مردی که آیت‌الله خامنه‌ای خود را مدیون ایشان می‌دانست

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “مردی که آیت‌الله خامنه‌ای خود را مدیون ایشان می‌دانست” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، ۱۸ تیر ماه مصادف است با سالروز درگذشت نویسنده‌ برجسته‌ جریان‌های کودک و نوجوان، مهدی آذریزدی در سال ۱۳۸۸؛ که خیلی‌ها اسمش را با کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» می‌شناسند. رهبر انقلاب در سفر خود به استان یزد در سال ۱۳۸۶، وقتی متوجه می‌شوند که وی هم در نشست دیدار نخبگان استان یزد حضور دارد، از ایشان تجلیل کردند و سخنانی پیرامون‌ ایشان می‌فرمایند. متن بیانات رهبر انقلاب که در پایگاه آگاهی رسانی دفتر حفظ و نشر کارهای آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای بازنشر یافته، بدین شرح است:

نکته‌ی دوم در باب آقای آذر یزدی است که الان اطلاع دادند ایشان در این نشست نشسته‌اند و به ذهن خطور می کندً بیمار هم بودند و با حال بیماری زحمت کشیده‌اند و آمده‌اند.

من مدتی قبل در یک برنامه‌ تلویزیونی دیدم که از ایشان تجلیل کرده بودند. من با اینکه وقتم هم کم است، از وقتی تلویزیون را روشن کردم و دیدم که از ایشان دارد تجلیل می‌شود، پای آن برنامه نشستم، صحبت‌های خود ایشان را هم گوش کردم.

ایشان در آنجا می‌گفتند که در طول آن سال‌های قبل از انقلاب هیچکس کمترین تشکری، تقدیری از این مرد زحمتکش و خدوم نکرده. آن برنامه را که من دیدم، نکته‌ای در ذهنم بود و دلم خواست که آن را یک وقتی به ایشان بگویم، فکر می‌کردم دیگر امکان ندارد و عملی نیست؛ کجا اکنون ما آقای آذر یزدی را زیارت کنیم! اکنون تصادفاً امشب ایشان اینجا هستند.

حتما بخوانید   شهیدی در آغوش امام حسین (ع) آرام گرفت

آن نکته این است که من خودم را از جهت رسیدگی به فرزندانم، بخشی مدیون این مرد و کتاب این مرد می‌دانم. آن وقتی که کتاب ایشان سود ـ اول هم به نظرم دو جلد، سه جلد، تا آن وقتی که من اطلاع پیدا کردم، از این کتاب درآمده بود؛ «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» ـ من رفتم تورق کردم.

بچه‌های ما داشتند به دوران مُراهقی – یعنی نزدیکی به بلوغ – می‌رسیدند، دوره هم دوره‌ طاغوت بود و همه‌ عوامل در جهت گمره‌سازی ذهن و دل جوان حرکت میکرد. من دلم می‌خواست چیزی باشد که جوانهای ما با ایشان هدایت شوند و جاذبه هم داشته باشد. بسیار محشر، کتاب خوب که خیلی بود. بنده فهرست پیشنهادی کتاب می‌نوشتم و بین جوان‌های دانشجو و دانش‌آموزهای سطوح بالای دبیرستانها پخش می‌شد، با اینحال برای بچه‌های کوچک، دستمان خالی بود، تا اینکه کتاب ایشان را من پیدا کردم. نگاه کردم دیدم این از جهات متعددی، از دو سه جهت، همان چیزی است که من دنبالش میگردم.

به نظرم دو جلد یا سه جلد آن‌وقت چاپ شده بود، خریدم. بعد هم دنبالش گشتم تا اینکه جلد پنجم به نظرم یا ششم – اکنون درست نمی‌دانم، یادم نیست – سود؛ بتدریج چاپ شد و من رفتم تهیه کردم و برای فرزندانم خریدم. نه تنها فرزندان، حتی در سطح شعاع ارتباطات فامیلی و دوستانه، هرجا دستم رسید و فرزندی داشتند که خوب بود با این مسئله، این کتاب ایشان را معرفی کردم.

خواستم این حق‌شناسی را من به نوبه‌ خود کرده باشم. ایشان یک خلأئی را در یک برهه‌ از لحظه برای زنجیره‌ طولانی فرهنگی این کشور پر کردند. این کار، باارزش است. خداوند از شما – آقای مهدی آذر یزدی! – این خدمت را قبول کند و مأجور باشید. این ستایش‌های زبانی و اینها، اجر کارهائی که با اخلاص انجام گرفته باشد، نمی‌شود؛ اجر کار مخلصانه را خدا باید بدهد و خدا هم خواهد داد.

حتما بخوانید   داوران هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب معرفی شدند

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “مردی که آیت‌الله خامنه‌ای خود را مدیون ایشان می‌دانست” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۱۸, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران