هنوز مکتب ادبی انقلاب اسلامی شکل نگرفته است

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “هنوز مکتب ادبی انقلاب اسلامی شکل نگرفته است” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، نشست «آيا ادبيات انقلاب داريم؟» از برنامه‌های ويژه چهلمين سالگرد انقلاب اسلامی،‌ عصر امروز (دوشنبه، ۱۱ تيرماه) با حضور محمد حنيف، محمدرضا سنگری و عليرضا كمری در سرای اهل قلم موسسه خانه كتاب برگزار شد.

«محمد حنیف» نویسنده انقلاب اسلامی در این نشست اظهار داشت: مکتب برای گروهی از نویسندگان به کار می‌رود که به چارچوبی رسیده باشند. در مراحل شکل‌گیری مکتب نقطه اوج و فرود می باشد.

ایشان در جواب به اینکه آیا ادبیات داستانی انقلاب تئوریزه شده است یا نه، گفت: مکتب ادبی انقلاب باید گونه‌های متفاوتی از نمونه مسئله جویانه، تراژدی با معیارهای مشخصی باشد حتی از لحاظ شکل و محتوا تدوین شده باشد.

این نویسنده اضافه کرد: به هر حال قبل از انقلاب جریان‌های معترضی وجود داشت؛ با این وجود انقلاب چیزهای تازه ای را ایجاد کرد که قبل از آن اجازه نوشتن آن نبود. انقلاب یک معنی عام و کلی است یعنی با مسئله انقلاب خیلی‌ها نوشته است.

حنیف ادامه داد: در بیست ساله اول انقلاب ۲۷۶ رمان مستقل مرتبط با انقلاب نوشته شده یعنی ما اثر پیرامون انقلاب کم نداریم؛ با اینحال این کارهای با نگرش‌های مختلف نوشته شده است. من معتقدم هنوز مکتب ادبی انقلاب اسلامی شکل نگرفته است چون این مکتب نیازمند تئوریزه کردن این مکتب به وسیله فیلسوفان، تاریخ‌دانان، منتقدین ادبی و نویسندگان است.

انتهای پیغام/۱۲۱

امیدواریم نوشته “هنوز مکتب ادبی انقلاب اسلامی شکل نگرفته است” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

حتما بخوانید   همدان میزبان اولین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران
نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۱۲, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران