مستند «باصبر؛ زندگی» داغی فراموش نشدنی بر دلم گذاشت

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “مستند «باصبر؛ زندگی» داغی فراموش نشدنی بر دلم گذاشت” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، «با صبر؛ زندگی» مستند تازه وحید فراهانی است که فردا از ساعت ۱۷ در سینما فلسطین برای عموم معرفی می‌شود.

فراهانی پیرامون مستند جدیدش گفته است: بعد از تجربه اثر «بامرگ زندگی» که روایتی از آزادسازی شهرهای نبل و الزهرا بود؛ تصمیم گرفتیم مستندی با مسئله آزادسازی شهرهای «فوعه» و «کفریا» هم بسازیم. «فوعه» و «کفریا» در جنوب غرب حلب قرار دارند و دوسال و نیم در محاصره کامل بودند و هیچ کمکی مگر از روش هوایی به آنها نمی‌رسید تا اینکه مطلع شدیم برنامه ریزی شده است خانواده‌ها و اهالی فوعه و کفریا باخانواده‌های گروه‌های مسلح تبادل شوند.

گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس یادداشتی را پیرامون این مستند نوشته است:

به اسم خدای درهم کوبنده‌ی ستمگران

در فوعه و کفریا چه گذشت؟

هفته‌ دوم ماه مبارک رمضان امسال بود که با مساعدت سازمان هنری مطبوعاتی اوج، شرایطی پیش آمد تا سفری به کشور سوریه داشته باشم. این سفر در چنین موقعیتی خیلی کوتاه بود، با اینحال دستاوردهای بزرگی برایم داشت. در این مأموریت شش روزه با راهنمایی‌ها و همراهی قدم به قدم برادر عزیز و مجاهد خستگی‌ناپذیر «ابوساجد»، حدودا با همه‌ شهرها، روستاها و مناطقی که محل تاخت و تاز تکفیری‌های چند ملیتی در سوریه بود، آشنا شدم و از نزدیک رشادت‌های رزمندگان جبهه‌ مقاومت، مظلومیت مردم بی‌دفاع شهرها و روستاهای این کشور بحران‌زده و جنایت‌ تروریست‌های بی‌رحم را با چشم‌هایم مشاهده کردم. در «نبّل و الزّهرا»، در «خان طومان و راموسه»، در «حلب و حمص»، در «تدمر و درعا»، در «زینبیه» و… دیدم که چکمه‌پوشان تحت خدمات رسانی اسلام آمریکایی، چه به روز مردم آن سامان آورده‌اند.

حتما بخوانید   حضور عده ای جانبازان شیمیایی و هنرمندان ایرانی در مراسم سالگرد فاجعه اتمی هیروشیما

در بازگشت از این سفر، هنوز در حال و هوا و خلسه‌ مشاهداتم و در تکاپوی جمع و جور کردن گزارش‌هایم بودم که روابط عمومی «بنیاد فرهنگی روایت فتح»، یک حلقه لوح فشرده حاوی فیلمی مستند از سوریه را در اختیارم گذاشت. فیلمی با عنوان «با صبر؛ زندگی» به مدت پنجاه دقیقه.

در یک بعدازظهر منتهی به یکی از شب‌های قدر ماه مبارک رمضان به اتفاق مازیار حاتمی و جواد کلاته در موسسه روایت ۲۷ بعثت به تماشای این فیلم نشستیم. مسئله فیلم مرتبط بود به ماجرای تبادل خانواده‌هایی که بیش از دو سال در منطقه‌ «فوعه و کفریا» در محاصره‌ گروهک‌های تکفیری – تروریستی وابسته به جبهه النصره بودند. زنان و کودکانی رنج کشیده که مدت‌های مدیدی از ریشه‌های درختان ارتزاق کرده بودند تا زنده بمانند و مقاومت کنند.

وقتی  که بعد از آن همه تحمل رنج و درد مقرر شده بود تا با گروه‌های دیگری از خانواده‌های مسلحین تبادل شوند و به منطقه‌ای امن انتقال بیابند، سر از پا نمی‌شناختند. مشاهده‌ چهره‌‌های رنجور کودکانی که بی‌صبرانه منتظر انجام تبادل بودند، دل هر تماشاگر‌ای را به درد می‌آورد و شوق و امید را در ایشان زنده می‌کرد که تا چند ساعت دیگر بالاخره این موضوع میمون خواهد افتاد. با اینحال دریغ و صد افسوس که بازماندگان «شمر» و «حرمله» نقشه‌های شیطانی دیگری را در سر می‌پروراندند. مشاهده‌ هر لحظه از این مستند تکان دهنده، قلب انسان را به درد می‌آورد و اشک‌ها را جاری می‌کند. از دقایق میانی مستند به بعد، علي الخصوصً آن لحظه‌ای که کودکان بی‌گناه، گرسنه و تشنه به سوی خودروی حامل مواد خوراکی هجوم می‌آورند و آن اتفاق وحشتناک به وقوع می‌پیوندد و یکصد و بیست زن و کودک بی‌گناه قطعه‌قطعه می‌شوند، صدای ناله‌ هر تماشاگر‌ای به هوا بلند می‌کند.

حتما بخوانید   ماجرای ارسال نامه‌های جعلی به مادر

اصلاً آن صحنه‌هایی که در فیلم مشاهده می‌شوند قابل توصیف نیستند و  ای کاش نشریات مدعی آزادی و علاقه مندان حقوق بشر، همانقدر که برای قربانیان کلوپ‌های شبانه‌ پاریس و لندن دل می‌سوزانند، به جنایتی که در حق این کودکان بی‌گناه هم روا شده، توجه می‌کردند. جنایتی که در سکوت مطبوعاتی مطلق، به سمع و نظر جهانیان نرسید و دلیل شد تا تروریست‌های جنایتکار بدون هیچ بازخواستی هم‌چنان به جنایت‌های خود ادامه دهند. بی‌اغراق می‌گویم، مشاهده‌ فیلمِ «با صبر؛ زندگی»، داغی بر دلم گذاشت که تا مدت‌ها قادر نیستم آن را فراموش کنم.

 

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “مستند «باصبر؛ زندگی» داغی فراموش نشدنی بر دلم گذاشت” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۱۴, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران