وقایع سیاست بین‌الملل در لحظه حال حاضر از قبیل سال‌های پایانی جنگ است

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “وقایع سیاست بین‌الملل در لحظه حال حاضر از قبیل سال‌های پایانی جنگ است” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، «محمدحسین صفارهرندی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست بصیرت‌افزایی که در مرکز اسناد و بررسی ها دفاع مقدس برگزار شد، پیش از هرچیز با اشاره به فعالیت مرکز اسناد و بررسی ها دفاع مقدس، در خصوص راویان اظهار داشت: راویان در دوران جنگ ضبط‌ صوت به دست همراه با فرماندهان قرار می‌دریافت کردند و گاهی اوقات به توجه به اینکه رانده می‌شدند با اینحال با اصرار درصحنه نبرد می‌ماندند تا از بسیاری از وقایع و رخدادهایی که باید ثبت شود، غافل نمانند.

ایشان پیشتر اضافه کرد: نیروهای مرکز در حفظ و نگهداری و به مرحله ظهور و بروز رساندن آن اسناد و نوشته‌ها و نوارهای ضبط‌ شده، دارند تلاش می‌کنند و با خصوصیاتی که سردار نائینی دارند ایشان مرد رفتار است و حتما در دوره تصدی ایشان، رونق تکراری را در کارها و علي الخصوص در توزیع یافته‌های انباشته‌شده که دریایی است و ما تنها از گوشه‌هایی از آن سیراب می‌شویم، اهتمام بیشتری داشته باشند.

صفارهرندی با اشاره به تاریخ انتهای جنگ، یادآور شد: تاریخ به ما بیان می کند بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ جنگ تمام نشده است و بازهم ادامه داشته بازهم که ما در عملیات مرصاد و در جبهه‌های جنوب شهدای فراوانی را داده‌ایم.

قبول شرایط طرف مقابل لزوما به معنای دسترسی به وعده‌ها نیست

مشاور فرمانده سپاه ضمن بیان اینکه وقتی تن به قبول شرایط طرف مقابل می‌دهید، لزوما به آن چیزی که به شما وعده داده‌اند، دسترسی پیدا نمی‌کنید، یادآور شد: در لحظه انتهای جنگ، گروهی از سیاسیون بر این نظر بودند که «جنگ، جنگ تا یک پیروزی» و باید آن پیروزی را دست‌مایه یک معادله خوب قرار دهیم با اینحال وقتی در این عرصه ناکام ماندند و در جبهه‌های نبرد شکست می‌خوردیم، نتیجا گفتند که دیگر نمی‌توان این راه را ادامه داد پس به سوی این برویم که جنگ را به هر هزینه ای تمام کنیم.

وقایع سیاست بین‌الملل در لحظه حال حاضر از قبیل سال‌های پایانی جنگ است

وی وقایع سیاست بین‌الملل در لحظه حال حاضر را از قبیل سال‌های پایانی جنگ دانست و گفت: در چند روز قبلی مدیرعامل‌جمهور آمریکا از مذاکره با ایران بدون هیچ پیش‌شرطی سخن گفت وعده‌ای از موضع ساده‌لوحی وعده‌ای هم با شیطنت این مسئله را دست دریافت کردند که نباید تعلل کرد و باید مذاکره را انجام داد. با این وجود وزیر امور خارجه با صحبت‌هایی که انجام داد، این توصیه را زایل کرد و چندین پیش‌شرط گذاشتند.

حتما بخوانید   ماجرای دیدار قهرمان مسابقات بین‌المللی قرآن بعد از انقلاب، با امام و مقام معظم رهبری

صفارهرندی متذکر شد: کوتاه آمدن در قبال دشمنی که خودش را موضع تسلط می‌بیند، بزرگ‌ترین اشتباه است. در سال پایانی جنگ وقتی که صدام خودش را در موضع تسلط دید، با پذیرش قطعنامه به وسیله ایران، جنگ را تمام نکرد و ادامه داد. امروز هم اگر دلیل اینکه تحریم‌ها خسته کننده بوده و موقعیت ما را بر هم زده است برخی‌ها موقعیت حال حاضر را با هرج‌ومرج آخر جنگ تشبیه می‌کنند و می‌گویند چاره‌ای نیست که به نوشیدن جام زهری که امام هم به خاطر حفظ کشور این کار را کرد، تن دهید.

وی خاطرنشان شد: ظرفیت به نمایش قرار داده‌شده مردمی، عراق را مجبور به پذیرش شرایطی که ما داشتیم کرد و آن‌ها را به پشت مرزهای بین‌المللی عقب راند.

وادادگان خواستار مذاکره با آمریکا هستند

این کارشناس مسائل سیاسی به عده ای از نگاه‌های سیاسیون در بعد از پذیرش قطعنامه اشاره نمود و بیان داشت: بعد از انتهای ظاهری جنگ، عراق در لحظه صدام ادعاهایی داشت و بر اروندرود ادعای حاکمیت می‌کرد، این ایستادگی صدام در برخی از مسئولین و مدیران کشور چنین تأثیر داشت که برای اینکه جلوی جنگ تازه را بگیریم تن به این خواسته بدهیم و بررسی‌شان این بود که پشت این خواسته شوروی قرار دارد و ما این هزینه را بپردازیم و سپس با شوروی مذاکره کنیم که در فلان مسئله جانب ما را بگیرد.

امتیازدهگان امروز به آمریکا همان امتیاز دهگان به شوروی دیروزند

وی اضافه کرد: این بررسی‌ها را آقای ولایتی به امام (ره) منتقل می‌کنند و این مسئله با ابراز ناراحتی و موضع‌گیری ایشان، تمام می‌شود و دیگر این مباحث مطرح نمی‌شود؛ با اینحال متأسفانه آن جریانی که بر این نظر بود که به شوروی امتیاز دهیم اکنون می‌گویند به آمریکا امتیاز بدهیم چون نگاهشان وادادگی است.

صفارهرندی در بررسی وادادگان اظهار داشت: بررسی و تخمین زده غلط به این معنا است که گمان می نمایند اگر این کار را انجام دهیم می‌توانیم از یک معبر سختی عبور کنیم در شرایطی که برعکس این کار بزنگاه سقوط در آن معبر است و چون بهایی از نوع منافع ملی است که داده می‌شود این به معنای شروع جنگ است.

وی ادامه داد: صدام با این بررسی، به بازرسان سازمان ملل به مدت ۱۰ سال اجازه داد تا همه نقاط آماد و محل دپوی تسلیحاتش را بازرسی کنند، آن‌ها در این مدت همه دارایی‌های دفاعی صدام را به اسم اینکه این‌ها سلاح‌های کشتار جمعی است، منهدم کردند. وقتی تمام این سلاح‌ها را از بین بردند و عملا قدرت دفاعی عراق صفر شد، به عراق حمله کردند.

حتما بخوانید   رزمندگان انتقام خون حجاج را از صدام دریافت کردند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با رد اینکه دوره، دوره موشک و گفتگو نیست، گفت: این ادعایی بیش نیست چراکه این حرف‌ها دروغ است.

ایستادگی و مقاومت؛ بر هم زننده معاملات آمریکا

وی بابیان اینکه ایستادگی و مقاومت معاملات آمریکا را بر هم می‌زند، اظهار داشت: باوجوداینکه آمریکا به دفعات در سوریه ما را تهدید کرده بود با این وجود ما بازهم بر روی استراتژی خود ایستادگی کردیم و این مسئله دلیل شد استراتژی آمریکا رنگ ببازد و سیر سقوط دومینو وار مراکز وابسته به آمریکا هم جاری شد، در چنین موقعیتی که ما با استناد به این شرایط، هزینه‌هایی هم دادیم ازجمله شهید حججی و حدود ۸۰ نفری که در آن منطقه به شهادت رسیدند بخشی از آن بها بودند که ما برای برهم زدن راهبرد آمریکا هزینه کردیم.

صف‌آرایی دو نگاه در کشور؛ تداوم تفکر پیشرو یا انقلاب در موزه

صفارهرندی بابیان اینکه در کشور دو نحوه دید در مقابل هم صف‌آرایی می‌کنند، عنوان کرد: یک نگاه بیان می کند تفکر پیشرو، یعنی همان مسئله‌ای که در اول انقلاب بود امروز هم باید در جان کشور و نظام و به اشتراک ملت جاری باشد تا ما بتوانیم از هویت ایرانی و اسلامی و از نظام و ملت دفاع کنیم.

وی به جریان دوم اشاره نمود و گفت: جریان دوم بر این نظر است که انقلاب یک پدیده تاریخی بود و دوره‌اش دوره همان سال‌های اول دهه ۶۰ است و انتهای ۶۰ تمام می‌شود و باید بعدازآن باید سر وقت اندیشه دیگری بروید که انطباق با شرایط جهان داشته باشد و مستحیل در شرایط جهانی شود.

مشاور فرمانده سپاه متذکر شد: جریان دوم، افرادی هستند که بسیاری از آن‌ها از تندترین نظریه‌پردازان جریان پیشرو بودند. این مردم در دهه ۶۰ گریبان آدم‌ها را می‌دریافت کردند به جرم اینکه شماها آدم‌های سست‌عنصر، محافظه‌کار و تسلیم طلبی هستید. اکنون این جریان نظریه‌پرداز به بن‌بست رسیدن تفکر پیشرو را مطرح می‌کنند و حتی عده ای از این هم عبور کرده‌اند و می‌گویند انقلاب اشتباه بود چون انقلاب باعث می‌شود حقیقت‌هایی که در جهان می باشد دیده نشود و بعد خسارت‌ها ناشی از این است. تفکر پیشرو ایدئولوژیک است و ایدئولوژی با واقعیات تطابق ندارند.

وی با اشاره به پژوهشگران و مدیران مرکز اسناد، متذکر شد: کالا نهایی کار شما باید در جهت یکی از این دو نظریه باشد؛ با این وجود این مرکز تاریخ جنگ را برای این بازگو می‌کند تا بگوید دلیل پیشرفت‌های ما این بود که ما بر سر موضع حقی که به آن رسیده بودیم، ایستادیم (مقاومت).

حتما بخوانید   مسئولین برای نجات موقعیت مسلمانان به قرآن رجوع کنند

انتظار روی کار آمدن دمکرات‌ها؛ گزاره‌های ساده‌لوحانه‌

صفارهرندی با اشاره به برجام گفت: متأسفانه عده ای منتظر هستند تا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دمکرات‌ها بر سر کار بیایند در شرایطی که می بایست از دموکرات‌ها بیشتر از جمهوری خواهان ترسید چراکه برخی از جنگ‌های مشهور در جهان از قبیل جنگ ویتنام در لحظه دموکرات‌ها شروع‌شده و در لحظه جمهوری خواهان تمام‌شده است.

وی ابراز داشت: این از گزاره‌های ساده‌لوحانه‌ای است که به افکار عمومی تحمیل می‌شود و باید لااقل به اشتراک نخبگان از آن احتراز کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بابیان اینکه تردیدی نیست که ما مشکلات ساختاری را از اول انقلاب تا اینجای کار داشته‌ایم اظهار داشت: یکی از این مشکلات در نوع چینش کابینه است، دولت؛ دولتی که با رأی زیاد مردم، مدیرعامل‌جمهور بر سرکار می‌آید و این پشتوانه توانمندی است و نمی‌توان این فرد را به اسم ناکارآمدی برکنار کنید چون این فرد با خدمات رسانی توده‌ای مردمی تکیه می‌دهد و خودش را پشت این خدمات رسانی‌ها پنهان می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه باید مدیرعامل دولت داشته باشید و نه مدیرعامل ملت، تصریح کرد: وقتی در جامعه رهبری دارید یعنی تکلیف مدیرعامل ملت را معلوم کرده‌اید. در بازنگری قانون بنیادی مدیرعامل‌جمهور را با این نگاه که دولت توانمند باشد، در ابتدا‌وزیر را حذف و مدیرعامل‌جمهور را به جایش نشاندند و گفتند باقدرت بیشتر دولت را اداره کند. با این وجود جلوه‌های برجسته روسای جمهوری شما ادای مدیرعامل ملت درآوردن است و به آن رأیشان تکیه می‌کنند و آن وقت میدان‌داری آن گونه می‌کنند.

حذف در ابتدا‌وزیر؛ بزرگ‌ترین اشتباه ساختاری در بازنگری قانون بنیادی

صفارهرندی بزرگ‌ترین اشتباه ساختاری در بازنگری قانون بنیادی را حذف در ابتدا‌وزیر دانست و گفت: ما باید در ابتدا‌وزیر را نگه می‌داشتیم ما مدیرعامل دولت نیاز داریم. ما به دولتی احتیاجی داریم که دائم در قبال عملکردهای خودش پاسخگو باشد نه اینکه تا شبهه سؤال از مدیرعامل‌جمهور مطرح می‌شود عده‌ای سؤال از مدیرعامل‌جمهور را تقبیح می‌دانند در شرایطی که این راحت‌ترین کار است با این وجود چون مدیرعامل‌جمهور مدیرعامل ملت خودش را می‌خواهد جا بزند، این کار برای سؤال‌کنندگان عواقب دارد.

وی متذکر شد: نقش اصلی در مسائل امروز را سخت کارگزار و مدیریت کننده است. ما تشتت مدیریتی داریم مخصوصا در ابزار‌های اجرایی و در ابزار‌های اجرایی چندین نگاه در باب مسائل کشور می باشد.

انتهای پیغام/ ۱۵۱

امیدواریم نوشته “وقایع سیاست بین‌الملل در لحظه حال حاضر از قبیل سال‌های پایانی جنگ است” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مرداد ۱۱, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران