هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، هوادریای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی برای انجام وظایف و ماموریت‌های متنوعی از نمونه اجرای عملیات ضددریایی، عملیات ضدسطحی، ترابری، هجومی، ترابری‌های عمومی، تجسس و نجات، گشت‌های دریایی و دیگر ماموریت‌های مرتبط با خدمات رسانی هوایی تشکیل شده است.

با این وجود این یگان هویت مستقل و یکپارچه ندارد و در شکل اسکادران‌های وابسته در داخل جاهای دریایی سازماندهی شده است این یگان نیز در معاونت عملیات نیرو، وظیفه خدمات رسانی ستادی از عملیات اسکادران‌ها را بر عهده دارد.

از اینرو گزارش هوادریا از اسکادران بالگرد SH3 به تعداد ۳ فروند، یک اسکادران با ۴ فروند هواپیمای ایرکماندر، ۴ فروند هواپیما اف ۲۷، و ۲ فروند فالکن و بالگردهای ۲۰۵ ، ۲۱۴  و ۲۰۶  سود میبرد.

به علاوه از طرف دیگر نیروی دریایی بر روی ناوشکن‌های خدمات رسانی خود از ۷ فروند بالگرد sh3  و ۳ فروند rh53 سود‌برداری می‌کند.

«ایر کماندر»

براساس این خبر هواپیمای «ایر کماندر» نوعی هواپیمای سبک دوموتوره‌ای شمرده می‌شود که به وسیله کمپانی آیرو دیزاین، از شعبه‌های کمپانی راک‌ول دیزاین و ساخته شده است. واژه انگلیسی ایرو کمندر (Aero Commander) به معنی «فرمانده هوایی» است.

«ایر کماندر» ضمن اینکه نوعی هواپیمای ترابری بین پایگاهی شمرده می‌شود در مقطعی برای آموزش دانشجویان دوره خلبانی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟

«F 27»

 هواپیمای «F 27» موسوم به فوکر دیگر هواپیمای مورد بهره برداری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است که ماموریت گشت دریایی و شناسایی دوربرد در مرزهای آبی، را بر عهده دارد. این هواپیما در عده ای رزمایش ها نیز ماموریت خدمات رسانی رزمی از یگان های سطحی را انجام داده است.

حتما بخوانید   دستگیری دو تیم که قصد ایجاد ناامنی در مراسم ارتحال امام (ره) داشتند

هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟

«بالگردsh3»

بالگرد sh3 دیگر بالگرد مورد بهره برداری یگان هوادریای نیروی دریایی ارتش است که از ۲ موتور تولید کمپانی «سیکورسکی» دارا می‌باشد. این بالگرد ویژه جنگ‌های ضد زیردریایی دیزاین شده و اولین بالگرد  آبی-خاکی دنیا شمرده می‌شود.

بالگرد sh3 از ۲ موتور توربوشفت به قدرت ۱۴۰۰ اسب بخار سود می‌برد که در نمونه‌های مختلف جستجو و نجات، مین‌روب، ترابری نظامی، حمل‌ونقل وی‌آی‌پی، ساخته شده است. این بالگرد تا اینجای کار در دست کشورهایی چون ایران، برزیل، آرژانتین، هند، مصر، مالزی، پرو، عربستان، کانادا، دانمارک، اسپانیا و ایرلند قرار گرفته است.

 این بالگرد توانایی دارد با حداکثر وزن ۱۰ تن به پرواز درآید، و به علاوه از طرف دیگر می‌تواند تا سرعت ۲۶۷ کیلومتر بر ساعت پرواز کند. وزن این بالگرد ۵۳۰۰ کیلوگرم و برد عملیاتی آن تا هزار کیلومتر مطرح شده است. چهار نفر شامل دو خلبان و دو افسر جنگ ضد زیردریایی گروه پروازی سی کینگ را تشکیل می‌دهند.

هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟

«جت فالکن»

هواپیمای جت فالکن موسوم به Fa-20 از دیگر هواپیماهای مورد بهره برداری نیروی دریایی ارتش است که از آن در عرصه عملیات فرماندهی، حمل و نقل سبک و حمل و نقل اداری استفاده می‌شود.

جت فالکن نوعی هواپیمای دو موتوره است که هر یک ۴۵۰۰ پوند قدرت دارد و سرعت آن ۶۳۰ کیلومتر در ساعت می‌باشد. ظرفیت این هواپیما ۱۲ سرنشین و برد عملیاتی آن ۲۷۰۰ کیلومتر است.

هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟

«rh53»
بالگرد rh53 دیگر بالگرد مورد بهره برداری ناوگان دریایی ارتش جمهوری اسلامی شمرده می‌شود که به اژدهای دریایی مشهور است. این بالگرد توانایی اجرای ماموریت‌های گشت خطوط، آمبولانس دریایی، گارد ساحلی، امداد و نجات دریایی و عملیات آبی و خاکی استفاده را دارد.

حتما بخوانید   جنایات استکبار، ثمره جدایی دین و علم از یکدیگر است

نیروی دریایی با بهره برداری از این بالگرد موفق شد در رزمایش ولایت ۹۵ برای بار نخست عملیات مین روبی ترکیبی صوتی و مغناطیسی را با موفقیت انجام دهد که مورد استقبال نشریات جهانی قرار گرفت. این تکنولوژی امروز تنها در دست دو کشور ایران و آمریکا است.

هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟

«بالگرد خدمات رسانی ۲۱۲»

موتور بالگرد خدمات رسانی رزمی ۲۱۲ نوعی بالگرد چندمنظوره آمریکایی است که کمپانی بل آن را دیزاین کرده و اولین نمونه آن در سال ۱۹۶۸ میلادی به پرواز سود. این بالگرد هم برای مقاصد نظامی و هم برای مقاصد تجاری ساخته شده است.

از نمونه ماموریت‌های بل ۲۱۲ عبارتست از اجرای عملیات حمل‌ونقل تاکتیکی، عملیات جستجو و نجات، آمبولانس پرنده، عملیات‌های شناسایی، و خدمات رسانی نزدیک هوایی. این بالگرد را می‌توان برای ماموریت‌های جنگی مسلح به سلاح‌هایی از قبیل پرتابگرهای راکت هوابه‌زمین هیدرا ۷۰، غلاف‌های تیربار سنگین ۱۲.۷ م‌م، چندمنظوره ۷.۶۲م‌م و مینی‌گان ۷.۶۲م‌م تجهیز کرد.

بالگرد ترابری نیمه سنگین ۲۰۵ نمونه دیگری از بالگردهای عملیاتی هوادریای نداجااست که در عرصه تاکتیکی و لجستیکی به اجرای ماموریت می‌پردازد. این بالگرد توانایی دارد ماموریت‌های تاکتیکی چون عملیات هجومی، فرماندهی و کنترل، تجسس و نجات و پیاده کرده چترباز در مواضع اضطراری را متناسب با سناریوهای عملیاتی بنا نهاد.

هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟

«بالگرد ۲۰۶»

بالگرد ۲۰۶ دیگر بالگرد مورد مورد بهره برداری نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که با سود‌گیری از یک موتور با توان ۴۰۰ اسب بخار می‌تواند با ۳ هزار و ۲۰۰ پوند وزن در آسمان پرواز کند.

این بالگرد به وسیله کمپانی آلیستون دیزاین و ساخته شده است. حداکثر سرعت آن بر سطح دریا ۱۳۰ مایل برابر با ۲۳۴ کیلومتر بر ساعت است. به علاوه از طرف دیگر سقف پروازی جت رنجر در صورت بهره برداری از کپسول اکسیژن ۲۰ هزار پا است.

حتما بخوانید   نهادهای مدافع حقوق بشر با سکوت خود تجاوز به یمن را تایید می‌کنند

جت رنجر از مداومت عملیاتی خوبی دارا است و می‌تواند تا سه ساعت مداومت پروازی داشته باشد.

این بالگرد قادر به اجرای ماموریت‌های تاکتیکی – شناسایی، فرماندهی – کنترل و پست دیده‌بانی، تصویر برداری – تصویر‌برداری  از جاهای عملیاتی، ترابری سبک و جنگ الکترونیک است.

انتهای پیغام/ ۲۲۱

امیدواریم نوشته “هوادریای نداجا از کدام ابزارهای هوایی سود میبرد؟” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مرداد ۱۰, ۱۳۹۷
دسته بندی : دفاع و امنیت
 برچسب ها : ، ،

دیدگاههای کاربران