نادر ابراهیمی به چه نحو رمان امام خمینی (ره) را خَلق کرد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “نادر ابراهیمی به چه نحو رمان امام خمینی (ره) را خَلق کرد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

«حجت الاسلام سعید فخرزاده» مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی عرصه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس به روایتی از چگونگی ایجاد جدی ترین رمان پیرامون حضرت امام خمینی (ره) پرداخت و اظهار داشت: سال‌ها پیش وقتی مرحوم نادر ابراهیمی با مشورتی که مدیرعامل وقت عرصه هنری، آقای زم انجام دادند بعد از صحبتی قرار شد یک رمان پیرامون زندگی امام خمینی (ره) بنویسند.

وی گفت: مدیرعامل عرصه هنری دوست داشت یک کار ادبی پیرامون امام خمینی (ره) نوشته شود که در قد و قواره ایشان باشد و یک رمان نویس توانمند این کار را انجام دهد. سراغ نادر ابراهیمی که آن وقت رمان نویس مطرحی بودند، رفت.

مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی عرصه هنری اضافه کرد: آقای نادر ابراهیمی گفته بودند که من امام را می‌شناسم با اینحال مانند مردم عادی. با این وجود اگر قرار باشد من قصه‌ی پیرامون ایشان بنویسم باید مضاف بر این، امام را بشناسم. آقای زم به ایشان گفته بودند که ما به شما معلومات خواهیم داد.

فخرزاده تصریح کرد: آقای ابراهیمی مطرح نموده بودند که من باید تحقیق و مطالعه‌ام را به اجرا درآورم و بعد از تحقیق و مطالعه بفهمم که آیا قادر به نوشتن پیرامون ایشان هستم یا نه. به ذهن خطور می کندً آقای زم گفته بودند من همه هزینه‌ها را پرداختم می‌کنم حتی اگر کار به تولید منجر نشود و یا احساس کنید که نمی‌‌توانید پیرامون امام بنویسید. آقای زم چنین ریسکی را انجام داده بودند.

حتما بخوانید   برخی‌ها فراموش کرده‌اند که خرمشهری هم وجود داشته است

وی گفت: آقای نادر ابراهیمی به سری ما یعنی دفتر ادبیات انقلاب معرفی شد که پیرامون امام خمینی (ره) نیازمند نوشته و معلومات است. ما در آن روزهای پیرامون انقلاب اسلامی بررسی ها انجام می‌دادیم و آقای بهبودی مدیر سری بود. تصور کردیم ما باید یک سری معلومات پیرامون امام را فیش برداری و دسته بندی کرده و به ایشان تحویل دهیم و ماموریت تمام می‌شود.

مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی عرصه هنری اظهار داشت: گمان می نمایم چیزی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ صفحه معلومات از منابع مختلف جمع‌آوری کردیم و به نادر ابراهیمی تحویل دادیم که با این معلومات کار را بنویسید. کمتر از ۱۰ روز ایشان از نو به ما مراجعه کردند و گفتند من آن معلومات را مطالعه کردم، لطفاً منابع بعدی را معرفی کنید، ما تعجب کردیم.

فخرزاده گفت: تیم دفتر ادبیات از نو شروع به تحقیق کردند و فیش برداری انجام دادند. سری اول به دلیل اینکه منابع دَم دستی بود، کار زود پیش رفت. با اینحال در سری دوم تحقیق و فیش برداری عمیق‌تر شد. منابع سری دوم نیز تهیه و تحویل ایشان داده شد و برای بار سوم ایشان مراجعه کردند که نیازمند معلومات هستند. نادر ابراهیمی بیش از یک سال سراغ ما آمدند و من احساس کردم اشتهای ایشان انتهای ناپذیر است.

وی خاطر نشان کرد: کار به نقطه ای کشیده بود که بچه‌های محقق دفتر ادبیات برای پیدا کردن معلومات و نوشته ای پیرامون امام خمینی(ره) به سختی افتاده بودند. در آن روزهای یک تیم از دفتر ادبیات از افرادی که منابع را می‌شناخت، تلاش کرد تا به نادر ابراهیمی معلومات برساند. ایشان آن مطالب را خواندند و بعد از مدتی گفتند اکنون من می‌توانم پیرامون امام چیزی بنویسم.

حتما بخوانید   بزرگترین غفلت شیعه از عاشورا و 500 سال نگاه معیوب به محافل دینی/ توجه دلسوزان انقلاب دلیل پیشرفت شعر عاشورایی است

مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی عرصه هنری گفت: نادر ابراهیمی شروع به تالیف رمان «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور می‌آید» کرد. جلد اول و دوم را نوشت. جلد سوم که جلد اصلی کتاب بود و با مسئله انقلاب اسلامی بود همزمان با مریضی نادر ابراهیمی شد و این مریضی تا فوت ایشان ادامه پیدا کرد و به تالیف سومین جلد نرسید.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “نادر ابراهیمی به چه نحو رمان امام خمینی (ره) را خَلق کرد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آبان ۲۹, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران