وظیفه هر مسلمان است که اسلام را بین‌المللی معرفی کند

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “وظیفه هر مسلمان است که اسلام را بین‌المللی معرفی کند” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان، که برای کمپانی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و قربانیان قتل عام «سربرنیتسا» به بوسنی و هرزگوین سفر کرده است، شب قبلی و همزمان با شب شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) در جمع ایرانیان کمپانی کننده در مراسم مارش میرا به بیان نکاتی پیرامون دین و دینداری و نگاه غرب به این مسئله پرداخت.

پناهیان با اشاره به اینکه غربی‌ها در مسئله دین سعی در مرزبندی میان ادیان دارند، گفت: نگاه به دانش در غرب این‌گونه نیست و آن را امری بین المللی میدانند، حال آنکه پیرامون دین تلاش دارند میان ادیان فاصله ایجاد کرده و آن را با قومیتها رابطه دهند.

وی با بیان اینکه می‌بایست دین را مثل دانش به توزیع بین المللی برسانیم به بیان مثالی از نوع برخورد پیامبر گرامی اسلامی در قبال قوم بنی ربیعه و توصیه آن حضرت برای هم کاری با آنها پرداخت و گفت باید فضایی را ایجاد کنیم که دیگران قادر باشند در دین تفحص کنند و آنرا بشناسند و زیبایی¬های آن را با خود به ارمغان ببرند و اجرا کنند.

پناهیان سپس به ظرفیت کشور بوسنی و هرزگوین برای نشر دین به مثابه دانش پیشرفته، انسانی و بین المللی و فرهنگی فراتر از فرهنگ اقوام و ملل اشاره نمود و اضافه کرد: اکثر دستورات دینی دستوراتی انسانی، اخلاقی، بین المللی و معرفی دهنده یک سبک زندگی پیشرفته هستند که در این خصوص اشتراکات فراوانی بین ادیان الهی به ویژه در اخلاقیات می باشد که باید زنده شوند.

حتما بخوانید   کم‌رنگ شدن روحیه پیشرو‌گری دلیل می‌شود برکت از کار ما برود

ایشان در قسمت دیگری از سخنان خود تاکید کرد وظیفه هر مسلمان آن است که اسلام را به روش بین المللی معرفی کند تا میدان برای شناخت و درک دین اسلام میان آزادیخواهان جهان ممکن شود و در عین حال اجازه ندهیم دین درون مرزهای خود ساخته قومیتی غرب باقی بماند.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان سپس به بیان روایتی از امام صادق (ع) پرداخت که در آن حضرت پیروان خود را به کشاندن دلها به سوی اهل بیت و دور کردن دلها از ناپسندیها دعوت میکند و ادامه داد در جهان امروز ضروری است شعارهای دینی به زیبایی مطرح شوند تا درهای اسلام بر روی همه علاقهمندان و آزادیخواهان گشوده شود.

امسال در دومین سال پیایی کاروانی از فعالین پزشکی و فرهنگی از کشورمان در راهپیمایی صلح در بوسنی و هرزگوین به که راهپیمایی مارش میرا مشهور است کمپانی کرده است.

مسلمانان بوسنیایی و نیز کمپانی کنندگانی از تمامی جهان هرساله با کمپانی در این راهپیمایی که سه روز به طول می‌انجامد، یاد و خاطره شهدا و قربانیان قتل عام سربرنیتسا را گرامی می‌دارند.

در یازدهم جولای سال ۱۹۹۵ میلادی شبه نظامیان صرب بوسنی بیش از ۸۰۰۰ هزار نفر از مردم سربرنیتسا و جاهای اطراف را قتل عام کردند. در چنین شرایطی ست که که این شهر از جانب سازمان ملل متحد با اسم منطقه امن مطرح شده بود و نیروهای هلندی و کانادایی سازمان ملل برقراری امنیت و حفاظت از جان غیرنظامیان را بر عهده داشتند.

انتهای پیغام/ ۲۱۱

امیدواریم نوشته “وظیفه هر مسلمان است که اسلام را بین‌المللی معرفی کند” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

حتما بخوانید   روزشمار دفاع مقدس (15 تیر)
نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۱۹, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران