گسترش عمق دفاع راهبردی ایران در دریا با «سپر» و «فاتح»

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “گسترش عمق دفاع راهبردی ایران در دریا با «سپر» و «فاتح»” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تحولی در ماموریت‌ها و ابزارهای نیروی دریایی ارتش بوجود آمد و به توجه به اینکه این نیرو یک نیروی ابزارهای محور است، نداجا، نیروی انسانی خود را مومن، متعهد و کارشناس تربیت کرد که در صحنه‌های دفاع از کشور از جلوگیری از دشمن بعثی تا دزدان دریایی خوش درخشیده‌اند و جانبازی کرده‌اند.

تفاوت تجهیزاتی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای بوده است که بعد از دفاع مقدس این نیرو حاوی پیچیده‌ترین سامانه دفاع دریایی یعنی زیردریایی شد و امروز کارشناسان بومی کشورمان در حال تولید زیردریایی بومی «فاتح» هستند تا در آتی‌ای نزدیک به ناوگان نداجا اضافه شود و عمق دفاع راهبردی ایران در دریا گسترش ‌یابد. به علاوه از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران توان تولید زیردریایی با سوخت اتمی را نیز دارد.

بعد از پیروزی انقلاب، مستشاران آمریکایی که از کشور ما اخراج شدند، خیال می‌کردند در انجام تعمیرات و تولید تهجیزات دریایی درمانده خواهیم شد، با اینحال در جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق به ایران که با خدمات رسانی آمریکا و عده ای کشورهای شرق و غرب صورت گرفت، ما اقدام به دفاع مقدسی کردیم که یکی از مولفه‌های آن خودکفایی در عرصه صنعت دفاعی بود و امروز افزایش صنایع دریایی وزارت دفاع به گونه‌ای است که عده ای از تولیدات این صنایع به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

حتما بخوانید   تا شهید حججی‌ها هستند نهضت حسینی (ع) با جوش و خروش ادامه دارد

ناوشکن جماران

و «جماران» و «دماوند» نیز اوج اقتدار تجهیزاتی نیروی دریایی ایران و صنایع دفاع دریایی کشورمان بود که در آن داک‌های خالی روزهای در ابتدا پیروزی انقلاب، فکر و توان نیروهای کارشناس ایرانی استفاده و ناوشکن‌های بومی ساخته شد؛ در آتی نیز ناوشکن «سهند» نمونه پیشرفته‌تر ناوشکن‌های «جماران» و «دماوند» عملیاتی خواهد شد.

به علاوه از طرف دیگر کارشناسان صنایع دریایی کشورمان توانایی تولید ناوهواپیمابر را دارند با اینحال چون به کارگیری این ناو در دکترین دفاعی ما قرار ندارد، از تولید آن صرف‌نظر شده است.

«سپر» جلوه خودباوری دفاعی

آذر ماه سال جاری توان دفاع دریایی ایران در دریای خزر با الحاق ناوموشک‌انداز «سپر» به ناوگان شمال نداجا، گسترش یافت. این ناو موشک‌انداز تازه ترین دستاورد صنایع دریایی وزارت دفاع است که به وسیله کارشناسان ایرانی ساخته شده است. این ناو که از کلاس سینا است، حاوی سرعت بالاست و توانایی کشف، شناسایی و درگیری اهداف سطحی و اثرسطحی دشمن را دارد و می‌تواند چهل هدف سطحی و اثرسطحی را در مانیتور خود داشته باشد. به علاوه از طرف دیگر می‌تواند همزمان با چهار شناور سطحی درگیر و آنان را مورد هدف و اصابت قرار بدهد. به علاوه از طرف دیگر این ناو حاوی سامانه مخابراتی امن و یکپارچه است. فایر کنترل این سامانه نیز بطور کلیً ایرانی می‌باشد و توانایی جلوگیری از جنگ‌های الکترونیکی را دارد. به علاوه از طرف دیگر حاوی موشک سطح به سطح و توپ ایرانی با آهنگ نواخت بالاست.

گسترش عمق دفاع راهبردی ایران در دریا با «سپر» و «فاتح»

این ناو موشک‌انداز با قابلیت‌ها و تکنولوژی‌های به روز و تماماً ایرانی با استناد به نیاز منطقه چهارم دریایی امام رضا (ع) به وسیله سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع دیزاین و ساخته شده است.

حتما بخوانید   پوستر/ سود معنوی جنگ را باید مردم ببرند

در این برنامه بیش از ۶۵ سامانه مکانیکی، تاسیساتی، تحرک و رانش، برق و الکترونیک، ناوبری، مخابرات، جنگال، هدایت حریق و سلاح با صرف یک میلیون و چهارصد هزار نفر ساعت کار و انجام بیش از ۱۰ هزار فعالیت اجرایی و سود‌گیری از شبکه توانمند داخلی تشکیل شده از ۴۰۰ مرکز صنعتی، پژوهشی، دانشگاهی با هم کاری سازمان‌ها و صنایع عظیم وزارت دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح انجام شده است.

در سال جاری تست‌های کنار اسکله (HAT) و در دریا (SAT) با موفقیت به انتهای رسیده است. و با استناد به برنامه‌ریزی صورت گرفته شده، تعداد ۹۵ عنوان تست، بالغ بر هزار آیتم کنترلی برای سامانه‌های مختلف این ناو انجام و به علاوه از طرف دیگر ۷۷ دوره آموزشی بالغ بر ۱۵ هزار نفر ساعت آموزش تئوری و عملی در تخصص‌های مربوطه در ۳ سطح سازمانی، میانی و کارخانه‌ای برای کارکنان این ناو برگزار شده است.

گسترش عمق دفاع راهبردی ایران در دریا با «سپر» و «فاتح»

از خصوصیت‌های بارز این ناو در مقایسه با دیگر شناورهای هم‌کلاس که در جاهای شمال و جنوب کشور در حال انجام ماموریت می‌باشند، می‌توان به تکمیل و بومی‌سازی بیش از ۸۰ درصد ابزارهای و ماشین آلات اصلی اشاره نمود.

از مهمترین دستاوردهای اجرای این برنامه هم می‌توان به گسترش قدرت دفاعی و بازدارندگی ناوگان شمال کشور، ورود به عرصه دیزاین، تولید و علی الخصوص تکمیل انواع ناوهای موشک‌انداز، تکمیل زنجیره آموزشی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران جهت طی دوره‌های کارورزی دانشجویان و درجه‌داران در دانشگاه و مراکز آموزش‌های تخصصی دریایی در دریای خزر اشاره نمود.

این ناو موشک‌انداز که در صنایع دریایی شهید تمجیدی انزلی ساخته شده است، ۴۷ متر طول و ۳ متر و ۹۰ سانتی متر ارتفاع دارد. حداکثر سرعت آن نیز ۳۵ گره دریایی است. این ناو تجهیز به سامانه موشکی سطح به سطح و توپ‌های ۷۶ و ۴۰ میلی‌متری و رادار کنترل حریق با قابلیت ردیابی جنگنده‌ها و موشک‌های کروز می‌باشد.

حتما بخوانید   راه‌اندازی سایت «فرضیه‌پروری» به وسیله دانشگاه جامع امام حسین (ع)

گسترش عمق دفاع راهبردی ایران در دریا با «سپر» و «فاتح»

امیر رستگاری مدیرکل سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع پیرامون این ناو به خبرنگار دفاع پرس گفته است: این ناو موشک‌انداز در شرایط تحریم ساخته شد و ما در دوران تحریم توانمندی خود را نشان دادیم و به نظر بنده اگر تحریم نمی‌شدیم، نمی‌توانستیم به این حد از توانمندی و خودکفایی در دیزاین و تولید ابزارهای دفاعی برسیم و «سپر» جلوه خودباوری دفاعی است.

انتهای پیغام/ ۲۲۱

امیدواریم نوشته “گسترش عمق دفاع راهبردی ایران در دریا با «سپر» و «فاتح»” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : بهمن ۱۲, ۱۳۹۶
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران