وجود نگرانی‌های جدی پیرامون جشنواره تجسمی فجر/ گالری‌های تهران به مستعمره‌های غربی مبدل شده‌اند

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “وجود نگرانی‌های جدی پیرامون جشنواره تجسمی فجر/ گالری‌های تهران به مستعمره‌های غربی مبدل شده‌اند” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

«سید مسعود شجاعی طباطبایی» مدیر مرکز هنرهای تجسمی عرصه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، با اشاره به تجربه حضور در شورای سیاست‌گذاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اظهار داشت: بنده به خاطر نداشتن مسئله، از حضور در شورای سیاست‌گذاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر استعفا دادم.

وی گفت: وقتی عنوان یک جشنواره، «فجر» است باید بطور کلیً با دهه‌ای که حضرت امام خمینی (ره) پیرامون آن فرمودند «انقلاب ما انفجار نور بود»، به لحاظ موضوعی مرتبط باشد. برای من باورنکردنی است که این جشنواره حتی به موضوعات انسان‌دوستانه جهانی، مانند مهاجرت، که ترامپ به شکل نژادپرستانه آن را مطرح کرده، توجه نمی‌کند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی عرصه هنری تصریح کرد: بسیاری از موضوعات، دغدغه‌هایی جهانی است که باید جشنواره بزرگ و خوبی مانند فجر به آن پرداخت کند. مسئله نداشتن جشنواره هنرهای تجسمی فجر ایراد بزرگ این موضوع فرهنگی و هنری است. در خروجی چند سال قبلی جشنواره نیز مشاهده کردیم کارهای صرفاً کارهای مفهومی بودند. همزمان با اینکه انتظار بود جشنواره ما را با اتفاقاتی روبرو کند که مضامین پیشرو و ارزشی دارند و یا بخشی از کارها در این رابطه تعریف شود.

شجاعی طباطبایی اضافه کرد: امیدواریم بیننده اتفاقات خوبی در جشنواره هنرهای تجسمی فجر باشیم همزمان با اینکه به ذهن خطور می کندً تلاشی برای تحقق یک اتفاق جدی در این جشنواره نیست.

حتما بخوانید   جنایاتی که نشان از ضعف اخلاق بود

وی ادامه داد: وقتی جشنواره هنرهای تجسمی فجر برگزار می‌شود و برندگان مسابقه صرفاً خالق کارهای هنری هستند یعنی این جشنواره در راستای جشنواره ونیز حرکت می‌کند همزمان با اینکه غربی‌ها به معنی دقیق کلمه چنین جشنواره‌هایی برگزار می‌کنند و تقلید کردن این موضوع برای ما کار شایسته‌ای نیست.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی عرصه هنری با برنامه اینکه ما باید چه کار کنیم، گفت: ما فرهنگ، قبلی، تاریخچه‌ و وابستگی درمقایسه با فرهنگ دینی و ارزشی داریم که در این جشنواره نمود پیدا نمی‌کنند و این دلیل نگرانی است. وقتی در این جشنواره الگوسازی انجام می‌شود کمپانی کنندگان آتی نیز به برندگان و کارهای آن‌ها نگاه می‌کنند و همان مسیر را طی می‌کنند.

شجاعی طباطبایی تاکید کرد: ما نگرانیم که هنر این مملکت آرام آرام از رنگ و بوی دینی و مباحث ارزشی خارج شود و این نگاه کم رنگ شود. ما نمی‌گوییم کار هنری انجام نشود حتی این اتفاقات در جای خود خوب و ارزشمند است و باید صورت گیرد با اینحال انتظار از جشنواره تجسمی فجر چیز دیگری است و این انتظار می باشد که حداقل بخشی از این جشنواره مرتبط با مباحث ارزشی باشد. اگر انتظار و حرف ما اشتباه است مسئولین جشنواره ما را متقاعد و متوجه کنند.

وی اضافه کرد: مباحثی که از جانب ما مطرح می‌شود واکنش طبیعی به اتفاقاتی است که ما را نگران می‌کند. فعالیت‌‎های وزارت ارشاد جریان سازی است و از آن مهم‌تر این است که موقعیت گالری‌های ما در سطح تهران خوب نیست. عده ای از گالری‌های تهران به مستعمره‌های کشورهای غربی مبدل شده و احساس می‌شود هنرمند شب قبل در نیویورک بوده و صبح در پاریش و شب یک کار هنری خلَق کرده است چون اثر خلَق شده با فرهنگ و هنر بومی و اصیل ارتباطی ندارد.

حتما بخوانید   راه‌یافتگان به بخش تصویر، پوستر و هویت تصویری تئاتر فجر معرفی شدند

مدیر مرکز هنرهای تجسمی عرصه هنری خاطرنشان کرد: ما در عرصه هنری تلاش می‌کنیم مفاهیمی را که مورد غفلت قرار گرفته مورد استقبال قرار دهیم. در شرایطی که وزارت ارشاد حرکتی انجام نمی‌دهد مسئولیت و وظیفه ما بیشتر می‌شود.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “وجود نگرانی‌های جدی پیرامون جشنواره تجسمی فجر/ گالری‌های تهران به مستعمره‌های غربی مبدل شده‌اند” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : بهمن ۱۰, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران