مروری بر شکست منافقین در عملیات مرصاد

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “مروری بر شکست منافقین در عملیات مرصاد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: بعد از قبول قطعنامه ۵۹۸ در تاریخ ۲۷ تیر ماه ۶۷ از جانب جمهوری اسلامی ایران و قبل از برقراری حریق‌بس در خطوط مقدم، دشمن بعثی باز هم شانس خود را برای رسیدن به اهدافی که ایشان را در سال ۵۹ وادار به تجاوز به میهن اسلامی ما و به اصطلاح فتح سه روزه تهران کرده بود، آزمود و بالاخره شکستی مفتضحانه‌تر نصیب خود و ایادی وابسته به استکبار کرد.

روز ۳۱ تیر ماه ۶۷ هجوم سنگین نیرو‌های بعثی به جنوب کشور شروع شد. این حمله گسترده با یک نقشه از قبل برنامه‌ریزی شده و به ۲ منظور صورت گرفت. ابتدا تصاحب بخش وسیعی از جاهای کشورمان و سپس سرگرم کردن رزمندگان در جنوب و ممکن کردن امکان نفوذ خودفروختگانی که در غرب کشورمان بودند. به طوری که همزمان با این تهاجم سنگین منافقین خودفروخته با خدمات رسانی و خدمات رسانی نیرو‌های بعثی، حمله سازمان یافته‌ای را از غرب کشور تدارک دیدند و اسم «فروغ جاویدان» را برآن نهادند.

رزمندگان و فرماندهان نیز همزمان با دفع سنگین تجاوز وسیع دشمن در جنوب، ضمن ارزیابی شرایط موجود، دامی حساب شده برای انهدام منافقین خودفروخته در غرب ممکن آوردند. منافقین که با همه توان پا به عرصه نبرد قرار داده بودند، فارغ از هرخیالی و به امید رسیدن به تهران و دست‌یابی به آنچه در خیال می‌پروراندند، به کمک ارتش بعث از خطوط مقدم، از غرب تجاوز خود را شروع کردند. راه برای نفوذ منافقین تا منطقه چهارزبر در نزدیکی باختران باز قرار داده شد و آن‌ها که تصور می‌کردند با هیچ‌گونه مقاومتی روبرو نخواهند شد، سرخوش پیروزی بودند، با اینحال دیری نگذشت که حلقه محاصره رزمندگان تنگ‌تر شد و آنگاه که قلع و قمعشان شروع شد تازه فهمیدند که گرفتار چه دام هولناکی شده‌اند و راهی جز مرگ یا اسارت در انتظارشان نیست.

حتما بخوانید   روایت خانواده شهید فرج‌زاده از تحقق یک آرزو/ وقتش بشود می‌روم

عملیات منافقین برای فتح تهران در حالی بود که نیرو‌های بعثی نیز با فضاحت از جنوب بیرون رانده شده بودند. وقتی دشمن در جنوب تار و مار و در غرب حلقه محاصره منافقین بسته شد، عملیات غرورآفرین «مرصاد» شروع شد و رزمندگان اسلام  از منافقین انتقام سنگینی دریافت کردند.

عملیات مرصاد از اولین ساعات بامداد روز سه‌شنبه ۴ مرداد ۶۷ با رمز مقدس «یا علی (ع)» شروع شد و رزمندگان اسلام تا ظهر آن روز شهر اسلام‌آباد را که با خدمات رسانی ارتش عراق به اشغال منافقین درآمده بود به محاصره کامل خود درآوردند. چندین ساعت بعد رزمندگان اسلام وارد شهر شدند و به پاکسازی آن پرداختند که در جریان این پاکسازی تعداد فراوانی از جاسوسان و سرسپردگان استکبار به هلاکت رسیدند.

این رقم بالغ بر هزار و ۱۰۰ جاسوس و خودفروخته بود. بعد از آن برای انهدام باقی مانده نیرو‌های جاسوس، شهر تخلیه شد، تا منافقین به طمع اشغال مجدد آن، وارد شهر شوند، و این تاکتیک حساب شده نیز موثر واقع شد، با اینحال از روز پنج‌شنبه، بقایای نیرو‌های عراقی و منافقین به محاصره کامل درآمدند و سرکوب و انهدام آن‌ها شروع شد، به طوری که تا انتهای آن روز (پنج‌شنبه) محاسبه تلفات منافقین به چهار هزار و ۵۰۰ کشته و زخمی رسید و شهر اسلام‌آباد غرب پنج‌شنبه شب بطور کلیً آزاد و متعاقب آن شهر و روستا‌های اطراف »کرند«، پاکسازی شدند. رزمندگان تا ظهر روز جمعه ۷ مرداد ۶۷ تازه ترین مواضع دشمن در شهر کرند غرب را فتح و به سوی شهر سرپل ذهاب پیشروی کردند و تا غروب روز جمعه غرب کشور از لوث وجود جرثومه‌های فساد و مزدوران منافق پاکسازی شد.

بعد از عملیات غرورآفرین مرصاد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه دوم نماز جمعه ۷ مرداد ماه ۶۷ اظهار کرد: «بررسی عمده منافقین این بود که ملت از رهبری جدا شده و مردم به جنگ نمی‌آیند. ارتش هم حاضر نیست همراهی کند و سپاه هم صلابت سابق را ندارد. اعماق ایران قابل نفوذ شده است و باید حرکتی در عمق ایران انجام داد و حکومت را متزلزل و سرنگون کرد، با این بررسی آن‌ها وارد رفتار شدند. با استناد به اسناد انتشار یافته همه کارشان را معین کرده بودند، که مثلاً ساعت ۹ شب به اسلام‌آباد می‌رسیم. ساعت ۱۲ شب به باختران، ساعت ۶ صبح به همدان و… فلان ساعت هم در تهران هستیم، برای توجیه مزدوران گفته بودند، وقتی به تهران برسید. انبوهی از مردم منتظرتان هستند تا شما را به مقاصدتان برسانند. آن‌ها وقتی وارد اسلام‌آباد شدند، رفتند در بیمارستانی و حدود ۳۰ مجروح را که در بیمارستان بودند، بیرون آورده و آنان را به شهادت رساندند. با بستن جاده کرند- پاطاق، حلقه محاصره بسته شد و اکثر آن‌ها یا به هلاکت رسیدند و یا دستگیر شدند. به نظر من این ضربه جز هدایت الهی نبود. من صمیمانه از فرماندهان سپاه که این دیزاین را پیاده کردند و نیز از رزمندگان و خلبانان هوانیروز و خلبانان نیروی هوایی که به خوبی مسئله را خدمات رسانی کردند.»

حتما بخوانید   جامعه قرآنی کشور با خانواده شهید «کمال‌الدین کامروا» دیدار کردند

شمخانی وزیر سپاه و معاون عملیات و معلومات ستاد فرماندهی کل قوا در باب عملیات مرصاد نیز گفت: استکبار جهانی، منافقین و رژیم بعث عراق در چهارچوب یک مثلث شوم. قصد باصطلاح براندازی نظام جمهوری اسلامی را داشتند در این توطئه نیرو‌های متجاوز عراق قصد داشتند در مرحله اول با ورود به داخل فاصله‌های میهن اسلامیمان و تصرف چند شهر، قوای اسلام را در قسمت جنوبی جبهه متمرکز کردند تا نیرو‌های کج‌اندیش منافقین در محور مواصلاتی دیگری، با یک برنامه از قبل تعیین شده به سرعت خود را به تهران رسانده، موجودیت حکومت دمرکرات ایجاد را مطرح کنند.

وی اضافه کرد: نیرو‌های منافقین در منطقه سرپل ذهاب به همراهی ارتش متجاوز بعث عراق وارد خاک ایران شدند و بعد از گذشتن از تنگه «پاطاق» به سوی شهر کودتا شروع به پیشروی کردند. ستاد فرماندهی کل قوا با کسب معلومات به این توطئه شوم پی برد و به وسیله نیرو‌های اسلام با یک برنامه منظم در جاهای مختلف عملیاتی ضمن جلوگیری از تهاجمات ارتش بعث عراق در جنوب کشور، نیرو‌های منافقین را در غرب کشور به کلی منهدم کرد. رزمندگان با آزاد گذاشتن نیرو‌های منافقین که از جانب ارتش به انواع سلاح‌ها تجهیز شده بودند، دلیل شدند که در نزدیکی شهر باختران آن‌ها به دام بیفتند و در مدت ۴۸ ساعت چهار هزار و ۵۰۰ تن از نیرو‌های منافقینن را با تمام ابزارهای نابود کرده و تعدادی را نیز دستگیر کردند.»

 در جریان عملیات مرصاد مقادیر ابزارهای نظامی و اسناد درون‌گروهی، تصویر، پاسپورت، پول عراقی، نقشه های کامل شهر‌های ایران و قرص سیانور به دست رزمندگان افتاد.

حتما بخوانید   آمریکا و اسرائیل خیلی زود تاوان تصمیم ابلهانه خود را خواهند پرداخت

منافقین قبل از شروع حمله به ایران، شرایط موجود را این طور بررسی می‌کردند که عوارض ناشی از جنگ، رکود اقتصادی، مسایل سیاسی، دغدغه های اجتماعی، شرایط خلیج فارس و به علاوه از طرف دیگر براساس اخبار غیر موثق عنصر های ناراضی از این مسایل، رژیم در حال فروپاشی است و تنها کفایت می کند که با یک حرکت نظامی، ضربه‌ای را بر پیکر رژیم بزنند به راحتی، فروپاشیده شود.

سرکرده منافقین قبل از ورود مزدورانش به ایران به آن‌ها گفته بود: «ایران و رهبری آن در هیچ شرایطی قطعنامه را نمی‌پذیرفت و قبول قطعنامه نمایش دهنده این است که هیچ پایگاه و هیچ سنگری برای رهبری ایران نمانده است و مردم دیگر خدمات رسانی نمی‌کنند. من به شما اطمینان می‌دهم که مردم با شما هستند، ما از داخل اطلاع داریم.»

دیدیم که مردم ایران و رزمندگان با اجرای عملیات غرورآفرین و پیروز مرصاد چه به روز آن‌ها آوردند و به چه نحو به این خودفروختگان نمایش دادند که امت مسلمان ایران هرگز از تبعیت از با این وجود فقیه و خدمات رسانی از اسلام و انقلاب و ایران و ارزش‌هایی که در این مدت کسب کرده اند، دست نخواهند کشید.

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “مروری بر شکست منافقین در عملیات مرصاد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مرداد ۵, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران