وصیتم تذکری برای آن‌هاست که در خوابند/ لحظه دفن دستمالی سیاه بر پیشانی‌ام ببندید

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “وصیتم تذکری برای آن‌هاست که در خوابند/ لحظه دفن دستمالی سیاه بر پیشانی‌ام ببندید” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، شهید محمد مهرورز در سال ۶۱ به خدمت سربازی رفت. ایشان در عملیات مسلم ابن عقیل کمپانی کرد و پیکر به مدت ۳۶ سال در آن منطقه عملیاتی به جا ماند. پیکر وی از روش تست DNA شناسایی شد. خانواده این شهید بزرگوار روز قبلی (۱۶ تیر ماه) با حضور در معراج شهدا با پیکر شهید خود وداع کردند.

پیشتر وصیت‌نامه شهید محمد مهرورز را می‌خوانید:

حمد و شکر ویژه خداوندی است که پرودگار عالمیان است و سپاس خداوند متعال که منت بر این حقیر نهاد و توفیق کشته شدن در جبهه حق علیه باطل را نسیب این بنده ضعیف کرد. از خداوند منان خواهانم که مرا جزو شهدای راه خود و شهدای ویژه خود قرار دهد و به بهشت خودش رهنمود سازد:

یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی.

خداوندا تو شاهدی که اگر چه ما در دنیا شکر نعمت‌های تو را، آنچنان که می‌توانستیم به جای آوریم، به جا نیاوردیم و با نعمت‌های تو معصیت کردیم، با اینحال تمامی آن‌ها به خاطر این بود که ذکر تو فراموشمان می‌شد و از روی عناد نبود. خداوندا تو بیننده تمامی قلب‌ها هستی که این حرف‌ها را از صمیم قلب می‌گویم. سپاس تنها ویژه توست و ستایش برای تو است که به توجه به این همه گناه و روسیاهی باز ما را لایق دانستی و نعمت شهادت در راه خودت را به من ارزانی فرمودی.

خداوندا شکر ویژه توست که جانی را که روزی بما دادی اکنون در راه خودت از ما گرفتی، مرا خودت بزرگ کردی و تربیت کردی حال خودت بهتر می‌دانی که این بدن نحیف طاقت عذاب تو را ندارد:

اغفرلمن لا یملک الا الدعا و سلاحه البکاء

ما که چیزی از خود نداریم. خوبی‌ها از توست و بدی‌ها از ما‌ ای نور مستوحشین فی الظلمی، در آن تاریکی قبر نور رحمت خود را بر این وحشت زده بی چیز بتابان.

برادران و خواهران و دوستان عزیز بیاد داشته باشید، اگر می‌خواهید خداوند متعال خریدار شما بشود. باید خود را به ایشان معرفی کنید مانند کالایی که به خریدار معرفی می‌شود. تمامی اعضا و جوارحتان را به ایشان بفروشید. یعنی اختیار تمامی اعضایتان را به ایشان بسپارید اختیار اعضا و جوارحتان دست خودتان و نفس خودتان نباشید، چونکه در آن صورت آن‌ها را نفروخته‌اید. اختیار هر چیز دست صاحبش است. وقتی صاحب این دست، پا و چشم و … خدا می‌شود که اوامر ایشان را اطاعت کند و از نفس اطاعت نکند و گرد گناه نرود. وقتی اینطور شد دیگر خداوند تبارک و تعالی روح شما را هم می‌خرد و وارد بهشت خود و وارد بندگان ویژه خود می‌کند (فادخلی فی عبادی).

حتما بخوانید   مواضع سخیف و بی‌ادبانه ترامپ خریدار ندارد/ قدرت دفاعی و موشکی را با استناد به برنامه ارتقاء می‌دهیم

وقتی شما همه چیز را به ایشان فروختید ضروری هم نیست حتما به این زودی به سوی مرگ بشتابید (با وجود این مرگ خیلی زودتر از آن به سراغتان می‌آید که فکرش را می‌کنید) آن وقت آنطور می‌شوید که توصیفش را یکی از اولیاء الله می‌فرمایید: «نگاه نکردم بر چیزی مگر اینکه با آن چیز و قبل از آن چیز خدا را دیدم.» دیگر به هر میزان مشاهده نمائید وجود مبارک حق تعالی است و کسی می‌شوید که ثواب شهادت را هم می‌برید.

ممکن است من خودم جزو آن افرادی که می‌گویم نبودم و این را نیز از لطف بی‌نهایت ایشان می‌دانم که مرا لایق دانست و با خود برد و ممکن است هم من شهید حقیقی نشده باشم حتی کشته شده باشم، با این وجود همین را می‌دانم که، چون امام فرمان داده بود دیگر برای من جای ماندن نبود. مسائلی که باید با اسم وصیت به تمامی پویندگی راه اسلام و شهیدان انقلاب اسلامی عرض کنید چند چیز است. این بخش را به افرادی می‌گویم که بیننده دفن و کفن بنده هستند یا دیگر شهدا را می‌بینند. فکر کنند ببینند که آیا عبرت می‌گیرند و آیا دیده بصیرت دارند. فاعتبرو یا اولی الابصار (عبرت بگیرید‌ای صاحبان دیده بصیرت).

باید فکر کنند ببینند که آیا من روزی به دنیا نیامدم؟ و آیا فکر می‌کردم که در این سن و سال مرگ به سراغم بیاید؟ یا اینکه مرگ مرا خبر کرد؟ به جز پیامبر اکرم (ص) و چند نفر اولیاء ویژه خدا چه کسی از مرگ خود مطلع شد و تاریخش را فهمید؟

بدانید که مرگ بسیار نزدیک است. زود باشد که شما را هم به خاک بسپارند. به این قبر‌ها بنگرید و به تنگی جا و تاریکی آن فکر کنید و با خود حساب کنید که آیا میتوانید در آنجا طاقت بیاورید؟ یا اینکه آیا خدا به شما لطف می‌کند تا از هول و هراس قبر در ایمن باشید؟ شب اول که مرا به خاک سپردید اگر وقت داشتید و مایل بودید نماز وحشت برای اینجانب بخوانید و به شب اول قبر خودتان فکر کنید. به قیامت، جهنم و برزخ و … فکر کنید و مشاهده نمائید که چه چیز را اندوخته‌اید برای آخرتتان؟ وقتی علی ابن ابی طالب (ع) از دوردستی راه و کمی توشه ناله می‌کند شما از چه چیز مطمئنید؟ مگر نمی‌دانید دنیا مزرعه است برای آخرتتان؟ چه چیز کاشته‌اید برای آخرت خود؟

حتما بخوانید   انجام رزمایش تخصصی امداد و درمان سپاه

مواظب باشید در روز قیامت از آن گروه نباشید که می‌گویند: «در دنیا بسیار برای آخرتتان تلاش کنید.» دل به این جهان پست و زودگذر نبندید. فرصت بسیار کم و راه بسیار دور است. فرصت‌ها را مغتنم شمارید که مانند ابر بهاری زودگذر است. از هر لحظه و از هر ثانیه برای جمع کردن توشه استفاده کنید. حساب کنید مشاهده نمائید که تا این لحظه برای اسلام و مسلمین و برای آخرت خودتان چه تلاش نموده‌اید و اگر کاری کرده‌اید خالصانه بوده یا در آن هوی و هوس و … شریک بوده. این‌ها را که من نوشتم مطمئنم که خودم هم همه آن‌ها را اجرا نمی‌کردم و چه فرصت که از دستم رفت، با این وجود هدف من از گفتن این چیز‌ها تنها این بود که اگر چه زندگی من خدمتی به اسلام و مسلمین نکرد. ممکن است وصیتنامه‌ام تذکری باشد برای آن‌هایی که در خوابند یا اینکه در دنیا چرت می‌زنند و حواسشان سر جایشان نیست. تمامی این چیز‌ها را که من گفتم در همه جا از روایات ائمه طاهرین (ع)، اولیاء و انبیاء گرامی، کتاب قرآن، نهج البلاغه و … میتوانید بیایید. به خاطر همین مسائل است که امام می‌فرماید کم صحبت کنید و قرآن زیاد بخوانید و در آن تفکر کنید. عشق به ائمه را در قلب خود وارد کنید. در حالت خوف و رجا باشید از خدا بترسید و به رحمت ایشان امیدوار باشید که رحمت خدا بی‌نهایت است و هرگز بعثت فراوانی گناه یاس بخود راه ندهید، چونکه که رحمت خدا بزرگ‌تر از گناهان عظیم من و شماست.

این را بدانید که تنها کسی که واقعا دوست داشتنی است، الله است و ستایش تنها ویژه اوست. با این وجود انبیاء و امامان هم به دلیل اینکه مورد توجه خدا هستند مورد توجه ما نیز هست. در مسائب دنیا صبور باشید و از مصائب آخرت بترسید، برضای خالق یکتا راضی باشید و راه حسین (ع) را و دیگر اولیاء خدا را در پیش بگیرید. به طرز خلاصه اینکه سعی کنید تمامی احکام اسلام را اجرا کنید و از گناهان، هر چقدر کوچک هم که باشد دوردستی کنید، چونکه هدف نبی گرامی اکرم (ص) تکمیل مکارم اخلاق بود. من لیاقت آن را ندارم و به خود جرائت نمی‌دهم که بیش از این چیزی بنویسم، چونکه وقتی قرآن، پیامبر، ائمه معصومین و اولیای الله و امام بزرگوارمان خمینی کبیر هست من کاره‌ای نیستم که از این حرف‌ها بزنم و تنها وصیت علی ابن ابی طالب را یادآوری می‌کنم که:

حتما بخوانید   عملکرد رزمندگان اسلام در سه ماهه اول سال 1361 در ارتش بررسی و تجزیه و بررسی شد

اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم. شما را به تقوای خدا و نظم در امورتان وصیت می‌کنم.

وصیتی برای همرزمان و همسنگران و جوانان عزیز دارم که در هر کاری رضای خالق را در نظر بگیرند. گوش بفرمان رهبر عزیزمان این قلب تپنده تمامی مستضعفان جهان و … باشید و تا جایی که میتوانید فرامین ۱۶ گانه امام را اجرا کنید. حتی اگر همه را نمی‌توانید چند تایش را اجرا کنید تا فایده آن را مشاهده نمائید.

وصیتی برای خانواده‌ام مخصوصا مادر و پدر گرامی‌ام دارم که ضمن قدردانی از اینکه مرا در راه اسلام بزرگ کرده‌اند و فرزندشان را در راه خدا به جهاد علیه کفر فرستادند و ان‌شاالله با شفاعت در آخرت تلافی خواهم کرد (اگر توفیق شفاعت نصیبم شود) و هرگاه دیدند طاقت ندارید، برای حسین (ع) و مصائب وارده بر حسین (ع) گریه کنید، چونکه که مصیبت حسین از هر مصیبتی بالاتر است.

فرزندان خود را در راه اسلام تربیت کنند (خطاب به تمامی پدران و مادران) و از همه می‌خواهم که صبر را در راه خدا در پیش بگیرند مخصوصا والدین مواظب باشند که در طرف دیگر دشمنان از خود نقطه ضعف نشان ندهند.

اگر امکان دارد جنازه‌ام را سریع دفن کنید و در کربلای تهران (بهشت زهرا) مرا همجوار با دیگر شهدا سازید. در لحظه دفن دستمالی سیاه بر پیشانی‌ام ببندید. از تشریفات فراوانی مانند حجله و … خودداری کنید. در تشییع جنازه‌ام جو را به دست فرصت طلبان ندهید، با این وجود آن‌ها را طرد هم نکنید، چونکه امکان دارد اثری در روحیه آن‌ها داشته باشد. از تمامی بستگان و عزیزانی که از من کوچکترین بدی دیده‌اند تقاضای بخشش می‌کنم و امیدوارم خداوند هم از گناهان آن‌ها درگذرد. روضه امام حسین (ع) و دعا به جان رهبر در مجالس ختم فراموشتان نشود. از خدا بخواهید بنده را بیامرزد. سلام بر تمامی بندگان خوب خدا.

۱۷ شهریور ۶۱ محمد مهرورز

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “وصیتم تذکری برای آن‌هاست که در خوابند/ لحظه دفن دستمالی سیاه بر پیشانی‌ام ببندید” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۱۷, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران