«مرد رویاها»؛ اثر سیدمهدی شجاعی به چاپ چهارم رسید

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “«مرد رویاها»؛ اثر سیدمهدی شجاعی به چاپ چهارم رسید” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، نوشتن پیرامون افرادی که امروز به اشتراک ما زندگی نمی‌کنند و در عین حال به دلیل موقعیت اجتماعی خود بسیار در معرض دید جامعه در باب خود بوده‌اند، کار راحتی نیست؛ چون به طرز قطع کثرت منابع و کارهای ساخته شده پیرامون چنین افرادی، راه را بر ایجاد اثری دلنشین و بکر می‌بندد و احتمالا هر آنچه در باب ایشان باید بیان می‌شد، تا قبل از این گفته شده است.

شهید مصطفی چمران، از نمونه چنین افرادی در زمانه ماست که به طرز عمده در ایران به دلیل نوع حضورش در سال‌های دفاع مقدس در جبهه‌های غرب و نیز اطلاعاتی مختصر از حضورش در لبنان مشهور است؛ با اینحال سیدمهدی شجاعی در تازه‌ترین اثر خود که در شکل فیلم‌نامه یک سریال ۱۳ قسمتی و پیرامون ایشان نوشته شده است، سر وقت نیمه پنهان زندگی چمران رفته و به سادگی تمامی مصائب موجود در باب نوشتن از چنین افرادی را پشت سر قرار داده است.

به عبارت ساده‌تر «مرد رؤیاها» که امروز قبل از تصویری شدن، خوانده شده است، داستانی است از زندگی شهید چمران در آمریکا، لبنان و مصر که تا قبل از این کمتر پیرامون آن صحبتی به میان آمده است.

شجاعی در «مرد رؤیاها» با درک اقتضای تحمل مخاطب، نه به سوی ایجاد یک اثر اکشن و پرکشش و زد و خورد رفته است و نه سر وقت ایجاد یک ملودرام عاشقانه از زندگی یک مجاهد و شهید ملی. ایشان در «مرد رؤیاها» سعی کرده به دور از احساسات، قبل از هر چیز به ایجاد یک ساختار حقیقی و رئال از شخصیت مردی رؤیایی دست بیابد. فردی که در عین رفتار‌گرایی و فعالیت با استناد به اصول و شیوه‌های مبارزه سیاسی و نظامی چریکی، عاشق‌پیشه نیز است و روابط عاطفی زندگی را نیز فراموش نمی‌کند.

حتما بخوانید   ویژه برنامه‌های شبکه‌های رادیویی به مناسبت عید سعید فطر مطرح شد

به عبارت دیگر چمران از نگاه شجاعی فردی شدیدا معتدل است و این اعتدال یعنی رعایت همه جوانب و ظواهر زندگی فردی و اجتماعی توأم با هم، مبارزه و گسیختن از دنیا در عین وابستگی‌های عاطفی و زمینی.

«مرد رؤیاها» با روایت پرکشش و کمتر شنیده شده از آشنایی شهید چمران با همسرش در آمریکا شروع می‌شود و روایت دلنشین و در عین حال عفیف از ابراز علاقه همسر چمران به وی را به تصویر می‌کشد. جریان با اینحال پیشتر به ماجرای انتقاد شهید چمران و عده ای از هم‌فکرانش در آمریکا به جنایات ساواک و زندان‌های رژیم پهلوی در سازمان ملل باز می‌گردد. تحصن چمران در معبد مجاور با سازمان ملل و نیز انتقاد وی و دوستانش در طرف دیگر سفارت ایران در آمریکا و ماجرای ورود جسورانه آنها به سفارت و یا ماجرای ساماندهی راهپیمایی پنجاه مایلی جوانان ایرانی در آمریکا در انتقاد به شاه و واکنش آمریکایی‌ها به آن و نیز چگونگی تلاش چمران برای باطل اعطای مدرک دکترای افتخاری به شاه در آمریکا نیز از بخش‌های دلنشین تاریخی این متن است که تا قبل از این کمتر در باب آن سخنی به میان آورده شده است.

این روایت زمانی دلنشین می شود که در لابلای آن، شجاعی نقبی نیز به قبلی‌های چمران و دوران نوجوانی ایشان می‌زند و خاطراتی دلنشین از آن دوران را در شکل گفت‌وگوی ایشان با همسرش پروانه، پیش چشم مخاطبانش تصویر می‌کند.

بخش دوم جریان نیز به ماجرای حضور چمران در مصر در دوران زمامداری جمال عبدالناصر و حضور در دفتر وی و دریافت کمک‌های نظامی از ایشان برای آموزش نیروهای چریکی و نیز آشنایی با امام موسی صدر و مهیا شدن حضور چمران در لبنان اختصاص دارد.

حتما بخوانید   ویژه‌نامه «برنامه نفوذ» در روز قدس توزیع می‌شود

حساسیت شجاعی در بیان جزیئات و حضور بدون پرده بسیاری از چهره‌های تاریخی اکتیو در مبارزات ضد رژیم پهلوی در خارج از کشور به دور از دسته‌بندی‌های سیاسی آنها در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب و نیز بهره برداری از ادبیاتی صمیمی و عامیانه برای نوشتن دیالوگ‌های این اثر نیز، از جدی ترین مواردی است که بر جذابیت این متن اضافه است.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “«مرد رویاها»؛ اثر سیدمهدی شجاعی به چاپ چهارم رسید” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۲۸, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران