسدالله گرامی با اینکه خودش در طول مدت اسارت سرشار از رنج و درد بود با اینحال به تاسی از مقتدای آزادگان، مرحوم ابوترابی متوجه شد که نبود نشاط برای آزادگان تا چه حد مخرب است، بدین خاطر با حضور در تئاترهای کمدی در اردوگاه موجبات شادی دیگر اسرا را ممکن می کرد.

«لبخند گمشده» در ۳۰۰ صفحه رقعی با هزینه پشت جلد ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در «سی و یکمین کنفرانس بین المللی کتاب تهران» در دست علاقه مندان این عرصه قرار خواهد گرفت.

در بخشی از این کتاب آمده است: صدای پایکوبی عراقی ها که خوابید، یواش یواش ناله مجروحان و همهمه مبهمی فضا را پر کرد. حبیب که مشهدی بود و شانه های پهنی داشت، گلوله شانه اش را سوراخ کرده بود. آن ها زودتر از ما به بعقوبه آمده بودند و ظرف چند روز به خاطر گرما و عدم شست و شو  زخم پر از کرم شده بود. کرم ها توی گوشت و خون ایشان می لولیدند. بچه ها بزاق را توی دهانشان جمع می کردند و مدتی نگه می داشتند تا چسبندگی بیابد، بعد بزاق را با دقت روی انگشت اشاره جمع می کردند و توی سوراخ کتف حبیب فرو می کردند تا کرم ها به بزاق بچسبد و آن ها را بیرون بکشند.

حتما بخوانید   افتخار بزرگ مرزبانی میزبانی از زائران شهداست

برخی از کرم ها چنان چسبنده بودند که ترفند آب دهان و انگشت هم کارگر نمی افتاد. وسایل شخصی که همراهمان بود گرفته بودند، هیچ کس چیزی نداشت، دنبال چیزی می گشتیم که توی نبرد با این کرم ها به کار ببریم. زرورق سیگاری گوشه سالن پیدا شد و این دفعه زرورق را به آب دهان آغشته کردیم…

انتهای پیغام/ ۱۴۱

امیدواریم نوشته “«لبخند گمشده» به کنفرانس بین المللی کتاب می رود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : فروردین ۲۳, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران