کتاب‎هایی با مسئله فتح خرمشهر را ورق بزنیم

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “کتاب‎هایی با مسئله فتح خرمشهر را ورق بزنیم” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، خرمشهر شهری است به وسعت تمام ایران و برابر تمامی ارزش‌هایی که شهیدان برای استقامت آن خون پاک خویش را نثار کردند. در روز آزادی خرمشهر، بهروز مرادی شهید سرافراز این شهر بر روی تابلوی ورودی آن چنین نوشت: به خرمشهر خوش آمدید جمعیت ۳۶ میلیون نفر، یعنی خرمشهر تمام ایران است و کربلای خونرنگ این فاصله و بوم می‏‌باشد و در آغوش خود ۵۰ هزار نخل سرجدا دارد که هر یک نشانه رحمتی هستند بر این دیار. در این شهر خونین، در هر کوی و برزن آن، آلاله‏‌ای سرخ پرپر شده است تا شهر برای باز هم رنگ سبز خرّمی به خود گیرد، آری خرمشهر، حکایت مقاومت روزهای در ابتدا جنگ تحمیلی و سرگذشت سلحشورانی است که با دست خالی، متجاوز مسلح را در بیش از یک ماه نبرد به روز سیاه نشاندند و جسم خود را سنگر کردند تا از کیان اسلامی و سرزمین ایران دفاع کنند. ‹‹خرمشهر را خدا آزاد کرد››‌ امام خمینی (ره).

روز سوم خرداد ۱۳۶۱ یکی از بارزترین جلوه‌های نصرالهی و یکی از جدی ترین و زیباترین روزهای انقلاب اسلامی ایران است. در این روز شهر مقاوم خیز خرمشهر که بعد از ۳۵ روز استقامت و مقاومت در ۴ آبان ۱۳۵۹ به اشغال دشمن در آمده بود، بعد از ۵۷۸ روز (۱۹ ماه)، باز هم به وسیله رزمندگان اسلام فتح شد و پرچم اسلام بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد.

خبر آزادسازی خرمشهر به سرعت همه ملت مسلمان ایران را غرق شادی و سرور کرد و مردم ایران با حضور در مساجد نماز شکر به جای آورده و ندای الله اکبر سردادند. عملیات بیت‌المقدس در دهم اردیبهشت ۱۳۶۱ شروع شد و در چهار مرحله عملیات نهایتا در سوم خرداد ۱۳۶۱ به آزادسازی خرمشهر انجامید و تلفات فراوانی به دشمن بعثی وارد آمد.

حتما بخوانید   تمبر شهدای تفحص ناجا معرفی شد

بیست و نه سال از حماسه غرور آفرین رزمندگان اسلام می گذرد حماسه ای که در تاریخ ایران چنان ماندنی شد که پیرامون اش و پیرامون خاطرات آن هزاران کتاب و مقاله نوشته شده است و هر کسی از ظن خود یار خرمشهر و پایمردی یاران خرمشهر گردیده است. سوره مهر هم با اسم ناشر اندیشه و هنر ایران اسلامی در قبلی کتاب های فراوانی با مسئله خرمشهر پخش کرده از نمونه ۱۹ عنوان کتاب در عرصه خاطرات روزهای خرمشهر از نمونه «خرمشهر خانه رو به آفتاب»،«ماموریت در خرمشهر»، «مهمان فشنگ های جنگی»، «خانه ام همین جاست»، «خرمشهر کو جهان آرا»،«آزادی خرمشهر»، «باد های برفی»، «توفان سرخ»، «گردان گم شده»، «به داد ما برسید»، «جنایت های ما در خرمشهر»، «عبور از تازه ترین خاکریز»، «در کوچه های خرمشهر»، «پاییز ۵۹»، «من در شلمچه بودم»، « رازهای دوران پر التهاب»، «اعترافات»، «خرمشهر در حریق» می شود و به علاوه از طرف دیگر سه عنوان کتاب «پوتین های مریم»، «حریق و خون در خرمشهر» و «تازه ترین شب در خرمشهر» پخش شده است. اگر بخواهیم در باب خرمشهر کتابی را معرفی کنیم که به تمام معنا به روزهای خونین آن پرداخته است بی گمان کتاب «دا» اولین خواهد بود.

این کتاب خاطرات دختری هفده ساله بنام سید زهرا حسینی از۲۰ روز حضورش در خرمشهر و اتفاقات جنگ تحمیلی است که موفق شد در مدتی اندک تمام نگاه‌ها را به خود جلب کند.این کتاب را «دا» اسم نهادند که تشکری باشد از همه ماداران ایران اسلامی و همه مادرانی که در طول این سالها فرزندان خویش را راهی آزمون های سخت کرده اند و صبورانه سوخته اند و در فراغ عزیزانشان مویه کرده اند. با اینحال سوره مهر سه سال پیش هم به مناسبت بیست و پنجمین سالروز آزادی خرمشهر سری کتاب هایی را با نیت بازگویی خاطرات آن ایام پخش کرد که بخش فراوانی از این کتاب خاطرات افسران و نظامیان عراقی از روزهای اشغال این شهر است.

حتما بخوانید   انتقاد فیلمسازان نباید کلیت «سینما حقیقت» را پایین پرسش ببرد

از نمونه این کتاب‌ها می‌توان به این عناوین اشاره نمود:«من در شلمچه بودم» خاطرات سرهنگ عراقی ثامر عبدالله، «رازهای دوران پر التهاب» خاطرات سروان ثامر حمود الخالصی، «تازه ترین شب در خرمشهر» خاطرات سرهنگ کامل جابر، «حریق و خون در خرمشهر» خاطرات سرهنگ دوم ستاد خالد سلمان محمود کاظمی، «ماموریت در خرمشهر» خاطرات سرهنگ صبار فلاح اللامی، «حمله بزرگ» خاطرات سرهنگ دوم موفق اسعد الدجیلی، «اعترافات» خاطرات سرهنگ عبدالعزیز قادر السامرایی، «جنایت در خرمشهر» خاطرات افسران عراقی، «عبور از خاکریز» خاطرات اسیر عراقی دکتر احمد عبدالرحمن و … به علاوه از طرف دیگر ۵ عنوان کتاب از این سری هم به روایت خاطرات زنان خرمشهر اختصاص دارد که کتاب «خرمشهر کو جهان آرا» به گفتگو با صغرا اکبرنژاد همسر سردار شهید سید محمد جهان آرا اختصاص دارد.«خرمشهر خانه رو به آفتاب» هم خاطرات صدیقه زمانی همسر سردار شهید سید عبدالرضا موسوی است.

«خانه ام همین جاست» خاطرات افسانه قاضی زاده، «پاییز ۵۹» خاطرات زهرا ستوده، «پوتین های مریم» خاطرات مریم امجدی است. با اینحال در همین سری سعید فخرزاده و احمد دهقان هم کتاب «آزادی در خرمشهر»؛ خاطرات سپهبد شهید علی صیاد شیرازی و سید قاسم یاحسینی «مهمان فشنگ های جنگی» خاطرات اسیر آزاد شده ایرانی مجید بنشاخته(سجادیان) را معرفی کرده اند و مریم شانکی هم کتاب «در کوچه‌های خرمشهر» را که شامل سری گفت و گوهایی است که در سال ۶۰ و ۶۱ صورت گرفتهرا نوشته است. تازه ترین کتاب از این سری هم اختصاص به ناگفته های نامه تاریخی علی شمخانی فرمانده سپاه خوزستان با عنوان «به داد ما برسید» دارد.

با اینحال کتاب‌های خرمشهر به این سری منتهی نشد و سوره مهر کتاب هایی دیگری را هم پیرامون خرمشهر، از پس این سری پخش کرد. کتاب «گل سیمین» یکی از این کتاب هاست که بی رابطه به خرمشهر نیست. این کتاب در برگیرنده خاطرات سهام طاقتی از دوران جنگ ایران و عراق درفاصله سالهای ۵۹ تا ۶۱ است. طاقتی در این خاطرات به بیان واقعه اشغال خرمشهر به وسیله دشمن، فجایعی که رخ می دهد، آزاد سازی خرمشهر، عملیات های ثامن الائمه وبیت المقدس در شکست حصر آبادان و فتح خرمشهر‏، خاطراتی از شهیدانی چون: محمد جهان آرا و مهدی آلبوغبیش و … می پردازد. و با اینحال کتاب آخر پیرامون خرمشهر که در این مجال به آن اشاره می شود، کتاب «خرمشهر در اسناد ارتش عراق» است. در این کتاب به بررسى اسناد ارتش صدام پیرامون تجاوز به شهر خرمشهر و دوره اشغال آن، پرداخته شده است. در این کتاب ۱۳۰ سند گردآمده که نمایانگر چگونگى اشغال این شهر به دست ارتش متجاوز صدام است.

حتما بخوانید   شرح زندگی شهید امر به مشهور در «نای سوخته»

در متن این اسناد ارزش سیاسى، نظامى و تبلیغاتى اشغال خرمشهر ‏واضح شده‌اند. فرمان تخریب پل خرمشهر – آبادان، دستوراتى مبنى بر حفظ و کنترل خرمشهر بعد از اشغال کامل آن، پاک‏ردن شعارهاى فارسى‏از دیوارهاى شهر و نوشتن شعارى با عنوان «ما آمدیم تا بمانیم» به‏ جاى آن‏ها، اطلاعاتى پیرامون اسارت محمدجواد تندگویان (وزیر وقت نفت ‏ایران)، اخبار و گزارش‌های رسیده از شرایط سیاسى، اجتماعى و نظامى‏ایران، درخواست جمع‏آورى خاک ایران و نحوه ارسال آن به بغداد، ترغیب سربازان عراقى به ادامه تجاوز و اشغال‏ و دستور غارت نفت‏ ایران محتوای عده ای از این اسنادند. «شروع تجاوز»، «اشغال‏خرمشهر»، «آگهی دشمن»، «کشتار و غارت»، «تخریب» و«آزادسازى خرمشهر» عناوین فصل‌های این کتاب‌اند و در قسمت پایانی، تصویر تمام ‏اسناد بررسی شده، گرد‌آمده‌اند. آنچه در بالا آمد تنها اشاره ای بود به چند عنوان کتاب پیرامون خرمشهر ؛ چه اینکه پیرامون جریان مقاومت ما در خرمشهر ، اشغال آن به وسیله بعثی ها و آزاد سازی اش، بسیار کتاب های دیگری نوشته شده که در این خبر به آنها اشاره نشد و بسیار کتاب هایی که نوشته نشده و باید نوشته شود.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “کتاب‎هایی با مسئله فتح خرمشهر را ورق بزنیم” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران