همدان میزبان اولین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “همدان میزبان اولین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، سومین نشست شورای عالی اولین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران با حضور علی دارابی معاون امور استان‌های رسانه ملی، محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان و جمعی از مدیران و عضو های شورای عالی این جشنواره برگزار شد.

در ابتدای این نشست دارابی با اشاره به ارزش اجرا جشنواره ملی پویا نمایی تلویزیونی ایران اظهار داشت: یکی از موثرترین و دلنشین ترین ساختارهای نمایشی، انیمیشن و پویانمایی است مخصوصا اینکه مخاطب خردسال، کودک و نوجوان و عده ای از جوانان و حتی بزرگسالان را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه مراکز استانی صدا و سیما مهد توانمندی و استعدادهای عرصه پویانمایی به شمار می‌روند اضافه کرد: در سال‌های قبلی به دلیل کم توجهی و مشکلات مالی، بسیاری از تولیدکنندگان بخش خصوصی دچار مشکلاتی شده‌اند با اینحال در عده ای استان‌ها بیننده انعقاد قراردادهای تولید انیمیشن با کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی هستیم که نشان‌دهنده ظرفیت و توانمندی‌های گسترده در مراکز است.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه ماموریت جشنواره ملی پویانمایی راه‌اندازی جریان گسترده تولید و تولید انیمیشن در کشور است گفت: این جشنواره جریان وسیعی در عرصه تولید و تولید انیمیشن و پویانمایی در کشور ایجاد می کند با این وجود ایجاد رقابت سالم و تولید کننده میان برنامه‌سازان و تولیدکنندگان انیمیشن همراه با اشتغال‌زایی برای آنها از دیگر اهدافی است که این جشنواره دنبال می‌کند.

حتما بخوانید   برپایی مارکت فیلم اسلامی در اجلاس رادیو و تلویزیون‌های اسلامی

وی ادامه داد: اگر نمی‌خواهیم کاربر صرف باشیم و به علاوه از طرف دیگر غیر از تامین نیازهای خود بتوانیم در بازارهای جهانی هم حرفی به روش توانمند ظاهر شویم، باید نگاه مخصوصی به توانمندی داخلی داشته باشیم.

دارابی با بیان اینکه موافقت‌نامه اجرا جشنواره ملی پویانمایی ایران در سومین نشست شورای عالی جشنواره میان معاونت امور استان‌ها و استانداری همدان به امضا رسید گفت: استان همدان در سال ۲۰۱۸ با اسم پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است بدین جهت در این استان دو رخداد بزرگ عرصه گردشگری رقم خواهد خورد.

معاون امور استان‌های رسانه ملی در خصوص کارهای ارسالی به دبیرخانه جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون ایران تصریح کرد: ۱۰۱۱ اثر در قسمت ‌های مختلف به دبیرخانه ارسال شده که این مسئله، یک رکورد بی مانند به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه نیمی از کارهای غیر دولتی هستند و بخش خصوصی، کمپانی‌ها و موسسات اکتیو در عرصه پویانمایی کارهای خود را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند اضافه کرد: خصوصیت دیگر این جشنواره این است که بخش قابل ملاحظه‌ای از این کارهای برای بار نخست مجال ظهور و بروز یافته‌اند و به دیگر بیان، این جشنواره توانسته تا به امروز توجه طیف عظیمی از فعالان عرصه انیمیشن را به خود جلب کند.

دارابی در خصوص لحظه اجرا این جشنواره اظهار کرد: جشنواره پویانمایی تلویزیون ایران اردیبهشت سال ۹۷ به میزبانی استانداری همدان برگزار خواهد شد.

پیشتر نشست «فاطمی» مدیرعامل مرکز سیمای استان‌ها گفت: معاونت امور استان‌ها با ۲۴۷عنوان و مرکز پویانمایی صبا با ۲۳۶ عنوان بیشترین تعداد کارهای را در این دوره از جشنواره مختص خود کرده‌اند به علاوه از طرف دیگر در قسمت اصلی سریال و سری ۲۸۰ اثر، ‌ فیلم کوتاه و نیمه بلند ۱۹۴ اثر، ۱۵ فیلم بلند، ۲۸۷ عنوان موشن گرافیک و ۱۱ مورد جلوه‌های تصویری در کارهای مستند و نمایشی در جشنواره حضور خواهند داشت.

حتما بخوانید   مطرح تازه ترین فرصت برای کمپانی در جشنواره فیلم «ایثار»

فاطمی در خصوص کارهای بخش فرعی اولین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون ایران عنوان کرد: ۶۵ فیلم تبلیغاتی، ‌۳۹ عنوان‌بندی (در همه ساختارهای برنامه‌سازی)، ۶۸ اثر هویت تصویری، ۱۱۳ اثر دانشجویی، ۱۱۱ اثر در عرصه دینی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،‌ ۱۵۵ اثر فرهنگی، ‌۲۸ اثر در عرصه آسیب‌های اجتماعی شامل (بیکاری، اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی)، و ۱۱۴ برنامه و فیلمنامه (فیلم و سریال) در قسمت ویژه این جشنواره حضور می‌یابند.

فاطمی در خصوص دلیل انتخاب استان همدان برای میزبانی این موضوع ویژه فرهنگی و هنری عنوان کرد: این استان در عرصه انیمیشن تاریخچه خوبی دارد و استعداد بالای جوانان همدان را در این عرصه بیننده بوده‌ایم؛ بیش از ۱۰۰ ساعت تولید سالانه این مرکز در عرصه پویانمایی است و امیدواریم با حضور همه عضو های شورای عالی و ۳۰ نفر از عضو های داوران در قسمت انتخاب جشنواره خوبی را بیننده باشیم. استان همدان با همه توان تکمیل میزبانی اولین جشنواره ملی پویانمایی است

نیکبخت استاندار همدان نیز در انتهای این نشست ضمن تشکر برای انتخاب استان همدان با اسم برگزارکننده جشنواره گفت: همدان به دلیل علاقه جوانان و بزرگان پویانمایی شرایط و سابقه بسیار خوب قطب پویانمایی کشور است؛ از دوستان تشکر می‌کنم که برای اولین جشنواره پویانمایی استان همدان را مورد قبول دانستند.

وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداری همدان آمادگی اجرا این جشنواره را با تمام توان دارند خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که جشنواره انیمیشن می‌تواند در افزایش و استعداد این حرفه موثر باشد مخصوصا اینکه این رشته می‌تواند سبک زندگی ایرانی اسلامی، امید و سر زندگی را به کودکان و جوانان منتقل ‌کند.
استاندار همدان گفت: در جستجوی این هستیم که در زمانی نه چندان دور، دانشکده انیمیشن را با کمک رسانه ملی در این خطه هنرپرور راه‌اندازی کنیم

حتما بخوانید   هنرمند نمی‌تواند درمقایسه با اتفاقات دنیا بی‌دغدغه باشد

وی با اشاره به اجرا دو اجلاس بزرگ در همدان تصریح کرد: سال ۲۰۱۸ همدان با اسم پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است بر همین اساس در ماه‌های تیر و آبان ۹۷ دو اجلاس بزرگ در همدان برگزار می‌شود؛ در تیرماه اجلاس گردشگری آسیا و در آبان اجلاس گردشگری جهانی را خواهیم داشت که در اجلاس آبان ماه همه کشورهای عضو اجلاس گردشگری که ۱۸۰ کشور هستند، به همدان خواهند آمد.

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “همدان میزبان اولین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اسفند ۳, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران