کارنامه جریان انقلاب در نشست چهل بیننده بررسی شد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “کارنامه جریان انقلاب در نشست چهل بیننده بررسی شد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، نشست تخصصی چهل بیننده با مسئله بررسی ۴۰ سال هنر و ادبیات انقلاب و با حضور مصطفی رحماندوست، محمد رضا بایرامی، محمد حنیف و زهرا زواریان دوشنبه ۳ اردیبهشت ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

خصیصه جریان امروز انقلاب چندلایگی و چند صدایی است

محمد حنیف، جریان‌نویس و پژوهشگر در نشست تخصصی بررسی ۴۰ سال هنر و ادبیات انقلاب، گفت: در سال‌های واپسین، ادبیات داستانی نوجوان دفاع مقدس به ویژه در قسمت جریان بلند و رمان از حماسی سرایی، شعارگرایی و نگاه تبلیغاتی به سوی توجه به مسائل انسانی و نشان دادن مشکلات جنگ گرایش یافته است.

این نویسنده انتخاب جایزه جریان شهیدغنی‌پور با آسیب شناسی ادبیات داستانی، اظهار داشت: حدودا تمامی جریان‌های دوره ابتدایی جنگ واقع‌گرا بوده؛ با اینحال جریان جریان در دوره بعد تغییر کرده است و جریان‌های معاصر غیر از چند لایگی، چند صدایی را نیز به مخاطبانش یاد می‌دهد. شیوه‌های شخصیت‌پردازی فنی‌تر شده، اسم‌های شخصیت‌های داستانی و نظر گاه‌هایشان دارای اختلاف شده و جریان از شخصیت آرمانی به سوی شخصیت خاکستری سوق یافته است.

حنیف به علاوه از طرف دیگر با بررسی ادوار ادبیات داستانی زنان گفت: همزمان با اینکه تا سال ۱۳۰۸ نویسنده زن نداشتیم و بعد از آن نیز تا نزدیک انقلاب تعداد نویسندگان بسیار محدود بود؛ با اینحال بعد از انقلاب بیننده حضور پررنگ نویسندگان زن بودیم.

حتما بخوانید   «تن‌تن و سند باد» با تقریظ رهبر انقلاب به چاپ بیست و هشتم رسید

در انقلاب ما ظرفیت ایجاد کارهای مختلف می باشد

محمدرضا بایرامی نویسنده ادبیات داستانی در این نشست که به سعی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شده بود، اظهار داشت: بر این باورم که تعاریف مقدم بر نویسندگان نیستند. به این معنا که تئوری‌نویس‌ها تعاریفی را پخش کنند و با استناد به آن‌ها نویسندگان جریان بنویسند، حتی تعریف‌ها از دل کارهای بیرون می‌آید برای نمونه نمی‌توان گفت: رمان «دُن آرام»، جریان انقلاب است یا جنگ است یا عشق، مسئله این است که  همه این‌ها هست وهیچ کدام از این‌ها نیست! چرا که جریان انقلاب همان چیزی است که از دم‌دستی‌ترین آدم‌ها می‌شنویم و درواقع جواب به این پرسش است که چه می‌خواستیم و چه شد. اگر کسی بخشی از تاریخ را بگوید و بخشی را نگوید، درواقع جریان انقلاب را نگفته است.

این نویسنده انتخاب جایزه جلال آل‌احمد، اضافه کرد: انقلاب در نقاط مختلف جهان روی داده و کفایت می کند آثاری که در باب آن‌ها ایجاد شده را مورد بررسی قرار دهیم تا به پرسش چه می‌خواستیم و چه شد بتوانیم جواب دهیم. اغلب جریان‌ها در باب بخش چه می‌خواهیم حرف می‌زنند؛ با اینحال کسی به چه شد نمی‌پردازد و اگر پرداخت کند هم برخورد خوبی نمی‌بیند. در انقلاب ما این ظرفیت جود داشته که کارهای متفاوتی ایجاد شود و از زوایای متفاوتی به انقلاب پرداخته شود.

وی اضافه کرد: هر چیزی که به اسم جریان و با محور انقلاب پخش شد که جریان لقب نمی‌گیرد، چه رسد به اینکه پیشرو باشد. از این‌رو آنکه با قوت تأسیس و تثبیت می‌کند، جریان انقلاب است.

حتما بخوانید   «تصویر جنجال برانگیز»

نویسنده رمان «لم‌یزرع» پیشتر گفت: انقلاب عده‌ای را وارد عرصه نوشتن کرد، این یک امکان است، بدلیل آنکه نویسندگان بزرگ جهان برای تجربه کردن خود را به دل اتفاق می‌زدند تا قادر باشند اثری ایجاد کنند، با اینحال در کشور ما حادثه خود را به سوی هنرمند آورد و پتانسیل بزرگی مانند انقلاب و دفاع مقدس رویاروی هنرمندان ما قرار گرفت.

بایرامی پیشتر با اشاره به نقش مدیران فرهنگی گفت: هم اینک نوعی از ادبیات ترویج می‌شود که نه رمان است و نه خاطره و روی آن هزینه می‌کنند و آگهی گسترده اجرا میشود.

بایرامی گفت: ۴۰ سال از انقلاب قبلی، با اینحال چرا هنوز رمانی در تراز انقلاب نداریم، در صورتی‌که اگر از مدیران فرهنگی‌مان بازخواست شود که چرا وضع چنین است، بی‌شک وضع رمان و جریان ما این نمی‌شد. من بر این باورم اگر مقرر شده بود اتفاقی روی دهد باید تا اینجای کار می‌افتاد و این حرف من با استناد به معدل رمان و جریان بعد از انقلاب است و باورمندم با بخشنامه و تشریفات اتفاقی روی نمی‌دهد.

افزایش زنان جریان نویس از برکات انقلاب است

پیشتر این نشست زهرا زواریان با اشاره به نقش زنان در جریان انقلاب، اظهار داشت: بر این باورم که جریان پیش از هرچیز باید جریان باشد و تعیین چنین جریان‌هایی که جریان جنگ است یا انقلاب است، کار منتقدین است. یکی از دلایلی که چنین تقسیم‌بندی‌هایی بوجود آمده عده ای کار‌های سفارشی است. من با اسم نویسنده وقتی جریان می‌نویسم، نباید از قبل تعیین کنم که می‌خواهم جریان پیشرو بنویسم، حتی مخاطب و منتقدین باید این نکته را تعیین کنند.

حتما بخوانید   کتاب «مرغ غریب عشق» معرفی شد

این نویسنده ادبیات داستانی با اشاره به پژوهش‌های خود  پیرامون نقش زنان در ایجاد ادبیات داستانی دفاع مقدس، عنوان کرد: انقلاب در افزایش زنان جریان‌نویس تأثیر هیجان انگیزی داشت و یکی از برکات انقلاب این بود که زنان را در بیشتر موضوعات افزایش داد و دلیل شکوفایی آن‌ها شد.

زواریان با اشاره به مسئله آسیب‌های ادبیات جنگ و انقلاب گفت: من بر این باورم که خوب است نهاد‌های پشتیبان عقب‌تر بایستند و اجازه بدهند نویسندگان خودشان کار کنند و این مسئله را در بیشتر مواقع مطرح نموده‌ام که جنگ و انقلاب در دست به یک گروه نبوده، حتی در دست به همه مردم است.

وی اضافه کرد: در عرصه جریان‌نویسی زنان در این سال‌ها، خانم‌ها افزایش فراوانی داشتند، و انقلاب فرصت و بستر فراوانی برای افزایش زنان در همه عرصه‌ها ایجاد کرد و معتقدم زنان جریان‌نویس باید پا به پله‌های بالاتر بگذارند و نگاه فراجنسیتی داشته باشند.

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “کارنامه جریان انقلاب در نشست چهل بیننده بررسی شد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران