مروری مختصر بر تاریخچه تشکیل لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع)

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “مروری مختصر بر تاریخچه تشکیل لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع)” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: لشکر ۲۷ محمدرسول الله (ص) عملیات‌های موفقیت‌آمیزی در دوران دفاع مقدس انجام داد. با ادامه یافتن جنگ، تعداد رزمندگان تهران و حومه شهر گسترش یافت. بدین خاطر تصمیم گرفته شد تا نیرو‌ها سروسامان گرفته و تیپ دیگری همراه با لشکر ۲۷ محمد رسول الله که آن وقت تیپ بود، تشکیل شود. نتیجا تیپ سیدالشهدا (ع) در تاریخ ۱۵ فروردین ۶۱ با حکم داود کریمی تشکیل شد. پیشتر مروری مختصر بر تاریخچه تشکیل لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع) داشتیم که می‌خوانید:

دلیل راه‌اندازی تیپ سیدالشهدا (ع)

تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) در تاریخ ۱۵ فروردین سال ۶۱ با حکم داوود کریمی به فرماندهی محسن وزوایی تشکیل شد. قبل از صدور این حکم، محمد اویسی مسوول عملیات سپاه تهران مامور می‌شود تا با جمعی از دوستانش، کار‌های مقدماتی راه‌اندازی تیپی ویژه تهرانی‌ها همراه با تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) را انجام دهد.

در تهران و حومه‌ی آن، نیرو‌های بسیاری وجود داشت و ضروری شد که تهران به غیر از تیپ محمدرسول الله (ص)، تیپ دیگری داشته باشد. آن وقت عراق نیز نیرو‌های فراوانی به جبهه نبرد آورده و یگان‌های خود را پیشرفت داده بود؛ لذا با استناد به حجم زیاد داوطلبان و نیرو‌های بسیجی ضروری شد تا سازماندهی صورت بگیرد و یگانی قوی همراه با لشکر ۲۷ راه‌اندازی شود. لشکر ۲۷ نیرو‌های زیاد داشت، با اینحال کادر فرماندهی کم بود، لذا تشکیل یگان می‌موفق شد این خلا را پر کند.

فرماندهان با استناد به این مساله، تصمیم دریافت کردند چند یگان را به سری‌ی سپاه اضافه کنند که یکی از آن‌ها تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) بود. به علاوه از طرف دیگر تیپ ۲۰ رمضان، توپخانه ۶۳ خاتم، تیپ پدافندی ۱۰ محرم و یگان ش. م. ر. بعثت نیز اضافه شدند.

در کل ۱۳ یگان در تهران راه‌اندازی شد. عده ای از این یگان‌ها کار‌های ایمنی داخل شهر و عده ای دیگر در جبهه‌های جنوب و غرب را برعهده داشتند.

نتیجا اولین فرمانده تیپ سیدالشهدا (ع)

محسن وزوایی بهمراه پنج نفر دیگر جهت دیدار با محسن رضایی و گفت‌وگو در خصوص راه‌اندازی تیپ تازه، با قطار عازم اهواز شد.

حتما بخوانید   اندوه شهید بی‌سر به خاطر جای خالی‌اش برای دفاع از حرم حضرت سکینه (س)

حسین خالقی، یکی از همراهان محسن وزوایی روایت کرده است: «قطار وقت نماز صبح، در ایستگاه دوکوهه توقف کرد. محسن پرسید: حاج حسین قطار برای نماز ایستاده است؟ میخواستم جواب بدهم که درب کوپه باز شد و احمد متوسلیان به داخل کوپه آمد. گفت: شنیده‌ام که برنامه ریزی شده است شما به پادگان گلف بروید و با محسن رضایی صحبت کنید. من اینجا منتظرتان ایستادم تا با شما در باب همین مسئله صحبت کنم.

احمد متوسلیان گفت: «عملیات نزدیک است. اگر صلاح می‌دانید نزد آقامحسن نروید و عده ای گردان‌ها و معاونت‌ها را تحویل بگیرید. بعد از اتمام عملیات، برای راه‌اندازی تیپ تازه کمک‌تان می‌کنم.» وزوایی و همراهانش، توصیه احمد متوسلیان را می‌پذیرند.

به توجه به اینکه مقدمات راه‌اندازی تیپ قبل از عملیات فتح المبین صورت گرفته بود، با اینحال این تیپ در تاریخ ۱۵ فروردین و بعد از عملیات با حکم داوود کریمی شکل می‌گیرد.

بعد از آن دیدار، وزوایی و دوستانش به تیپ محمدرسول الله (ص) می‌روند. وزوایی فرمانده گردان حبیب و شهید زارع فرمانده گردان بلال می‌شود.

عملیات فتح المبین با موفقیت به اتمام رسید. بسیاری از زمین‌های ایران از اشغال رژیم بعث آزاد شد. امام (ره) آن عملیات را فتح الفتوح نامیدند.

حدود ۴۰ روز بعد، عملیات بیت المقدس شروع می‌شود. به توجه به اینکه دستور تشکیل تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) داده شده بود، با اینحال به دلیل نزدیک بودن عملیات، فرصت نمی‌شود تیپ سر و سامانی بیاید، لذا همان روند در عملیات فتح المبین ادامه یافت و محسن وزوایی مامور تشکیل تیپ سیدالشهدا (ع) در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۶۱ به شهادت رسید.

بعد از شهادت وزوایی و انجام عملیات بیت المقدس که بهمراه آزادسازی خرمشهر بود، رژیم صهیونیستی به لبنان حمله می‌کند. بخشی از تیپ ۲۷ محمدرسول الله (ص) مامور می‌شود تا به سوریه برود. مقرر شده بود یک یگان نیز از ارتش اعزام شود، با اینحال مسوولان متوجه نقشه‌ی رژیم صهیونیستی می‌شوند و دستور می‌دهند نیرو‌ها به ایران بازگردند. احمد متوسلیان در تازه ترین روز‌هایی که در لبنان بود به اسارت نیرو‌های حزب فالانژ درمی‌آید.

فرماندهی موحد دانش

بعد از عملیات بیت المقدس، عملیات رمضان صورت گرفت که در آن عملیات به موفقیت‌های چندانی دست پیدا نکردیم. مرحله‌ی در ابتدا عملیات به خوبی انجام شد، با اینحال مرحله‌ی دوم و سوم با عدم الفتح روبرو شد.

حتما بخوانید   پیغام تسلیت بنیاد حفظ کارهای و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پی درگذشت گوینده و هنرمند پیشرو

موحد دانش که بهمراه متوسلیان به لبنان رفته بود. بعد از بازگشت در شهریور سال ۶۱ فرمانده تیپ تازه تاسیس سیدالشهدا (ع) می‌شود.

مروری مختصر بر تاریخچه تشکیل لشکر 10 سیدالشهدا (ع)

با فرماندهی موحد دانش، عده‌ای از فرماندهان تیپ ۲۷ از قبیل مرتضی زارعی، حسین خالقی، کاظم رستگار و بهمن نجفی با ایشان به تیپ سیدالشهدا (ع) آمدند.

موحددانش در شهریورماه گردان‌های تیپ را راه‌اندازی می‌کند. این تیپ پیش از هرچیز سه گردان به اسم‌های حضرت قاسم (ع)، حضرت علی اصغر (ع) و قمر بنی هاشم (ع) داشت و سپس یگان‌های مخابرات و خدمات رسانی رزم نیز کلید خوردند.

در لحظه اجرای عملیات محرم و مسلم ابن عقیل، تیپ سر و سامان یافت. در عملیات مسلم ابن عقیل، تیپ سیدالشهدا تکمیل‌ی ورود به عملیات شد. به نقطه‌ی رهایی نیز رفت، با اینحال وارد رفتار نشد.

فرماندهی کاظم نجفی رستگار

بعد از اجرای عملیات مسلم ابن عقیل، علی موحد دانش به بهانه هایی از فرماندهی تیپ استعفا می‌دهد و شهید کاظم رستگار نجفی فرمانده این تیپ را می‌پذیرد.

آذر ماه سال ۶۱ رستگار فرمانده تیپ شد. ایشان به تیپ آشنایی داشت و رزمندگان را می‌شناخت. حاج کاظم گردان زهیر را به کل گردان‌های تیپ اضافه کرد. پیشتر نیز گردان‌های حضرت علی اکبر (ع)، گردان عاشورا و گردان حر به این تیپ اضافه شدند، به طوری که تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) در عملیات خیبر در سال ۶۲، هشت گردان داشت.

در مرحله در ابتدا عملیات والفجر مقدماتی، تیپ محمدرسول الله (ص) وارد رفتار شد که ابراهیم هادی در آن مرحله‌ی در ابتدا به شهادت رسید و ماجرای گردان کمیل و حنظله پیش آمد. مقرر شده بود در مرحله‌ی دوم این عملیات تیپ ۱۰ سیدالشهدا وارد رفتار شود که عملیات لو رفت و وارد عملیات نشدند.

مروری مختصر بر تاریخچه تشکیل لشکر 10 سیدالشهدا (ع)

با فاصله‌ی چند ماه بعد از عدم الفتح والفجر مقدماتی، عملیات والفجر یک در فروردین سال ۶۲ در منطقه فکه شروع شد. در آن عملیات فرمانده تیپ کاظم نجفی رستگار بود، با اینحال موحد دانش با اسم نیروی عادی همراه با رزمندگان حضور داشت و نجفی رستگار را در امر فرماندهی کمک می‌کرد. موحد دانش تا لحظه شهادتش با اسم یک نیروی عادی و نه فرمانده در منطقه حضور داشت و از قبیل دیگر رزمندگان برای دفاع از میهن اسلامی می‌جنگید. بالاخره ایشان در عملیات والفجر ۲ همزمان با اینکه که یک دست نداشت و بدنش پر از ترکش بود، به شهادت رسید.

حتما بخوانید   همایش مسئولین هیئت رزمندگان اسلام غرب و شمال‌غرب کشور برگزار شد

بعد از اجرای عملیات خیبر، شهید نجفی رستگار نیز به بهانه هایی از فرماندهی تیپ استعفا می‌دهد و در فروردین ۶۳ محمد خزاعی با اسم سرپرست تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) انتخاب می‌شود، با اینحال نجفی رستگار از قبیل موحددانش بازهم همراه با دیگر رزمندگان حضور داشت. بالاخره وی و حسن بهمنی که برای شناسایی به منطقه‌ای رفته بودند، به شهادت رسیدند.

فرماندهی علی فضلی

بعد از اداره‌ی هشت ماهه تیپ به وسیله محمد خزاعی، در خرداد سال ۶۴ علی فضلی فرمانده تیپ سیداالشهدا (ع) را می‌پذیرد. وی قبل از این فرمانده تیپ المهدی (عج) را بر عهده داشت. این تیپ تا لحظه اجرای عملیات والفجر ۸، عملیات‌های فراوانی را انجام داد. بعد از عملیات والفجر ۸ در اسفند ۶۴ این تیپ به لشکر پیشرفت یافت و تا سال ۷۶، فضلی فرمانده این لشکر قهرمان باقی ماند.

مروری مختصر بر تاریخچه تشکیل لشکر 10 سیدالشهدا (ع)

تا قبل از آمدن سردار فضلی به تیپ، بیشتر نیرو‌ها اعزامی از تهران بودند. با آمدن فضلی، شهید کلهر قائم مقام تیپ شد و رزمندگان کرج، اشتهارد، ساوجبلاغ، شهریار، ورامین و… به تیپ اضافه شدند.

بعد از سردار فضلی، سرداران ناصح، یزدانی و عراقی فرماندهی این لشکر را عهده‌دار بودند. اکنون حدود ۴۰ درصد شهدا لشکر در دست به استان البرز و حدود ۶۰ درصد در دست به استان تهران هستند.

در کل ۱۳۴ عملیات در دوران دفاع مقدس انجام شد که لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع) در ۵۰ عملیات حضور داشت. نقش لشکر در این عملیات‌ها آفندی و پدافندی بود. این لشکر چهار هزار شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کرد که از این تعداد ۷۴ شهید فرمانده گردان به بالا، ۳۶۵ شهید نیز فرمانده دسته، فرمانده گروهان و معاون گردان بودند. به علاوه از طرف دیگر این لشکر حدود ۶۰۰ جانباز بالای ۲۵ درصد دارد. لشکر ۱۰ سیدالشهدا درمقایسه با دیگر یگان‌ها کمترین اسیر را داشته است.

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “مروری مختصر بر تاریخچه تشکیل لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع)” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران