ماجرای دیدار قهرمان مسابقات بین‌المللی قرآن بعد از انقلاب، با امام و مقام معظم رهبری

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “ماجرای دیدار قهرمان مسابقات بین‌المللی قرآن بعد از انقلاب، با امام و مقام معظم رهبری” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، جامعه قرانی کشور به نیابت از قاریان، حافظان، اساتید و فعالان قرانی کشور در تازه ترین دیدار سال ۹۶ خود با خانواده شهدای قرانی به دیدار برادر شهید «هاشم سلیمی» در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) رفتند.

عباس سلیمی از قاریان برجسته کشور و برادر شهید هاشم سلیمی در این دیدار اظهار داشت: معتقدم اختلاف بنیادی ما با شهدا این است که شهدا خود آگاهانه و عاشقانه می روند با اینحال ما را می برند، آن ها صادقانه و عارفانه برای دفاع از حریم قران و عصمت جان می دهند با این وجود مردم زیادی جان می کنند، لذا خدا آنان را به مدال ارزشمند درخشان “زندگان در بیشتر مواقع جاوید” مزین کرده است.

وی با اشاره به تاکید خداوند بر زنده بودن شهدا در قران و دلیل اختلاف شهدا با دیگران اضافه کرد: نکته ای که ممکن است مورد غفلت صورت واقع شود این است که همه ما اعم از مسئولین و مردم وامدار خون شهدای انقلاب اسلامی هستیم و سلسله شهدای ما وصل به شهدای نهضت عاشورا است.

سلیمی با بیان اینکه هزینه بسیار گزافی برای پیروزی انقلاب اسلامی داده ایم ادامه داد: بیش از ۲۲۵ هزار شهید که هر یک آمال و آرزو داشتند، ۵۰۰ هزار جانباز و ۵۰ هزار آزاده سرافراز که یکی از مدلهای آن شهید هاشم سلیمی و آزاده شهید حسین لشکری در نیروی هوایی است که بیش از ۱۸ سال اسارتش طول کشید. قاری برجسته کشور به دیدار خود با شهید لشکری اشاره نمود و گفت: وقتی که شهید لشکری از اسارت بازگشته بود شبی در پایگاه سوم شکاری همدان وی را ملاقات کردم به مهمانسرا رفتیم و اماده استراحت شدیم با این وجود در کمال تعجب دیدم ایشان استراحت نمی کند پرسیدم چرا نمی خوابی؟ گفت نمی توانم بخوابم، بعدها فهمیدم به خاطر شکنجه هایی که در اسارت کشیده به چنین وضعی دچار شده است. ۱۸ سال اسارتی که برکت آن حافظ کل قران شد و بعد از بازگشت به کشور درجه امیری خود را از دست مقام معظم رهبری دریافت کرد. 

سلیمی در توصیف برادر شهیدش گفت: من و برادرم هر دو از نفرات اول بودیم که به همافران ارتش پیوستیم، مادرم اسم هاشم را مقتبس از اسم قمربنی هاشم برای ایشان انتخاب کرد و ارادت مخصوصی به حضرت ام البنین داشت.از روز های اول جوانی علاقه فراوانی به حضور در جلسات مذهبی داشت و بهمراه هم به هیات می رفتیم. غیر از تلاوت قران علاقه به دکلمه ترجمه قران و مهارت مخصوصی در قرائت دعای ندبه داشت و خودش آن را اجرا می کرد. با اینکه از من یک سال کوچکتر بود با اینحال خلوص بیشتری داشت و همین دلیل اوج گرفتن ایشان شد.

حتما بخوانید   در بحث خدمات رسانی از شهدا، در بیشتر مواقع مردم جلوتر از مدیران هستند

وی تصریح کرد: در مقطعی که دوستان سپاه برنامه ای اجرا کردند و مردم را با اسم پاسدار افتخاری به جبهه اعزام کردند هاشم با جدا شدن از قواعد ارتش با اسم پاسدار افتخاری وارد صحنه نبرد شد و حال و هوای جبهه را در نامه هایی که می نوشت با من به اشتراک می گذاشت. در تاسوعا و عاشورا به هیچ عنوان اجازه نمی داد دیگ های نذری هیات را کسی بشورد. قد بلند و بدن ورزشکاری داشت و غیر از مهارت زبان انگلیسی که در ایران کسب کرده و بورس آمریکا شده بود کارشناس خط پروازی جنگنده نیز بود و در مراسم بیعت همافران نیروی هوایی با امام همراه همافران حضور داشت. 

سلیمی اضافه کرد: برادرم در ۲۶ دی ماه سال ۶۵ به شهادت رسید و پیکرش از پایگاه شکاری همدان به تهران منتقل شد و در مراسم بی همتایی مردم از ایشان تجلیل به رفتار آوردند. فرزندان هاشم در طفولیت بودند و بعد از شهادت شیرزنی همسر هاشم شروع شد و خود را وقف فرزندان کرد. 

ایشان در شرح تصویر قدیمی دیدار خود و برادرش با امام راحل گفت: سال ۵۸ سازمان اوقاف ابلاغ کرد مسابقات بین المللی قران در مالزی برگزار می شود و شما به نمایندگی از جمهوری اسلامی باید به آنجا بروید، قید هم کردند کسی همراه شما نمی آید و هیچ امکاناتی نیست. مسیرهای پروازی مانند الان نبود، هفت ساعت در راه بمبئی بودیم و بعد به مالزی رفتیم. در مالزی بود که متوجه شدیم به خاطر بهم ریختگی سیستم اداری ما ۱۳ روز زودتر رسیدیم. به توجه به غذاهای متنوعی که در هتل بود با این وجود مدت ۱۳ روز را یک ریاضت غذایی به خود دادم تا در مسابقات دچار سخت نشوم و به حضرت زهرا (س) متوسل شدم و توانستم مقام اول را کسب کنم. چون کاپ قهرمانی قبل از انقلاب به ایران آمده بود ارزو داشتم یکبار دیگر این کاپ به کشور بازگردد که خداراشکر توانستم. 

حتما بخوانید   مسئله دفاع مقدس نباید با مسائل سیاسی درآمیخته شود/ جوانان امروز از جوانان دوران دفاع مقدس بهترند

وی اضافه کرد: این موضوع مرحله مهمی در زندگی من و هاشم بود. امام در آن مقطع ساکن قم بود. آقا نماینده امام در شورای عالی دفاع بود و خود سرآمد امد قرانیان حرفه ای بود. ابتدا محضر مقام معظم رهبری رفتیم و خبری معرفی کردیم، ایشان بسیار خوشحال شد که یک پرسنل نظامی این مقام را به دست آورده بعد خدمت حضرت امام رسیدیم.  در آن نشست مرحوم ایت الله فاضل لنکرانی، جنتی، یثری، محلاتی، شیخ حسن صانعی و فهری زنجانی هم حضور داشتند ماهم چند نفر از پرسنل نیروی هوایی بودیم که به دیدار امام رفتیم و کاپ قهرمانی هم در دستان هاشم بود، انقدر شور و شوق زیارت داشتیم که از شب قبل در جمکران ماندیم، وقتی شروع به دادن گزارش کردیم شهید محلاتی از امام اجازه خواست تا آیاتی را تلاوت کنم، من یک ایه از سوریه نسا را تلاوت کردم که با شرایط آن وقت که در اوج درگیری گروهک های کردستان بودیم و اول شکل گیری ساختار سپاه بود مطابقت داشت، حضرت امام بعد قرائت این ایه فرمودند طیب الله، این ستایش به اندازه تمامی طیب الله هایی که اساتید گفته بودند ارزش داشت، من دائم حواسم به چهره حضرت امام بود. یک دعایی کردند و فرمایشاتی کردند. از امام خواستم تا موقعیت کنسولگری ایران در مالزی را واضح کنند که همان فردا امام به وزارت خارجه دستورات ضروری را داده بود.خدمت حضرت امام رسیدیم.  در آن نشست مرحوم ایت الله فاضل لنکرانی، جنتی، یثری، محلاتی، شیخ حسن صانعی و فهری زنجانی هم حضور داشتند ماهم چند نفر از پرسنل نیروی هوایی بودیم که به دیدار امام رفتیم و کاپ قهرمانی هم در دستان هاشم بود، انقدر شور و شوق زیارت داشتیم که از شب قبل در جمکران ماندیم، وقتی شروع به دادن گزارش کردیم شهید محلاتی از امام اجازه خواست تا آیاتی را تلاوت کنم، من یک ایه از سوریه نسا را تلاوت کردم که با شرایط آن وقت که در اوج درگیری گروهک های کردستان بودیم و اول شکل گیری ساختار سپاه بود مطابقت داشت، حضرت امام بعد قرائت این ایه فرمودند طیب الله، این ستایش به اندازه تمامی طیب الله هایی که اساتید گفته بودند ارزش داشت، من دائم حواسم به چهره حضرت امام بود. یک دعایی کردند و فرمایشاتی کردند. از امام خواستم تا موقعیت کنسولگری ایران در مالزی را واضح کنند که همان فردا امام به وزارت خارجه دستورات ضروری را داده بود.

حتما بخوانید   این توطئه‌ شیطانی، عامل سرعت یافتن تحقق وعده برچیده شدن طومار صهیونیست‌ها است

بیرون از اتاق حاج اقای سیدی من را صدا زد و به من گفت: اصلا فهمیدی حضرت امام چه دعایی کردند؟ من گفتم نه. خوشش آمد که دروغ نگفتم. اقای فهری به من گفت قول بده فردای قیامت اگر من مشکلی داشتم دستم را بگیری، گفتم آخر این چه حرفی است گفت من ۴۰ سال خدمت امام هستم و تمامی حرکاتش را پایین نظر دارم ایشان وقتی می خواهد کسی را دعا کند دعایش ناظر بر اعمال فرد است. بعدا نوار آن نشست را دیدم که امام گفته بود خداوند انشالله شما را بپذیرد. از آن لحظه با آقای فهری دوست شدیم و سفرهای متعددی رفتیم و در بیشتر مواقع از من میخواست قولی که دادم را فراموش نکنم.

فرزند شهید هاشم سلیمی پیشتر صحبت های عموی خود گفت: من هفت ساله بودم که پدرم به شهادت رسید و درک خوبی از ایشان نداشتم با این وجود وجود عموهایم دلیل شد هیچ خللی در نبود پدر حس نکنم. در همه این سال ها که درک کردم پدری داشتم که برای ادای تکلیف جان خود را فدا کردند به یک نکته رسیدم و آن حضور معجزه گر پدر در تصمیم گیری های خانواده بود.

وی اضافه کرد: روز خاکسپاری مادربزرگ احساس کردم پدرم را آنجا از دست دادم به قدری که حضور ایشان برای من پررنگ بود و مانند یک پدر همراه من بود. 

وی از تنها آرزوی این سال های خود در نبود پدر اینطور گفت: سال های قبل در جستجوی این بودم لحظه ای که پدرم به شهادت رسیده چه اتفاقی برای ایشان افتاده است. چند سال قبل تلفنی به ما شد و جناب سرهنگی عنوان کرد که در تازه ترین ساعات جان سپردن پدرم کنارش حضور داشته است. قراری گذاشتیم و از لحظه شهادت پدر شنیدم و بعد از سال ها آنچه ارزو داشتم بدانم ایشان به من گفت.

ایشان در انتهای گفت: هرجا توفیقی در کشور دیدیم بدون تردید به خاطر اعمال و رفتار با خلوص نیت و منطبق بر آیات الهی و وصیت شهدا بوده است. و هرجا کوتاهی دیدیم به دلیل رفتار نکردن به قران و وصیت شهدا بوده است. 

انتهای پیغام/ ۱۴۱

امیدواریم نوشته “ماجرای دیدار قهرمان مسابقات بین‌المللی قرآن بعد از انقلاب، با امام و مقام معظم رهبری” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اسفند ۱۶, ۱۳۹۶
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران