«نور» میان برد تا دست بلند «رعد» در خلیج فارس

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “«نور» میان برد تا دست بلند «رعد» در خلیج فارس” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، به‌طور کلی سیستم هدایت موشک‌ها و کنترل مسیر آن‌ها غیر از سیستم موقعیت‌یاب جهانی و سیستم هدایت لیزری در گروی سامانه‌های مکانیکی مانند باله و بالک استوار است که دلیل استقامت خط سیر موشک در مسیر خود می‌شود.

در حقیقت کنترل این گروه از موشک‌ها از روی بال اجرا میشود؛ این نوع پیکربندی دارا از سطحی نسبتا بزرگ است که در فاصله کمی از مرکز ثقل موشک قرار می‌گیرد.

در این نوع پیکربندی نیاز به یک سری متعادل‌کننده در قسمت انتهایی بدنه موشک است. این نوع سیستم کنترل معمولاً در بسیاری از موشک‌ها استفاده می‌شود؛ از آنجاییکه خصوصیات جواب سریع از جهت کنترل را دارد.

نیروی «برآ» (لیفت) اثر تغییر زاویه سطوح کنترل فوراً تغییر می‌دهد و دلیل مانور موشک می‌شود. «برآ»‌ی فراوانی بر اثر تغییر زاویه حمله بوجود می‌آ‌ید. وانگهی محل نصب بال در دیزاین موشک نیز اهمیت بینهایت زیادی دارد، به‌ویژه در حالتی که محدوده تغییر مکان مرکز ثقل در حالت پرتاب در واپسین دقایق و روشن بودن موتور زیاد باشد، این حالت رخ می‌دهد.

بدین خاطر سطوح بال را عموماً در محدوده بسیار نزدیکی از مرکز ثقل حالت پرتاب قرار می‌دهند و این به‌دلیل ایجاد تعادل استاتیکی مطلوب با داشتن ابعاد کوچک سری دم است؛ از اینرو اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که در کروز‌ها مانند قادر یا نور دم کوچک و باله میانی بزرگ است.

با اینحال آرایش عموم موشک‌های کروز تک‌باله است. در پیکربندی نوع تک‌باله علی‌رغم اینکه بالی با سطح و طول بیشتر می باشد پسای بوجود آمده کمتر از برنامه نوع صلیبی است. با اینکه در این نوع موشک‌ها برای مانور دادن مجبور به دوران موشک حول محور طولی هستیم، با این وجود جواب زمانی سریع‌تری را نیز بیننده خواهیم بود و از جهت سیستم هدایت نیز دقت خوبی را ایجاد می‌کند.

با استناد به مطالبی که عنوان شد نیرو‌های مسلح کشورمان همراه با موشک‌های بالستیک، تعداد فراوانی نیز سامانه دفاع ساحلی بر مبنای موشک‌های کروز ضد کشتی در دست دارد. با این وجود این سامانه‌ها به روش کلی موشک‌هایی که در دست دارند عبارتند از: «نور»، «قادر»، «قدیر»، «صاعقه»، «رعد»، «خلیج فارس» و «هرمز».

پس برای آشنایی با این سامانه‌های دفاع ساحلی، پیشتر به معرفی عده ای از آن‌ها می‌پردازیم.

«نور»:

موشک کروز ایرانی «نور» موشک سی-۸۰۲ چینی است که در کشورمان به ۲ موشک «قادر» و «قدیر» پیشرفت یافته است؛ ایران در اواسط دهه نود میلادی همراه با خرید قایق‌های تندروی موشک انداز کلاس «تندر» اقدام به خرید موشک‌های سی-۸۰۱ و سی-۸۰۲ نیز می‌کند که با این وجود فروش این موشک با سنگ اندازی از طرف ایالات متحده مواجه می‌شود به همین خاطر فروش این موشک‌ها به ایران متوقف می‌شود.

حتما بخوانید   جک هواپیمای «ایلوشین» تولید شد

با اینحال چین تا قبل توقف تحویل موشک‌های سی-۸۰۱ و سی-۸۰۲ تعداد پایین ۳۰۰ تیر از این موشک‌ها را تحویل کشورمان می‌دهد و چون تا آن وقت نبود موشک ضد کشتی در داخل کشور مشکلی بزرگ بود، کارشناسان کشورمان را بر آن داشت تا برای رفع نیاز کشور به موشک ضد کشتی میان برد با هدایت اکتیو راداری، اقدام به مهندسی معکوس این نوع موشک چینی کنند؛ از اینرو ورژن بومی آن با اسم موشک «نور» معرفی می‌شود که خصوصیاتی حدودا برابر با همان سی-۸۰۲ دارد؛ با اینحال با این اختلاف که در داخل کشور ساخته می‌شود.

این موشک از موتور مینی توربوجت طلوع ۴ سود میبرد که در ورژن آخر خود به برد ۱۷۰ کیلومتر رسیده و از یک رادار موج میلیمتری نیز سود میبرد؛ اکنون «نور» در داخل کشور مبدل به اصلی‌ترین موشک ضد کشتی عملیاتی شده و از پلاتفرم‌های دریایی و ساحلی نیز شلیک می‌شود.

این موشک همانگونه که عنوان شد با الگو برداری از موشک‌های چینی سی-۸۰۲ به وسیله کارشناسان داخلی در سال ۸۰ به روش تولید انبوه در دست نیرو‌های مسلح قرار گرفت؛ با اینحال در سال ۱۳۸۵ و در رزمایش پیامبر اعظم (ص) نوع بهینه شده‌ای از موشک «نور» با موفقیت تست شد.

موشک بهینه شده «نور» بی توجه به سیستم OTHT با حداکثر برد به سوی اهداف سطحی شلیک می‌شود؛ لذا این دلیل شد تا جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری باشد که موفق شد موشک «نور» (سی-۸۰۲) را بر روی بالگرد نصب کند در حقیقت ما اولین کشوری هستیم که این تکنولوژی را دارا هستیم.

«قادر»:

«قادر» یک موشک کروز ضد کشتی ایرانی است که اولین بار در سال ۱۳۹۰ در رزمایش نیروی دریایی ارتش از آن معرفی شد؛ این موشک ۲۰۰ کیلومتر برد داشته و قدرت تخریبی بالایی علیه اهداف ساحلی و کشتی‌های جنگی دارد به این خاطر «قادر» را می‌توان یک موشک کروز نسبتا سبک توصیف کرد که در ارتفاع پایین حرکت کرده و از دقت بالایی دارا است.

«قادر» حاوی خصوصیت‌های ممتازی است که مهمترین آن‌ها پرواز در ارتفاع پایین و جلوگیری از شناور‌ها و ابزارهای ساحلی دشمن با سطح مقطع راداری بسیار کم است.

با این وجود به‌لحاظ فنی «قادر» با کلاهک جنگی بسیار مخرب خود پیوسته ترسی را در دل شناور‌های متخاصم می‌اندازد؛ از آنجاییکه در تست موفقیت آمیز بودن این کروز ضدکشتی، کلاهکی به‌قدرت و وزن ۱۶ درصد وزن حقیقی کلاهک جنگی موفق شد شناوری با طول ۶۳ متر را منهدم کند.

از مزایای دیگر «قادر» که قدرت استراتژیک نیرو‌های نظامی کشور را در جلوگیری از دشمن گسترش می‌دهد، می‌توان به سکوی پرتاب این موشک اشاره نمود بدین صورت که «قادر» را می‌توان از روی شناورها، ساحل و حتی از روی هواپیما‌های جنگی نیز شلیک کرد و این یعنی توانایی پرتاب این کروز ضدکشتی از زمین، دریا و هوا می باشد.

حتما بخوانید   سرلشکر رضایی با سه نشان «فتح یک»

از پیشرفت‌های این نمونه از موشک‌های کروز کشور می‌توان به سامانه خلبان اتوماتیک دیجیتال، سامانه ناوبری با دقت بالا، امکان برنامه‌ریزی موشک قبل از شلیک، رادار پیشرفته با قابلیت جلوگیری از جنگ الکترونیک، تکمیل‌سازی و واکنش سریع موشک برای حمله به اهداف ساحلی غیر از هدف‌های شناور اشاره نمود.

«نور» میان برد تا دست بلند «رعد» در خلیج فارسبا اینحال «قادر» از بسیاری جهات شبیه به موشک نور است، به‌طوری که با استناد به وزن و سر جنگی و اینکه ابعاد موشک چندان تغییر نکرده، احتمال می‌رود از همان موتور طلوع استفاده شده در کروز «نور» استفاده شده باشد؛ در چنین موقعیتی از ایرادات وارده به ساختار موشک‌های کروز می‌توان به این مسئله اشاره نمود که، چون موشک کروز حاوی دو بالچه قلاب‌دار است؛ لذا به آن امکان سُر خوردن و تداوم بیشتر پروازی را می‌دهد، با اینحال در صورت عبور از هدف به‌دلیل سرعت بالا و داشتن پایانه سوختی دائم‌سوز نمی‌تواند مسیر رفته را باز‌گردد، که این هم از ضعف‌های آن است.

با این وجود «قادر» در مقابل این تهدید تا حدودی به‌دلیل سقف پروازی بسیار پایینی که دارد خود را بیمه کرده و دلیل شده سامانه‌های راداری حتی پیشرفته نیز در شناسایی آن به‌لطف انحنای کره زمین درمانده بمانند.

چون سامانه‌های راداری در مقابل کروز‌های متحرک در ارتفاع پایین تنها تا شعاع ۳۰ کیلومتری، آن‌هم با اتکا به تنها رادار مستقل کشتی قادر به شناسایی کروز هستند، با این وجود با استناد به سرعت حدودا بالای ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعتی کروز‌های «قادر» و «نور»، شناور متجاوز تنها ۱۰۰ ثانیه برای مقابله یا ایجاد اخلال در سامانه هدف‌یابی موشک فرصت دارد از اینرو در صورتی که کروز ضدکشتی در فاصله کمی از هدف باشد فرصت ایجاد اختلال به وسیله اخلال‌گر‌های الکترونیکی به حداقل می‌رسد.

«قدیر»:

«قدیر» یک نوع موشک ایرانی از نوع موشک‌های کروز بوده که دوم شهریور ۱۳۹۳ در تهران معرفی شد؛ این موشک با برد ۳۰۰ کیلومتر از دسته موشک‌های کروز و میان بردی شمرده می‌شود که کاربری آن علیه اهداف دریایی با امکان شلیک از ساحل و شناور‌ها است.

«نور» میان برد تا دست بلند «رعد» در خلیج فارسدر حقیقت «قدیر» نسل تازه ای از موشک کروز جمهوری اسلامی ایران است که با برد ۳۰۰ کیلومتری اهداف دریایی دشمن را با دقت و قدرت تخریب بالا منهدم می‌کند و مثل دیگر موشک‌های هم خانواده خود مانند «نور» و «قادر» امکان شلیک از ساحل و شناور را دارد.

حتما بخوانید   امیر اسماعیلی انتصاب وزیر دفاع، فرمانده ارتش و جانشین ستاد کل را تبریک گفت

مزیت عملیاتی برجسته این موشک امکان پرتاب آن از روی سامانه‌های موشکی قبلی است که انعطاف و توان عملیاتی نیرو‌های مسلح را گسترش می‌دهد به علاوه از طرف دیگر تکمیل سازی و واکنش سریع، ارتفاع پروازی پایین، دقت بالای ناوبری، انهدام دقیق اهداف مورد نظر و ضد جنگ الکترونیک، ممکن است بخشی از خصوصیت‌های این موشک باشد؛ از آنجاییکه تا اینجای کار معلومات بیشتری از این موشک پخش نشده است.

«رعد»:

«رعد» ورژن پیشرفت یافته موشک «صاعقه» است که پیشرانه سوخت مایع آن با موتور مینی جت «طلوع» تعویض شده است؛ برد این موشک به ۳۵۰ کیلومتر می‌رسد که بیشترین برد در بین موشک‌های ضدکشتی معرفی و مشهور ایران شمرده می‌شود؛ با این وجود گفته شده که موشک‌های «صاعقه» و «رعد» از جهت الکترونیکی و راداری مورد پیشرفت قرار گرفته اند؛ با اینحال به لحاظ سرعتی، چون موشک‌های کروز سرعت خیلی کمتری درمقایسه با موشک‌های بالستیک دارند، این موشک نیز با سرعتی برابر با ۰/۸ تا ۱ ماخ حرکت می‌کند.

این موشک از جهت قیافه خیلی شبیه به به هواپیماست، چون هم بال و هم دم دارد غیر از این از موتور توربوجت هم سود میبرد؛ در ابتدای کار به حرکت از یه بوستر سوخت جامد سود میبرد و بعد از حرکت این بوستر جدا شده و موتور کار خود را ادامه می‌دهد و بعد از آن به وسیله رادار‌ها هدایت می‌شود. این موشک، چون از این نوع موتور سود میبرد، خوب است در ارتفاع پایین حرکت کند، چون نوع موتور آن به نحوی است که نیاز به هوا دارد و، چون با گسترش ارتفاع، چگالی کم می‌شود، هوا رسانی به موتور هم به سخت بر می‌خورد.

«نور» میان برد تا دست بلند «رعد» در خلیج فارسبا اینحال طول موشک ۷/۸ متر، وزن ۲ هزار و ۹۹۸ کیلوگرم، ارتفاع پروازی ۳۰ تا ۵۰ متر و وزن سر جنگی ۵۱۲ کیلوگرم از نمونه ویژگیهای تکنیکی این موشک است.

با این وجود این نکته را هم می‌توان اضافه کرد که موشک صاعقه و رعد بزرگ، سنگین و کند هستند و عملا در مقابل اهداف نظامی نگهداری شده کارایی ندارند؛ با اینحال با استناد به برد و میزان سر جنگی امکان استفاده در مقابل اهداف غیر نظامی و اقتصادی به ویژه تاسیسات نفتی می باشد.

به علاوه از طرف دیگر در سالیان واپسین کمتر از موشک «صاعقه» و «رعد» صحبتی به رفتار می‌آید؛ با این وجود در طرف دیگر از موشک‌های پیشرفت یافته از پلتفرم ضد کشتی «نور» و بالستیک «فاتح» سخن بیشتری بیان می‌شود که این نمایش دهنده اتکا کشورمان به موشک‌های «نور»، «قادر»، «قدیر»، «خلیج فارس» و «هرمز» است.

انتهای پیغام/۲۳۱

امیدواریم نوشته “«نور» میان برد تا دست بلند «رعد» در خلیج فارس” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : فروردین ۱۱, ۱۳۹۷
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران