هنرمند به صرف برنامه یک آسیب اجتماعی به رسالت خود رفتار نکرده است

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “هنرمند به صرف برنامه یک آسیب اجتماعی به رسالت خود رفتار نکرده است” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس ـ رسول حسنی؛ سری یادداشت‌های «از انقلاب فرهنگی تا ولنگاری فرهنگی» سعی دارد تا مواضع، انتظارات و منویات مقام معظم رهبری را در حد بضاعت تبیین و بررسی و مورد کنکاش قرار دهد. تا از این طریق بتوان میزان موفقیت ابزار‌های فرهنگی را مورد سنجش قرار داد.

در دوازدهمین بخش از این سری سعی شده تا مناسبات کارهای نمایشی در تلویزیون و سینما مورد در مواجه با با آسیب‌های اجتماعی، از منظر رهبر انقلاب مورد برسی قرار بگیرد.

بایدهای که نباید گفت

یکی از جدی ترین مسائلی که پیوسته مورد استقبال اسلام بوده و آن را شدیدا منکوب کرده مسئله اشاعه فحشاست. این امر مهم نه تنها در باب معاصی که پیرامون دغدغه های اجتماعی نیز صادق است.

برنامه دغدغه های اجتماعی مانند طلاق، مواد مخدر، فساد مالی، خیانت و … با وجود این تا حدی ضروری به نظر می‌رسی با اینحال صحبت بسیار در این عرصه باعث ریخته شدن قبح آن می‌شود و این مسئله تا عادی سازی این دغدغه های پیش می‌رود. پرهیز از ترویج آسیب‌های اجتماعی در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی یکی از موارد مهمی است که مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند.

ایشان در دیدار عضو های شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۲ فرمودند:

«مسئله‌ آسیب‌های اجتماعی و علل فرهنگی آن؛ مسئله‌ طلاق، مسئله‌ مواد مخدر، فسادهای مالی، مسئله‌ جنایت [بسیار مهم] است. یکی از تأثیرات تهاجم فرهنگی دشمنان، گسترش سرقت مسلحانه از بانکهاست؛ این را اول ما در فیلم‌ها دیدیم، اکنون عین همان قضایا، اینجا دارد اتفاق می‌افتد.»

حتما بخوانید   نمایش «امپراتور جهنم» در پنجمین روز جشنواره فجر+ پوستر

نکته‌ مهمی که رهبر انقلاب بر آن تأکید دارند. اصل «تأثیر پذیری» است. هیچ هنرمندی بدون توجه به این اصل هیچ اثر هنری‌ای را تولید نمی‌کند. سینمای آمریکا نیز با استناد به همین اصل انکار ناپذیر حرکت خود را شروع کرد و بعد یک قرن مبدل به امپراتوری بزرگ تولید فیلم به اسم هالی‌وود شد.

این سینما با تبعیت از سیاست، دولتمردان اغلب صهیونیستی خود و با دیزاین و القای دهکده جهانی افکار عمومی را به سوی و سویی برد که میل داشت ببرد. خشونت، قهرمان سازی، اسطوره سازی، سکس و تعریف تازه از ارزش‌های انسانی که با آموزه‌های ادیان آسمانی منافات دارند، از ثمرات سینمایی است که آمریکا به خاطر کشورهای دیگر القا کرد. تا جایی که مقیاس ارزشمندی قهرمان حقیقی نیز کاراکترهای آمریکایی است.

با استناد به همان اصل «تأثیر پذیری» است که مقام معظم رهبری تأکید دارند تا هر آنچه که در تولید کارهای سینمایی و تلویزیونی مقرر کرده می‌شود رنگ بوی اسلامی ایرانی داشته باشد. کارهای ساخته شده با این نگاه مسلما نتایج مثبت و بارزی بر ذهن مخاطب خواهد داشت.

ایشان پیشتر اشاره دارند که: «ما باید این را بدانیم چه‌کار داریم می‌کنیم. یعنی واقعا این آسیب‌ها را بفهمیم.» چنین جمله ای بسیار در عین سادگی که به ذهن خطور میکند، مهم و پیچیده‌تر از چیزی است که تصور می‌شود.

همه هنرمندان و با این وجود همه افرادی که در حال تولید کالاهای فرهنگی اعم از فیلم، سریال، رمان، شعر و … هستند باید در آنچه که پدید می‌آورند تأمل کنند. باید بدانند که چه کاری می‌کنند. صرف انعکاس آسیب‌های اجتماعی مشکلی را حل نخواهد کرد وقتی نه علل بروز آسیب‌ها را می‌شناسیم و نه برای جلوگیری از آن راه حلی معرفی می‌دهیم.

حتما بخوانید   بازمانده‌های بزرگ ۳۶ جشنواره فیلم فجر/ حضور ۳ فیلم با مسئله دفاع مقدس

این مساله در رسانه ملی به دلیل گستردگی و تنوع مخاطبانش شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد. رسانه ملی نمی‌تواند به سادگی به سوی برنامه هر موضوعی برود. ولی باید گفت در مواقعی بیننده پخش آثاری هستیم که نه سزوار رسانه ملی ماست و در نه شان مخاطبان این رسانه است. «رهایم نکن» جزء این دسته از کارهای است که پخش آن از تلویزیون، بخصوص در روزهای ماه مبارک رمضان به صواب و صلاح نبود. در این سریال شاهدیم که دختر جوانی به اسم فرنار، با دست بردن در حساب‌های دایی خود مقدار فراوانی پول سرقت می‌کند. فرناز پول‌ها را به خانه‌ای می‌برد تا آنها را مبدل به دلار کند با اینحال هم پول‌ها سرقت می‌شود و هم به و تجاوز می‌شود.

همکار فرناز که اتفاقا هم مذهبی است. از جریان سرقت و تجاوز  با خبر است و ولی باید گفت اصرار دارد با فرناز ازدواج کند. این قهرمان بازی‌های باسمه‌ای و بی‌تفاوتی این جوان در طرف دیگر قبلی دختر مورد توجه‌اش چیزی جز کم ارزش جلوه دادن خطاهای فرناز نیست.

در طرف دیگر سریال «سر دلبران» با وجود این آسیب‌های اجتماعی چون ربا خواری، فروش مواد مخدر، زمین خواری و … را برنامه می‌کند در طرف دیگر افرادی را که مرتکب چنین رفتارهایی  می‌شوند را هم قهرمان تصویر نکرده است. اغلب آدم‌های سریال «سر دلبران» از نوع خود مردمند و برای همین آنها برای مخاطب باور پذیر هستند.

رهبر انقلاب با برنامه این مسئله که باید آسیب‌ها را بشناسیم راه و مسیری برای ادامه تولید کارهای هنری واضح کرده‌اند. چرا که درک عده ای از این آسیب‌ها و شناخت دلیل و عوامل آن هنرمند را متقاعد خواهد نمود که برنامه عده ای از این آسیب‌ها در کارهای سینمایی و تلویزیونی نه تنها موضوعیت ندارد حتی صحبت کردن از آنها نتایج زیان‌بارتری خواهد داشت.

حتما بخوانید   ورژن بلوری «بادیگارد» بزودی روانه مارکت می‌شود

رسانه ملی در این راه می‌تواند پیش‌گام عملی کردن منویات رهبر معظم انقلاب در بحث تولید کارهای نمایشی اسلامی ـ ایرانی باشد. تولید «سر دلبران» با همه ضعف‌ها و قوت‌هایی که در ساختار آن می باشد که با این وجود طبیعی هم هست نمونه‌ای از این تلاش موفق است.

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “هنرمند به صرف برنامه یک آسیب اجتماعی به رسالت خود رفتار نکرده است” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۳, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران