«مفاتیح الحیات» به چاپ ۲۲۷ رسید

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “«مفاتیح الحیات» به چاپ ۲۲۷ رسید” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، کتاب «مفاتیح الحیات» نوشته آیت‌الله عبدلله جوادی آملی به چاپ ۲۲۷ رسید. این کتاب به وسیله مرکز بین‌المللی نشر اسرا به چاپ رسیده است.

مفاتیح‌ الحیات، کتابی حدیثی رفتاری، به جلد دوم و مکمل مفاتیح‌ الجنان شهره شده‌ است و تأکید آن بیشتر بر روایاتی است که به رفتارهای فرهنگی ـ اجتماعی و حوزۀ اخلاق و حقوق اجتماعی مرتبط می‌شود.

در بخشی از مقدمه کتاب ارجمند مفاتیح الحیات می‌خوانیم:

«به دلیل آنکه اسلام، دین زندگی است، احکام و تعالیم حیات‌بخشی را برای انسان ممکن کرده تا بتواند در هر سطحی مناسبات خود را به خوبی ایجاد و تحکیم کند؛ چه محلی، چه منطقه‌ای و چه بین‌المللی و هیچ کدام از ابعاد فردی و اجتماعی حیات بشری، از آموزه‌های وحیانی تهی نیست، حتی جریان عبودیت و بندگی در جای جای زندگی نفوذ داشته و تنها با پذیرش و رفتار به آن تعالیم، بندگی معنا یافته و محقق می‌شود. 

گروهی پنداشته و تلاش می‌کنند تا دین را در انزوای مسجد و محراب برده و تنها در خلوت و حیات فردی خلاصه کنند، درحالی که بخش اعظم از دستاوردهای انبیا و اولیا (ع) در جهت اعمال و فعالیت‌های مختلف اجتماعی است و انسان بیش از آنکه جهت شخصی داشته باشد شخصیت اجتماعی دارد و به تعبیر حکما «مدنی بالطبع» است؛ حتی اگر نگوییم همه لااقل بیشتر اعمال فردی برای بازسازی انسان و بازگشت به دامن اجتماع است، چونکه عمده کمالات انسانی در عرصه اجتماع شکل گرفته و ساخته می‌شود. 

حتما بخوانید   زیبایی‌نژاد مدیرکل مرکز تخصصی فرهنگی هنری بسیج شد

بدیهی است برای دست‌یابی به چنین برنامه حیاتی هم به تلاش و اجتهاد علمی نیاز است و هم به کوشش و جهاد عملی و هم به لطافت و آرایه‌های هنری که استاد معظم آیت‌الله جوادی آملی (دام ظله) در مقدمه ژرف و بنیادین خود بر این کتاب از این سه شأن بنیادی انسان به جهان‌دانی؛ جهان‌داری و جهان‌آرایی ياد کرده‌اند که بدون این سه، بازدهی حتی اصل بهره برداری از حیات عالم آفرینش بسیار ناچیز و غیر قابل توجه خواهد بود.»

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “«مفاتیح الحیات» به چاپ ۲۲۷ رسید” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران