هماهنگی بی‌مانند  فرم و محتوا در «فوتبال علیه دشمن»

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “هماهنگی بی‌مانند  فرم و محتوا در «فوتبال علیه دشمن»” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس – رسول حسنی؛ در سومین روز از اجرا جشنواره مردمی فیلم عمار مستند «فوتبال علیه دشمن» ساخته «محمدحسین یادگاری» اکران شد. این مستند نگاهی به تاریخ فوتبال و بخصوص دو تیم «تاج» و «پرسپولیس» دارد.

روایت تاریخی یک پدیده فارغ از همه چیز جذابیت روایی و تصویری ندارد و به طبع آن نمی‌تواند  واجد معانی و  تفاسیری باشد تا از قبل آن مستند را تاویل کنیم.یادگاری در فیلم «فوتبال علیه دشمن» از تاریخ عبور کرده و از نقطه سقوط فاصله گرفته است. ایشان در این مستند فوتبال را با اسم یک پدیده سیاسی و مردمی مورد بررسی قرار داده است.

فیلم با این زاویه دید حاوی کاراکتری منحصر به فردی شده که می‌شود آن را چندین بار دید و به دریافت‌های تازه ای رسید. با وجود این لحن فیلم در پاره‌ای مواقع جانبدارانه است با اینحال بطور کلی استقلال معنایی دارد. هر کس با هر زاویه و نگاهی که به فوتبال دارد مطمئنا بعد از دیدن فیلم تغییری در نگاهش حاصل خواهد شد یا حداقل در نگاهی که تا به این لحظه به فوتبال داشته تامل تازه ای خواهد داشت.از همان روزهای شکل گیری فوتبال و تولد دو تیم تاج و پرسپولیس نوعی جنگ سیاسی پنهانی در داخل کشور شکل می‌گیرد. چنان که فیلم اشاره دارد، تیم تاج منحصر به سلطنت طلبان و وابستگان آنها و تیم پرسپولیس در دست به مردم و مخالفان پنهان رژیم پهلوی می‌شود. در یک بازی مشهور تیم تاج ۶ گل از پرسپولیس می‌خورد و با دخالت دربار که از این شکست عصبی است همه عکس ها مرتبط به آن را از بین می‌برد. از همین ایام فوتبال ایران مبدل به یک ابزار سیاسی قوی و زبان توده مردم می‌شود. 

حتما بخوانید   «رمان انقلاب» مسئله اولین نشست تخصصی هفته هنر انقلاب

رژیم پهلوی بر طبق سیاست‌های خود با اسرائیل غاصب روابط سیاسی دارد با اینحال مردم این رابطه را به دلیل  اعتقادات مذهبی  قبول ندارد. در همین گیر و دار اختلاف‌ها تیم ایران و رژیم صهیونیستی مقابل هم قرار می‌گیرد. مردم ایران که نتوانسته علیه اسرائیل وارد جنگ شود به فوتبال دل می‌بندد تا این رژیم غاصب را در جبهه سبز زمین فوتبال مغلوب کند. از آنجایی که فوتبال ریشه‌ای مردمی با طعم سیاسی دارد این بازی را به مثابه جنگی تلقی می‌کند که باید ایران پیروز این میدان باشد.

در این بازی ایران برنده می‌شود و با شکست اسرائیل مردم احساس می‌کنند که توانسته‌اند به سهم خود انتقام بگیرند.این روند ادامه می یابد و در بازی‌های بعدی به اشکال مختلف مردم خود و اعتقادات‌شان را در فوتبال می‌بینند. بخصوص وقتی که عده‌ای قصد دارند تا فوتبال را از بین ببرند امام خمینی (ره) بر طبق همان خوی و مسلک بلند نظرانه‌ای که دارد بازیکنان فوتبال را به حضور می‌پذیرد و به آنها می‌فرماید حضور شما در صحنه ورزش و کسب افتخار مانند جنگیدن در جبهه‌های جنگ است.در «فوتبال علیه دشمن» به ر‌وشنی بیان می‌شود که فوتبال قبل از هر چیز یک پدیده سیاسی است و در بیشتر مواقع تریبون غرایض سیاسی مردم است. بازی دوستانه ایران و عراق در کویت و در کوران جنگ تحمیلی، بازی ایران و آمریکا در فرانسه نه یک بازی بین‌المللی حتی صحنه بروز مناقشات سیاسی است. 

حضور ایران در یک موقعیت حساس در منطقه غرب آسیا و درگیری‌ها بر سر اختلاف نظرهای عمیق سیاسی نه تنها فوتبال و هنر ایران حتی همه ارکان و اجزای آن را سیاسی کرده است. با استناد به این شرایط پدیده فوتبال به دلیل رابطه همه طبقات مردم با آن بیشتر از هر چیز دیگری صحنه بروز سیاست می‌شود. یادگاری به خوبی زبان بیان فیلم و نمادهای اثرش را شناخته و بدون زیاده‌گویی و پراکنده‌گویی چیزی را که باید بگوید را بیان می کند. فیلم نه‌ تنها در بیان و محتوا که در زبان و فرم نیز موفق است. این توفیق نیز به خوبی در تدوین فیلم قابل مشاهده است. این فیلم بدون تد‌وینی منسجم و فکر شده نمی‌موفق شد توفیقی حاصل کند.

حتما بخوانید   روز كارگر روز دفن سلطه ابرقدرت‌ها است

تدوین در «فوتبال علیه دشمن»  حسن بزرگی است که همین حسن می‌موفق شد به مهمترین ضعف آن مبدل شود. وقتی یادگاری توانسته از تدوین حداکثر استفاده را به نفع فیلم ببرد در صد بالایی از موفقیت را کسب کرده است. فیلم نه تنها در تدوین که در گفتار متن چه از لحاظ نگارش و چه از لحاظ صدای گوینده موفق است. یکی از نقاط منفی فیلم نبود گفتگو و عکس ها با کیفیت آرشیوی است. این فیلم به جز عکس ها آرشیوی چیز دیگری ندارد بر همین اساس می‌بایست از آرشیو هایی استفاده می‌شد که به لحاظ رنگ و نور از یک استاندارد نسبی دارا باشد تا مخاطب در مواجه با فیلم دچار خستگی نشود‌. «فوتبال علیه دشمن» نه تنها یکی از بهترین کارهای هشتمین جشنواره فیلم مردمی عمار است که یکی از بهترین کارهای همه دوره‌های این جشنواره است.

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “هماهنگی بی‌مانند  فرم و محتوا در «فوتبال علیه دشمن»” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : دی ۱۰, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران