مروری بر زندگی‌نامه حماسه‌آفرینان خرمشهر

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “مروری بر زندگی‌نامه حماسه‌آفرینان خرمشهر” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، در آستانه سالگرد عملیات غرورآفرین بیت المقدس بر آن شدیم تا با ذکر تاریخچه مختصری از این عملیات یاد شهدای خونین‌کفن و حماسه‌ساز آن را زنده کنیم که پیشتر می‌خوانید:

عملیات بیت‌المقدس در بامداد یکم اردیبهشت‌ماه ۶۱ با رمز مقدس یا علی‌ابن ابی‌طالب (ع) در حالی شروع شد که محیط عطرآگین و پرمهری جبهه‌ها را پوشانده بود و ایثارگران را برای نوشیدن شهد شهادت تکمیل می‌کرد. این عملیات شکوهمند با هجوم رزمندگان پرتوان و غیورمان به محورهای غرب اهواز و جنوب سوسنگرد، تمامی منطقه غرب کارون و خرمشهر شروع شد و طی سه مرحله و ۲۳ روز تلاش با آزادسازی خرمشهر به ثمر رسید.

رزمندگان با نبرد در زمینی به وسعت عملیاتی پنج هزار و ۳۸۰ کیلومتر مربع نتیجا موفق به آزادسازی جاده تدارکاتی مواصلاتی اهواز ـ خونین شهر، جاده استراتژیک در جنوب غربی جفیر، پل مرزی کوشک، و پل مهم ارتباطی و استراتژیک حسن قندی به فکه، پادگان حمید، هویزه، و ده‌ها پاسگاه شهابی در جنوب غربی جفیر، پل مرزی کوشک، و پل مهم ارتباطی و استراتژیک پل‌نو واقع در رودخانه عرایض شدند.

در این عملیات غیر از کشته و زخمی شدن تعداد فراوانی از قوای دشمن و انهدام ابزارهای سبک و سنگین از رژیم بعث عراق، بخش‌هایی از تیپ ۸ مکانیزه از لشکر سه و تیپ ۶۰۶ پیاده و تیپ ۲۷ مکانیزه، تیپ‌های ۴۱۷ – ۶۰۵ و گردان ۲۴۳ توپخانه ستاد و … منهدم شدند.

حتما بخوانید   جای صدای پدرم در روایتگری خالی است/ تاریخ را قبل از آن که ما را روایت کند، بازگو کنیم

مروری بر زندگی‌نامه حماسه آفرینان خرمشهر

شهید محمد متقی‌نژاد

محمد متقی‌نژاد سال ۱۳۴۱ در شهر کاشان دیده به جهان گشود. ایشان همراه با تحصیل، تلاش پی‌گیر خود را برای کسب معارف اسلامی ادامه داد. محمد در سن نوجوانی شجاعانه به پخش اعلامیه‌های حضرت امام پرداخت.

وی دوران تحصیلات دبیرستانی خود را در شهر قم سپری کرد. محمد بر اثر حمله ماموران ایمنی (ساواک) به دبیرستان شدیدا زخمی و در بیمارستان فیض قم بستری شد.

محمد با پیروزی شکوهمند انقلاب به فعالیت در بسیج پرداخت و بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی در کادر مدیریت پادگان امام حسن (ع) به خدمت سرگرم شد. وی بعد از حضور در جبهه گیلانغرب نتیجا در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۶۱ به محورهای عملیاتی بیت‌المقدس اعزام و در شب میلاد با سعادت امیرمومنان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

شهید سید مصطفی ابریشمی

علاقه سید مصطفی ابریشمی اسکویی درمقایسه با مبانی اسلام، کمپانی در مساجد، جلسات تفاسیر قرآن و ذکر مصیبت آل اطهار بسیار بود. ایشان در سال ۵۸ از دبیرستان شریعتی فارغ‌التحصیل شد و با کمک برادران کمیته انقلاب اسلامی به حفاظت از شهر پرداخت.

مروری بر زندگی‌نامه حماسه آفرینان خرمشهر

ایشان در روزهای در ابتدا تشکیل اولین رده‌های سپاه به عضویت سپاه پاسداران سود. با شروع جنگ تحمیلی به جبهه شتافت. در تازه ترین اعزامش خطاب به خانواده اش گفت: «اگر در جایی غیر از جبهه باشم، دلم می‌گیرد». تازه ترین اعزام سیدمصطفی همزمان با شروع عملیات بیت المقدس بود که نتیجا یک روز قبل از آزادی خرمشهر به یاران شهیدش پیوست.

شهید مرتضی مظفری

مرتضی مظفری، مقارن اذان صبح ۲۱ ماه مبارک رمضان سال ۱۳۴۲ در یکی از محله‌های تهران چشم به جهان گشود و خانواده ایشان اسم نیک مرتضی را بر وی نهادند.

حتما بخوانید   مرور خاطرات جنگ‌زدگان به روایت نمایشگران «زاغ»

وی بعد از تحصیلات ابتدایی در مدرسه اسلامی موسوی به هنرستان فنی رفت و با موفقیت دیپلم خود را گرفت. با اوج‌گیری مبارزات امت مسلمان روح پاک و سرکش‌اش، ایشان را بر آن داشت تا به عضویت سپاه پاسداران درآید و با استناد به قول خود یکی از سربازان امام لحظه (ع) قرار گیرد، و چه دلچسب بر این گفته خود جامه رفتار پوشاند.

مرتضی مظفری بعد از گذراندن مراحل آموزش به مدت ۲ ماه جهت حفاظت از مقر ریاست جمهوری به خدمت سرگرم شد و با اطمینان و اعتقادی قلبی در بیشتر مواقع می‌گفت خداوند شهادت را نصیبم خواهد نمود و به راستی که چنین شد. چرا که ایشان با همسنگران افتخار آفرینش در روز ۶۱/۰۲/۱۷ به لقاء الله پیوست.           

شهید غلامعلی محبی

غلامعلی محبی در یکی از خانواده‌های کشاورز شهرک امام (چمن‌ سلطان) به دنیا آمد. ایشان از کودکی به اهل بیت علاقه وافر داشت و در راه کسب فرائض دینی مصراً تلاش می‌کرد. علاقه بسیار ایشان به حضرت امام(ره) و روحانیت در بیشتر مواقع اطرافیان را به خاطر وفاداری سرداران رشید اسلام درمقایسه با سرور آزادگان در دشت کربلا می‌انداخت.

وی با شروع جنگ تحمیلی به عضویت سپاه سود و عازم جبهه شد. نتیجا بعد از به دفعات کمپانی در جبهه‌های حق علیه باطل در تاریخ ۶۱/۰۳/۱۹ در مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس به درجه رفیع شهادت نائل آمد و خون خود را جهت آبیاری درخت اسلام نثار کرد.

شهید علی اصغر رویان

علی اصغر رویان بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی با تلاش و پشتکار به اداره و سرپرستی خانواده پرداخت. ایشان هنوز از لحاظ سنی به استقلال کاملی دست نیافته بود که بار رنج سراشیبی‌های زندگی را متحمل شد. با این وجود با عنایت خداوندی موفق شد از تست الهی سربلند و موفق بیرون آید. با پیروزی انقلاب و نفوذ منافقان به کردستان مظلوم خود را مجبور دید تا به یاری مردم این شهر بشتابد. لذا برای مدتی به کردستان رفت و در آنجا سرگرم خدمت شد. بعد از مراجعت به دفعات برای کمپانی در میدان‌های نبرد نور علیه ظلمت عازم جبهه شد تا نتیجا در دومین مرحله عملیات پر افتخار بیت‌المقدس به شهادت رسید.

حتما بخوانید   رسوایی آمریکایی‎ها در ماجرای «طبس»/ به اذن خدا تیرشان به سنگ خورد

مروری بر زندگی‌نامه حماسه آفرینان خرمشهر

شهید ارسلان گودرزی

ارسلان گودرزی از بدو کودکی با طعم تلخ فقر و تنگدستی آشنایی پیدا کرد و با تلاش بسیار دوران ابتدایی و دبیرستان را گذرانید. وی به جهت علاقه وافر به شغل مقدس انبیاء به تدریس احکام دینی و برنامه مسائل الهی پرداخت.

ارسلان شجاعانه در جلسات غیر علنی انقلابیان کمپانی می‌کرد و ترسی در پخش اعلامیه و نوارهای سخنرانی حضرت امام (ره) نداشت. با شروع جنگ تحمیلی به سرپل ذهاب رفت و در جبهه‌های گوناگون فعالیت داشت تا نتیجا در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۶۱ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “مروری بر زندگی‌نامه حماسه‌آفرینان خرمشهر” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران