همه‌پرسی در شمال عراق مورد قبول ایران و عراق نیست

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “همه‌پرسی در شمال عراق مورد قبول ایران و عراق نیست” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، سردار سرلشکر «محمد باقری» مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح در جریان دیدار «عثمان الغانمی» مدیرعامل ستاد ارتش عراق و در نشست خبری با همتای عراقی خود اظهار داشت: پیروزی‌های واپسین ارتش عراق را به ملت و ارتش این کشور تبریک می‌گوییم.

 

وی اضافه کرد: از اینکه ملت و ارتش عراق در نبرد با تروریست‌ها پیروزی‌های بزرگی به دست آوردند و طومار تکفیری‌ها را درهم پیچیدند، بسیار خرسند هستیم.

 

سرلشکر باقری عنوان کرد: ادامه خدمات رسانی‌ها و خدمات رسانی‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران از دولت، ارتش، حشدالشعبی و حاکمیت عراق مورد استقبال است.

 

مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح پیشتر با اشاره به مواضع مشترک‌ دو کشور مبنی بر عدم پذیرش همه‌پرسی در شمال عراق، گفت: تغییر جغرافیای عراق و جدا شدن قسمتی از این کشور پذیرفتنی نیست.

 

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران صرفا عراق یکپارچه، واحد و حاکمیت قانونی با استناد به قانون بنیادی و رای تمامی ملت عراق را قبول دارد و جدا شدن بخشی از کشور عراق را به رسمیت نمی‌شناسد. مرزهای مشترک ایران با عراق همانگونه که در ابتدا وزیر و فرمانده کل قوا عراق مطرح کردند، تماما با دولت قانونی عراق خواهد بود و ما حاکمیتی را برای احزاب و گروه‌های غیرحاکمیتی عراق در شمال این کشور با مرزهای جمهوری اسلامی ایران قائل نیستیم و این مسئله مطرح شده دو نیروی مسلح ایران و عراق است که انجام خواهد شد.

حتما بخوانید   احداث اسکان موقت برای زلزله‌زدگان به قرارگاه سازندگی سپاه واگذار شد

 

مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح ایران بیان داشت: گروه‌های نظامی ایران و عراق فردا از مرزهای مشترک از سمت ایران بازدید خواهند کرد و ما آمادگی‌ خود را برای هم کاری با ارتش و دولت عراق برای استقرار در مرزهای مشترک مطرح می‌کنیم که پیرامون این مثال جزئیات مطرح شده قرار خواهد گرفت.

 

«عثمان الغانمی» مدیرعامل ستاد ارتش عراق نیز در این دیدار خاطرنشان کرد: ما از ماه محرم و مکتب امام حسین (ع) قوت و قدرت، الهام می‌گیریم.

 

وی ادامه داد: همگان می‌دانند که عراق از جانب تکفیری‌ها مورد هجمه قرار گرفت. جنگیدیم و می‌جنگیم و ان‌شاالله عراق را خواهیم تولید. بیشتر سرزمین‌های اشغالی عراق آزاد شده‌اند و تنها دو درصد و ممکن است کمتر از آن باقی مانده باشند.

 

الغانمی بیان داشت: قدم بعدی ما آزادسازی الحویجه است. با قدرت نیروهای خودمان و با هم کاری دوستان و هم‌پیمانان این راه را ادامه خواهیم داد. جمهوری اسلامی ایران پیوسته و مخصوصا در شرایط بحرانی با ما بوده است و ما به ایران اعتماد کامل داریم و باور داریم که ایران تا آخر با ما خواهد ماند تا اینکه عراق به ثبات برسد و کار بازسازی را شروع کند.

 

وی خاطرنشان کرد: این سفر معانی فراوانی دارد؛ آمده‌ایم که با دوستان و برادرانمان که در بیشتر مواقع با ما بوده‌اند، گفت‌وگو کنیم. ما در بیشتر مواقع گفتیم و می‌گوییم که به ایران اعتماد کامل داریم. ایران در بیشتر مواقع شرافتمندانه با ما بوده است. در این سفر مسائل مخصوصی که مرتبط به امنیت ملی عراق و ایران می‌شود، مورد استقبال قرار می‌گیرد.

حتما بخوانید   استرداد یک میلیارد و 710 میلیون دلار پول ایران از آمریکا/ 4 پرونده حقوقی ایران در دادگاه لاهه در فرصت بررسی است

 

مدیرعامل ستاد ارتش عراق گفت: ما حامل پیغام دولت و شخص در ابتدا وزیر برای شما هستیم. آمده‌ایم تا راجع به مسائل حساس منطقه‌ گفت‌وگو کنیم و با یکدیگر هماهنگ باشیم.

 

ایشان در جمع خبرنگاران تصریح کرد: در رابطه با تامین امنیت فاصله طولانی مشترک دو کشور برنامه ریزی شده است که صحبت و تبادل نظر کنیم و به یک سری توافقات پیرامون این مسئله برسیم. مبادله معلومات، هماهنگی و اینکه خواسته‌هایمان را به برادرانمان در جمهوری اسلامی ایران منتقل کنیم و موارد دیگری نیز هست که ان‌شاالله در جلسات خصوصی که با سردار خواهیم داشت، مطرح خواهیم کرد.

 

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است در این دیدار سردار سرتیپ «محمد پاکپور» فرمانده نیروی زمینی سپاه و امیر سرتیپ «نوذر نعمتی» جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند.

 

انتهای پیغام/ ۲۲۱

امیدواریم نوشته “همه‌پرسی در شمال عراق مورد قبول ایران و عراق نیست” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مهر ۵, ۱۳۹۶
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران