۳ ماه قبل از کودتای نقاب، احتمال وقوع توطئه داده می‌شد/ بدنه ارتش پیشرو بود

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “۳ ماه قبل از کودتای نقاب، احتمال وقوع توطئه داده می‌شد/ بدنه ارتش پیشرو بود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

امیر سرتیپ دوم ستاد «سعید پورداراب» در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، پیرامون «کودتای نقاب» اظهار داشت: وقتی که این کودتا در شرف اتفاق و اجرا بود، من در پادگان قصر در تیپ یک لشکر ۲ مرکز به فرماندهی سرتیپ نیکزاد، فرمانده گردان ۱۳۱ رزمی بودم و مقرر شده بود که این گردان بعد از گردان ۱۴۰ به بانه اعزام شود.

 

وی ادامه داد: گردان‌های تیپ ما به ترتیب ۶ ماه را در بانه می‌گذراندند، که اولین مرتبه امیر سلیمان‌جاه و بعد گردان ۱۴۰ به فرماندهی جناب علی رزمی رفت و فرصت بعدی من بودم و در ان لحظه هنوز هیچ صحبتی از کودتا و این حرف‌ها در پادگان نبود با اینحال عوامل مختلف در کشور در حال توطئه بودند از نمونه بختیار، منافقین، سلطنت طلبان، کمونیست‌ها و ایجاد عرب که تلاش داشتند تا ضربات متفاوتی را به جمهوری اسلامی بزنند، از نمونه اینکه کردستان و شمالغرب را به آشوب بکشانند.
 
امیر پورداراب گفت: ممکن است عموم مردم ندانند که ما بیش از یک هزار و ۷۰۰ پایگاه در کوهستان‌های صعب العبور، در جاده‌ها، نقاط سخت و خطرناک و منطقه شمالغرب با هم کاری ژاندارمری و سپاه مدیریت می‌کردیم تا بتوانیم امنیت و آرامش را در شمالغرب برقرار کنیم.

 

وی گفت: توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران زیاد بود. من در آن وقت فرمانده گردانی بودم که در پادگان قصر خدمت می‌کردم و تمام تلاشم این بود که این گردان که یک گردان آموزشی بود و می‌خواست به یک گردان رزمی مبدل شود، به طرز کامل آموزش ببیند و تجهیز شود تا در فرصت بعدی به بانه اعزام بشود.

حتما بخوانید   وحدت و هوشمندی ملی در مقابل فتنه آفرینی‌های تازه دشمن از درس‌های فتنه 88 است

امیر پورداراب عنوان کرد: یکی از همکاران ما در لشکر ۲ مرکز به نشست‌ای دعوت شد و در آنجا نواری از صحبت‌های بختیار پخش می‌کنند که بختیار به بیان اعمال ناشایستی که می‌خواهند انجام دهند و از این طریق ضربه‌ای به نظام مقدس جمهوری اسلامی وارد سازند، می‌پردازد و در آن نشست از همکار ما درخواست می‌کنند که هم کاری کند. این مسئله باعث می‌شود که وی برنامه کودتا را به مدیران اطلاع و آن‌ها را در جریان روند جزیی کودتا قرار دهد و از حضور چندین عدد از عنصر های در اجرای این برنامه در یگان‌های زمینی و هوایی ارتش خبر دهد؛ لذا از سه ماه قبل از کشف این کودتا، عوامل اطلاعاتی و سازمان‌های مسئول اطلاعاتی کشور و حتی عده ای از مدیران رده بالا از چنین طرحی که امکان دارد، انجام شود (عملیاتی شدن آن ممکن و بالقوه بود) اطلاع داشتند.

 

وی خاطرنشان کرد: در تاریخ بیست و یکم تیر سال ۵۸ در پایگاه شهید نوژه افرادی که در جلسات پنهانی کمپانی داشتند و اسامی‌شان واضح بود؛ مانند مدیرعامل ستاد لشکر ۲ مرکز، مدیرعامل دژبان، مدیرعامل آجودانی و حدود ۱۰ نفر از پرسنل ستاد لشکر ۲ بازداشت شدند و ما یک مرتبه متوجه شدیم که چه مسائلی پشت پرده بوده و اینها می‌خواستند کودتا انجام بدهند و عده‌ای از روش هوا و عده‌ای از روش زمین می‌خواستند اقدام علیه انقلاب کنند که باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که این مسئله کشف شد و جلوی این حرکت ننگین که به تحریک دشمنانِ مردم، انقلاب اسلامی و امام در آستانه اجرا بود، خنثی شد و مانند دیگر توطئه‌های دیگر با خون شهدا برنامه کودتا کشف شد و دشمنان و فریب خوردگان نتوانستند به اهداف خود برسند و نظام مقدس جمهوری اسلامی به حول و قوه الهی تا به امروز تداوم پیدا کرد.

حتما بخوانید   هم کاری ارتش با یگان‌های سپاه و ناجا در شرق کشور

امیر پورداراب در جواب به این پرسش که آیا سازمان‌های دیگری هم برای رفتار درآمدن کودتای نقاب اقدام و تلاش داشتند، گفت: ۹۰ درصد بدنه ارتش که از درجات پایین بودند با حضرت امام (ره) بیعت کردند که تا پای جان از انقلاب و کشور دفاع می‌کنند؛ مطمئنا اگر اکثریت متوجه چنین اقدامی می‌شدند، گزارش می‌دادند و اگر خود من هم متوجه می‌شدم اولین نفری بودم که می‌رفتم و اطلاع می‌دادم با اینحال ما در آن دوران در جریان نبودیم.

وی عنوان کرد: به هر حال این توطئه ناجوانمردانه با افشاگری همین بدنه مومن و متعهد ارتش که با انقلاب و امام اجین شده بود، کشف و خنثی شد و آن‌هایی هم که در اجرای آن مقصر بودند به دار مجازات آویخته شدند.

امیر پورداراب در انتهای گفت: به دلیل انقلاب اسلامی یک رژیم ستم‌شاهی سرنگون شد و بدین ترتیب منافع بسیاری از کشورها به اخطار افتاد. به علاوه از طرف دیگر منافع بسیاری از داخلی‌ها نیز به اخطار افتاد و آن‌هایی که در صحنه رفتار نبودند و منافعشان به اخطار افتاده بود، به هر راهی که امکان داشت متوسل شدند تا ماشین انقلاب اسلامی را متوقف کنند؛ لذا در گنبد، خوزستان، مهاباد، سردشت، بانه و سنندج آشوب‌هایی برپا کردند که در جلوگیری از امام و امت ناکام ماندند.

 

انتهای پیغام/ ۲۲۱

امیدواریم نوشته “۳ ماه قبل از کودتای نقاب، احتمال وقوع توطئه داده می‌شد/ بدنه ارتش پیشرو بود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۲۰, ۱۳۹۶
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران