ما پایِ شاعر و نویسنده باشرف می‌ایستیم/ روشنفکران در پی رد حقیقت‌های دفاع مقدس بودند

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “ما پایِ شاعر و نویسنده باشرف می‌ایستیم/ روشنفکران در پی رد حقیقت‌های دفاع مقدس بودند” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۱۲ مهرماه) «مهدی قزلی» مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی بهمراه «ابراهیم زاهدی‌مطلق» نویسنده و برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در عرصه دفاع مقدس، «جواد محقق» شاعر و پژوهشگر عرصه ادبیات، «شهریار عباسی» نویسنده و برنده جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد، «احسان رضایی» نویسنده و روزنامه‌نگار، «میثم امیری» نویسنده و برنده جایزه ادبی جریان انقلاب، حجت الاسلام و المسلمین «مسعود دیانی» نویسنده و سردبیر مجله ادبی «الفیا» با حضور بر مزار «احمد محمود» ضمن قرائت فاتحه و اهدای گل یاد این نویسنده اسم‌آشنای کشور را با اسم خالق اولین کتاب عرصه دفاع مقدس گرامی داشتند.

راوی لحظه‌مند، مکان‌مند، راوی وطن

«مهدی قزلی» نویسنده و مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، در متنی که در این مراسم خواند، احمد محمود را صاحب و دارنده افتخاری به اسم «اولین روایت‌گر» از جنگ تحمیلی با اسم رویدادی مهم و قابل اعتنا در تاریخ ایران زمین معرفی کرد و بسیاری از روشنفکران و عافیت‌طلبان آن روزگار را که پیوسته در پی رد حقیقت‌های دفاع مقدس بودند مورد خطاب قرار داد و اظهار داشت: اینطور گفته میشود که تهاجم به وطن و خانه آدم، کافی نیست برای نوشتن و باید حتما پای معامله‌ای در کار باشد.

ایشان پیشتر گفت: وقتی احمد محمود کتاب زمین سوخته را می‌نوشت، نویسندگان دیگری هم بودند که می‌توانستند راوی جنگِ ما باشند، با این وجود این افتخار نصیب محمود شد که در آن بحبوحه جنگ و تردیدی که به قلب و قلم عده ای نویسندگان و روشنفکران در دفاع از ایران افتاده بود، با جسارت، لحظه‌مند و مکان‌مند، این اولین رمان جنگ را نوشته است.

حتما بخوانید   در مقابل چهارشنبه‌های سفید و کشف حجاب منسجم رفتار نکردیم

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان خاطر نشان کرد: زمین و لحظه این سرزمین نسوخت و ایران سربلند ماند به برکت خون شهدا و با این وجود امثال احمد محمود در این سربلندی سهیمند با سطور مسطورشان.

قزلی در انتهای گفت: ما در بنیاد شعر و ادبیات داستانی پایِ هر نویسنده و شاعر باشرفی که در اندیشه حفظِ هویت ملی است می‌ایستیم و چنان که آنان با به جان خریدن تهمت‌ها و برچسب‌ها از نوشتن باز نایستادند و راوی ایران شده‌اند، ما هم سپاس‌گزار و قدردان غیرت و شرف‌شان خواهیم بود. راوی زمین سوخته، زنده‌یاد احمد محمود یکی از آن‌هاست.

گفتگو سوخته و مردی با شرف


«ابراهیم زاهدی‌مطلق» نویسنده و برنده جایزه کتاب سال دفاع مقدس، نیز با بیان خاطره‌ای از دیدار با احمد محمود وی را نویسنده‌ای با اخلاق و شریف معرفی کرد و گفت: اشهد انک تو مرد باشرفی بودی؛ در زمانه ای که نوشتن از جنگ و آلام کشور و رنج مادران و پدران و زمین‌های سوخته، نزد عده ای هم‌قطاران، اتهام حکومتی بودن داشت، دست تو شجاعانه نوشت و  قلب تو آن را به یکی از شهدای این سرزمین تقدیم کرد.

ایشان در بیان خاطره خود از دیدار با راوی زمین سوخته گفت: سال ۷۸ بود و محیط روشنفکری و حتی عمومی کشور خصوصا در مطبوعات، پایین سیطره ادبیات داستانی؛ چرایش را کسی تحقیق نکرده است.

نویسنده نسل باروت اضافه کرد: در چنین روزهایی من می روم سراغ نویسنده‌ای روشنفکر و قدر که اگر چه دلخواه دولت و مدیران نیست، چندان باب میل روشنفکران مخالف حاکمیت هم نیست. این یکی چرایش حدودا معلوم است: ایشان از جنگ نوشته و متجاوز را مشخصا معلوم کرده، شرافتش را به دیوار زده و فریاد کشیده بر سر آنان که “زمین سوخته” را درست کرده‌اند.

حتما بخوانید   جواد محقق دبیر علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر شد

زاهدی‌مطلق پیشتر ذکر خاطره خود از دیدار با احمد محمود؛ خود راویِ جملاتی از زبان خالق زمین سوخته شد و گفت: خاطرم هست، این نویسنده از عده ای رفتارها دلگیر بود: “آقای زاهدی! والله ما هم مسلمانیم… والله ما هم خدا را قبول داریم…. والله ما هم کشورمان را دوست داریم.

زاهدی اضافه کرد: اکنون دیگر زمین من است سوخته و خاکستر شده که نویسنده‌ای باید برای خداپرستی‌اش پیش منِ روزنامه نگار قسم بخورد که…

این نویسنده کارهای دفاع مقدس اضافه کرد: از اینرو، ای نویسنده محترم! اشهد انک تو مرد باشرفی بودی؛ خصوصا در زمانه‌ای که شرف، گوهر نایابی شده است که به جای  دست‌ها و قلب‌های فرزندان آدم، تنها از زبان‌های‌شان شُرّه می کند.

هر کس سهمی از عمر دارد


«شهریار عباسی» نویسنده و برنده جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد، نیز با در این مراسم با خواندن متنی دارا از ارجاعات بینامتنی مرتبط با کارهای زنده یاد احمد محمود گفت: با سرفه می‌خندد و به سیگار پک می‌زند و بیان می کند: هر کس سهمی از عمر دارد و اگر از دست برآید باید چنان زیست که تلخ نباشد یا تلخی برای دیگران ممکن نیاید.

برنده جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد متن خود پیرامون زنده یاد احمد محمود را این گونه شروع کرد: تگ گرما شکسته است. روزهای اول پاییز است. چهره‌ی شهر عوض شده است. احمد پس می‌کشد و تکیه می‌دهد به این دیوار ابدی و سکوت می‌کند. دلش نمی‌خواهد باور کند چه شده است. هرچه ما وراجی می‌کنیم، احمد سکوت می‌کند.

 

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “ما پایِ شاعر و نویسنده باشرف می‌ایستیم/ روشنفکران در پی رد حقیقت‌های دفاع مقدس بودند” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

حتما بخوانید   مشاركت هنرمندان 20 كشور در جشنواره بین‌المللی حقوق بشر آمریكایی
نویسنده : 
تاریخ انتشار : مهر ۱۲, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران