وفاداری به کتاب خصوصیت اشعار این نشست بود

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “وفاداری به کتاب خصوصیت اشعار این نشست بود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، آیین اختتامیه دومین نشست شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت کتاب‌های دخترشینا، گلستان یازدهم و راز درخت کاج عصر امروز (سه‌شنبه پنجم تیرماه) با حضور علیرضا مختارپور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مصطفی محدثی خراسانی، حجت‌الاسلام جواد محمدزمامی دبیر نشست و حمیدرضا برقعه‌ای در باغ کتاب تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام «جواد محمدزمامی» دبیر این نشست ضمن گرامی‌داشت شهدای هفتم تیر اظهار داشت: چهل سال از پیروزی انقلاب و سی سال از انتهای جنگ تحمیلی گذشت؛ با اینحال هنوز یاد شهدا هنوز زنده است که این محافل به برکت خون شهداست.

وی گفت: در نشست اول کتاب دفاع مقدس کارهای خوبی به دبیرخانه ارسال شده بود و نشست به شکل فاخر برگزار شد. قبل از این وقتی خبری اجمالی به محضر رهبر انقلاب معرفی کردم ایشان فرمودند «این جور کارها باید پیرامون دفاع مقدس شکل گیرد» این کار ارزشمندی بود که در شتاب ادامه پیدا خواهد نمود.

دبیر این نشست گفت: برگزیدگان این نشست افرادی هستند که یا در دفاع مقدس نوجوان بودند و یا بعد از دفاع مقدس آثاری را ایجاد کردند. اشعار به قدری با حس بوده است که انکار شاعر در دفاع مقدس حضور داشته است.

حجت‌الاسلام محمد‌زمانی کمپانی فراگیر بانوان شاعر و وفاداری شعر به کتاب‌های مورد اشاره نشست را خصوصیت‌های دومین دوره نشست شعر کتاب دفاع مقدس دانست و تصریح کرد: فرضیه دومین نشست به وسیله نهاد عمومی کتابخانه‌های کشور صورت گرفت که از این سری تشکر می‌کنیم.

حتما بخوانید   چهار دهه عکاسی انقلاب در چهارمین نشست «چهل بیننده» بررسی می‌شود

در قسمت دیگری از این مراسم پیغام «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پخش شد.

«محمدعلی مجاهدی» شاعر آئینی کشورمان پیشتر این مراسم ضمن امیدوارم برای دامنه‌دار شدن خدمات عرصه ادبیات استقامت، اظهار داشت: وقتی به کار رسول گرامی اسلام (ص) درمقایسه با شعرا در صدر اسلام فکر می‌کنیم به نتایج عجیبی می‌رسیم. مشهور است که حضرت شعر نمی‌سرودند همزمان با اینکه در بسیاری از منابع عرب به آثاری برمی‌خوریم که مسلما سروده حضرت است.

ایشان پیشتر با برنامه اینکه به چه نحو باید چنین تناقضی را برطرف کنیم، گفت: انجام نظریه‌پردازی و باز کردن گره‌ها وظیفه اهالی ادب است. قرآن چهار مولفه را برای شاعر متعهد آیینی ذکر کرده است. پیامبر اکرم (ص) در بیشتر غزوه‌ها برای روحیه مضاعف دادن به سربازان، خودشً شعرهای کوتاه با وزن‌های کوتاه می‌سرود و می‌فرمودند «با من هم آوایی کنید».

این شاعر برجسته در جواب به اینکه دلیل اینکه می‌گویند پیامبر شاعر نیست، چیست؟ گفت: حضرت به این معنا شعر بلند نمی‌گفتند حتی ایشان در اشعارشان وزن‌های کوتاه به کار می‌گرفت.

مجتهدی گفت: شهیدان ما عزیزان نادرالوجودی بودند که منیت خود را سر بریدند و من حقیقی را پیدا کردند. شهدای ما در مسیری رفتند که انتهای راه، لقاالله بود و مرتبه‌ای بالاتر از شهیدان نداریم لذا حضرات معصومین فرمودند «از ما نبودند مگر مصموم شدند و شهید شدند».

در قسمت دیگری از این مراسم «رضا اسماعیلی» شاعر آینی کشورمان ضمن تشکر برای اجرا این نشست و قبل از قرائت سروده‌های خود اظهار داشت: احیای دفاع مقدس برکات فراوانی خواهد داشت که باید ادامه بیابد.

حتما بخوانید   شهدا به آن چه می‌خواستند رسیدند

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “وفاداری به کتاب خصوصیت اشعار این نشست بود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۶, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران